14 Kasım 2018

İçerik Pazarlamanızı Geliştirmeniz İçin 5 Gazetecilik İpucu

İçerik pazarlama konusunda şirketler genellikle pazarlama departmanlarına güvenirler ama unutulmaması gereken bir şey vardır: İçeriği pazarlamacı değil, editör hazırlar.

İçerik hazırlamak başlı başına profesyonel bir iş koludur ve konusunda uzman kişiler tarafından hazırlanmayan içerikleri ne kadar pazarlarsanız pazarlayın, istediğiniz sonuçları alamazsınız. Veya aldığınızı sanırsınız, ama bu sonuçlar aslında potansiyelin çok küçük bir kısmıdır. Eğer siz de içeriklerinizin daha çok tüketilmesini, daha kolay pazarlanmasını istiyorsanız, bir editör gözünden içeriğe bakmayı öğrenmeniz gerekiyor.

gazeteci

1) Öncelikle, her şey hikaye anlatımıdır. Editörler, özellikle gazetecilik kökenli editörler, bir hikaye anlatırken her zaman için hikayenin “insan” tarafını bulmaya çalışırlar. Çünkü insanlar kendilerini en kolay yine insanlar ile ilişkilendirirler. Organizasyonunuzun içerik pazarlaması da bu durumu göz önünde bulundurmalıdır. Çoğunlukla şirketler, markalar ve fikirler ardına saklanırlar, halbuki iletişiminize gerçek insan yüzleri koyarsanız, hedef kitleniz ile çok daha rahat iletişim kurarsınız.

2) Hikayenin şirketin kurumsal bir kanalı tarafından değil, gerçek bir insan tarafından anlatılmasını sağlayabilirsiniz. Çalışanlarınız e-postalar, blog girişleri hatta yardımcı yazılar yazabilir. Doğrudan o şirkette çalışan gerçek bir insanın ürettiği bilinen bir içerik, hedef kitlenizin çok daha ilgisini çekecektir.

3) Hedef kitlenizden şirketinizin yaptığı bir araştırmaya dahil olmalarını isteyip, buradan yani gerçek kişilerden aldığınız sonuçları tüm iletişim kanallarında, yine o kişiler vasıtası ile kullanabilirsiniz. Bu yöntem iletişim gücünüzü ve inadırıcılığınızı çok arttıracaktır.

4) E-posta pazarlaması için kurumsal e-posta adreslerinden yine kurumsal dille yazılmış e-postalar değil, gerçek bir kişinin e-posta adresinden gönderilmiş e-postalar kullanın.

5) İnternet sayfanızda “Takımla Tanışın” tarzında bir sayfa açıp, şirket çalışanlarını resimleriyle, becerileriyle, ilgi alanlarıyla ve geçmiş deneyimleri ile tanıtan bir bölüm hazırlayın. Hedef kitleniz, sizin gerçekten kim olduğunuzu bilsin.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*