13 Kasım 2018

İçerik Pazarlama Nasıl Ölçümlenir, Faydaları Nelerdir?

içerik pazarlama ölçümleme 600
Geçtiğimiz hafta içinde içerikle satışta markaların dikkat etmesi gerekenlere ve içerikle pazarlamada sıkça yapılan hatalara değinmiştik. Bu hafta ise markaların içerik pazarlamalarını nasıl ölçümleyebilecekleri ve bu ölçümlemenin ne gibi faydaları olacağı üzerinde duracağız.

Her pazarlama faaliyetinde olduğu gibi etkili ve yarar sağlayan bir içerik pazarlamasının da ölçümlenerek analizinin yapılması gerekiyor. Böylelikle markalar ilerleyen dönemlerde yapacakları içerik pazarlamalarında nasıl bir strateji kullanmaları gerektiğine karar vererek daha çok dönüşüm oranı sağlayacak çalışmalar yapabilir.

İçerik pazarlamasında birçok farklı ölçümleme kriteri bulunuyor. Bu kriterlerin belli periyotlarla ölçümlemesi yapılarak, içerik pazarlamalarında markanın nasıl bir performans sergilediği görülebilir.

İçeriğin yayılışı

İçeriğin tüketiciler arasında ne kadar yayıldığı pazarlama kampanyasının ne kadar etkili olduğunu gösteren kriterlerden biri. Bu yayılmayı ölçümlemek için;
– Ziyaretçi sayısı,
– Sayfa görüntülenme sayısı,
– Sayfada geçirilen süre,
– Hemen çıkma oranı gibi metriklere bakılabilir.

İçeriğin paylaşımı

Yayınlanan içeriğin sosyal medyadaki paylaşımı ve arama motorlarında hangi sırada çıktığı, arama motoru rank’i gibi kriterler içeriğin ne kadar yayıldığını gösterecek metrikler arasında yer alıyor. Bunun yanı sıra sayfaya gelen yeni ziyaretçi sayısındaki artışta içeriğin ne kadar paylaşıldığını ortaya koyar.

Geri dönüşüm oranı

Kullanıcıların paylaşılan içerik sonrası bir ürünü satın alıp, almadığı ya da varsa bir form doldurup doldurmadığı incelenerek sağlanan geri dönüş ölçümlenebilir. Bu içerikler sonrasında e-posta bültenlerine veya sosyal medya kanallarına üye olan ya da üyelikten çıkan kullanıcıların davranışları gözlemlenebilir.

Satış rakamları

İçerik, ilgili ürünün satışına nasıl bir katkıda sağlıyor ve içerik sonrasında ilgili ürünün ne kadar satıldığı ölçümlenerek, içerik stratejisinde düzeltmeler yapılabilir.

İçerik pazarlamasını ölçümlemenin markalara yararı nedir?

Hazırlanan içeriğin ne kadar yayıldığının analizini yapmak, yayınlanan içeriğin karşı tarafta ne kadar ilgi gördüğünü ortaya koyar. Böylelikle ilgi çeken içeriklerle, ilgi uyandırmayanlar tespit edilerek, içerik ekibinin ne tip çalışmalar üzerine yoğunlaşacağına karar verilebilir.

İçeriğin paylaşılması için de kullanıcıların bu içerikleri ilginç bulması gerekiyor. Daha fazla kişinin bu iletileri paylaşması, markanın daha büyük kitlelere ulaşması anlamına geliyor. Bu nedenle içeriklerinizin kullanıcılar tarafından ne kadar sık ve çok paylaşıldığına dikkat edebilir ve sosyal medya kanallarından bunların takibini yapabilirsiniz.

İçeriklerinizi ölçümlemek gelirlerinizin artmasına yardımcı olabileceği gibi amaçlarınıza ulaşma konusunda da yardımcı olabilir. Bu analizler sonrasında markanıza ve okuyucu kitlenize en uygun içerik tipini bularak, dönüşüm oranlarına olumlu bir katkı sağlayabilirsiniz.

İçerik pazarlamayla tekil ziyaretçi sayısı, sayfa gösterimi, sitede geçirilen zaman ve hemen çıkma oranı gibi metriklere de katkı sağlanabilir. Tabii ki bu katkının sağlanması için doğru içerik tipinin de seçilmesi gerekiyor.

Doğru içerik tipinin bu analizler sonrasında seçilmesiyle beraber sosyal medyadaki etkileşim ve site trafiği artırılırken, marka bilinirliği de internet kullanıcıları tarafından artış gösterecektir. SEO için yararlı olmasından dolayı arama motorlarından siteye gelen ziyaretçi sayısı da doğru orantılı olarak yükselecek ve satışlara olan etki de bu doğrultuda bir değişim gösterecektir.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*