12 Aralık 2018

İçerik Pazarlama ve E-Ticaret Tersine Döndüğünde: TurkGitar.net [Röportaj]

Çoğu e-ticaret şirketinin kullandığı ve artık günümüzde doğru düzgün bir marka varlığı için elzem kabul edilen içerik pazarlaması, genellikle bir e-ticaret sitesinin açılması sırasında yanına bir de blog iliştirerek, pazarlanan içerik ile potansiyel müşterileri satın almaya yönlendirmek için kullanılır.

Feyyaz Ustaer

Feyyaz Ustaer

Bugün, bunun tam tersini yapan, turkgitar.net sitesinin sahibi Feyyaz Ustaer ile bir röportaj gerçekleştirdik. Tamamen amatör bir müzik ve gitar içerik blogu olarak hayatına başlayan turkgitar.net, geçtiğimiz günlerde online satış dükkanını faaliyete geçirdi.

Genellikle firmalar online dükkanlarının yanında içerik pazarlama yapmak için bir de blog açarlar. Siz tam ters bir uygulama yapıp, öncelikle blog açıp ardından online dükkanınızı açmışsınız. Bu bilinçli bir strateji miydi, yoksa zaman içinde şartlar bunu mu gerektirdi?

Türk Gitar amatör bir proje olarak hayata geçtiği için ilk olarak e-ticaret gibi bir düşünce kafamda yoktu. Zaman içerisinde enstrüman ve özellikle gitar konusunda bizim fikirlerimize güvenen bir kitle oluştuğunu gördüğüm için direkt olarak ürünleri kendimizin satmamız gerektiğini düşündüm. Böylece bizim fikirlerimizi merak eden kullanıcılarımıza, direkt olarak kendi satış kanalımız üzerinden hizmet verebilecektik. E-ticarete açılma fikri tam olarak bu sebepten ortaya çıktı.

Blogunuzun kaç okuru var?

Aylık ortalama 300-400 bin sayfa gösterimi alıyoruz. Facebook üzerinde bize ait olan birçok sayfa var (İçimdeki Gitarist (10 bin), Türk Gitaristler (4,7 bin), Türk Gitar (13 bin) vs. gibi). Büyük oranda bu sayfalar sayesinde besleniyoruz diyebilirim. Twitter ve Google’dan gelen kullanıcıları da yabana atmamak lazım.

blog

Bu okurların ne kadarının online dükkandan yararlanacağını düşünüyorsunuz?

Okurlarımızın büyük çoğunluğu 20 yaşının altında ve gitar heveslisi çok fazla genç var. Daha önce de söylediğim gibi bizim fikirlerimize önem veriyorlar. İlk aylarda bir patlama beklemiyorum fakat zamanla bizden alışveriş yapan genç arkadaşlarımızda bir alışkanlık dürtüsü oluşturacağımızı ve devamlı olarak bizden alışveriş yapmak isteyeceklerini düşünüyorum. Çünkü bizim sınırsız bilgi desteğimiz var. Her ürün ve alışverişte bize direkt olarak hem site üzerinden hem de bireysel olarak ulaşma imkanları var. Onlara dostane yaklaşımımız, diğer kurumsal ve samimiyetsiz sitelerin önüne geçecektir. Günümüz gençliğinin en çok önem verdiği şey samimiyet. Şu an bile canlı chat servisimizde gayet dostane bir konuşma tarzı ile insanlara destek veriyoruz. Bu sevilecektir.

TG Dükkan’ı açarken özellikle nelere dikkat ettiniz?

Ferah, gözü yormayan ve kullanımı basit bir site olmasını istedim. Yıllardan beri bu sektörde yer alan ve tekel konumuna gelmiş bazı sitelerin tasarım eksikliklerini göz önüne alarak, bu eksiklikleri gideren bir arayüz hazırlamaya çalıştım. Opencart kullandım ve istediğim şeyleri karşılayan bir arayüz buldum. En önemlisi ise diğer rakiplerimizde bulunmayan mobil desteğe yoğunlaştım. Türk Gitar’ın yüzde 30’luk ziyaretçi dilimi mobilden geliyor. Onlara hitap edecek bir Dükkan sayfası olmasını istedim.

Diğer enstrüman satan online dükkanlardan nasıl farklılaşmayı düşünüyorsunuz?

Bizim kullanıcı ile etkileşimimiz çok üst seviyede. Bu durum onları bize çeken en önemli faktör olacak. Buna ek olarak diğer rakiplerimiz arayüzünde yenilenmeye gitmiyorlar ve yıllardan beri aynı tasarım ile devam ediyorlar. Biz yeni ve modern bir arayüz ile insanların karşısına çıktık. Bu direkt olarak bizim farklı bir proje olduğumuzun göstergesi. Taze kan. Tüm bunları bir kenara bırakacak olursak, bizim fikirlerimize önem veren bir kitlemiz var. Özel mesajlar ile fikir danışan insanlara, buna gerek kalmadan fikirlerimizi sunmaya başlayacağız. “Yeni başlayanlar için 10 elektro gitar” tarzı başlıklı makale ve içerikler Türk Gitar’da yer alacak. Bu içeriklerin bireysel desteğimize herhangi bir etkisi olmayacak, özelden destek almak isteyenlere yine her zaman olduğu gibi elimizden geldiğince yardımcı olacağız.

Müşteri kitlenizin beklentilerini belirlemek için nasıl analizler yaptınız?

Direkt olarak bire bir görüştüm. Bu piyasanın içinde yer alan ve ürünlerini devamlı olarak e-ticaret sitelerinden sipariş eden müzisyenlerle istişareler yaptım. Türk Gitar sebebiyle bir çok müzisyen ve grup benimle irtibata geçiyordu. Onlara bu projemden bahsedip, ufak ufak fikirlerini almaya çalıştım. Öte yandan müzisyen olmayan ve enstrümanlarla ilgilenmeyen kişilere de fikirlerini sordum. Onların beklentileri ise genelde tekstil üzerineydi. T-shirt istiyorlar. Onların bu beklentilerini de önümüzdeki dönemde piyasada hiç bulunmayan farklı t-shirt tasarımları ile karşılayacağız.

dükkan

Şu anda dükkanınızda kaç ürün satışa sunulmakta?

270 farklı marka ve 12 binin üzerinde ürün var. Fakat halen ürün eklemeye devam ediyoruz. 3 distribütörün ürünlerini henüz çekmedik. Distribütör kaynaklı XML problemleri sebebiyle beklemedeyiz. Sanıyorum ki 2 hafta içinde tüm ürünler sitede yer alacak. Tahmini olarak 20 bine yakın ürün olacak.

Tüketicilerin alışveriş yapmadan önce nelere dikkat etmesini önerirsiniz?

Gitar ve enstrüman konusunda mutlaka bir bilene danışmak gerekiyor. Bunu yapmaları çok önemli. Etraflarında danışacak hiç kimseyi bulamazlarsa bile biz buradayız, her an yazabilirler.

Türk Gitar’ın dükkan satışları haricinde bir gelir modeli var mıdır?

Google Adsense reklamları vardı. Fakat Dükkan’ı açmamız ile birlikte Google Adsense reklamlarını kaldırma kararı aldık. Sitemiz üzerinde yalnızca bizim reklamlarımız yer alacak. Bazı festival ve konser reklamları için ayrıcalık yapabiliyoruz.

Blog ve dükkan arasında nasıl bir entegrasyon var, veya nasıl bir entegrasyon kurmayı düşünüyorsunuz?

Henüz aktif hale getirmedik fakat şöyle ki, Dükkan’da yer alan kampanyalı ürünleri direkt olarak Türk Gitar’da gösteren bir banner modülümüz var. Şimdilik Türk Gitar Dükkan’ın açıldığı ile ilgili bannerlara yer veriyoruz, tüm kullanıcılarımızın bu gelişmeden haberdar olduğuna ikna olduğumuz zaman afilliate sistemimizin banner’larını Türk Gitar’a entegre edeceğiz. Böylece Türk Gitar’da gezinen kullanıcılar Dükkan’da yer alan indirim ve kampanyalardan direkt olarak haberdar olmuş olacak.

Sitenizin alt yapısında XML entegrasyonu mu kullanıyorsunuz? 

Evet, kullanıyoruz. Her bir distribitörden çok fazla ürün çekiyoruz. XML entegrasyonu ile çok kısa sürede bu işlemi gerçekleştiriyoruz. Fiyat ve kategorilendirme ile ilgili düzenlemeler yapmak dışında bizim yapmamız gereken bir şey kalmıyor. Büyük kolaylık.

Affiliate reklam programınız var mı?

Var, fakat henüz aktif değil. Çok yakında aktif hale getireceğiz.

Ürün iade şartlarınız nedir? Çok büyük veya geri kargolanması çok zor ürünlerde nasıl bir yöntem uyguluyorsunuz? (Örneğin piyano) İade edilemeyecek ürünleriniz var mı?

Türkiye’nin müzik dikeyinde en büyük ithalatçıları ile çalışıyoruz. Bu büyük firmaların kendilerine has ve yıllardan beri kullandıkları sistemleri var. Geri iade ve ürün garantisi dağıtımcı firmalar tarafından güvence ediliyor. Geri iade konusunda herhangi bir kısıtlama bulunmuyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Selim Başar der ki:

    Türk Gitar’ı uzun zamandır takip ediyorum. Böyle bir çıkış yapmalarını beklemiyordum. İnşallah başarılı olurlar 🙂

  2. merak ediyorduk bu girişimi.. güzel bir röportaj..

Fikrini söyle

*