20 Kasım 2018

İçerik Pazarlamanızı Geliştirmeniz İçin Tavsiyeler

İçerik pazarlama tamamen marka etkileşimi yaratma ve tüketiciler ile bağ kurma üzerinedir. Geleneksel reklamcılığın bir çok formu, ürün, indirim veya promosyon tanıtımı için kullanılır ve tek boyutlu bir yaklaşımdır.

Çoğu reklam formuna göre, içerik pazarlama kullanıcı deneyimini insancıl bir boyuta taşır. Klasik reklam formlarının efektif olduğu ve daha çok uzun süreler bir yere kaybolmayacakları belli. Ancak, içerik pazarlamanın amacı çok farklı. Bir marka mobil üzerinden içerik pazarlama stratejileri uyguladığında, bir video klibi veya blog içeriği gibi, yalnızca bir şey satmak yerine takipçisine değer veya eğlence kazandırır. İçerik pazarlama üzerinden, özellikle mobil platformlarda, markalar müşterileri ile etkileşimlerini artırır, uygulama kullanım süreleri roket gibi yükselir ve marka bağlılığı gelişir.

Kullanıcılar özellikle sosyal ağların ve mobil teknolojilerin gelişimi ile birlikte sürekli olarak gönderilerle, anlık iletilerle, paylaşımlarla, tweetlerle çevrili. Alternetiflerin olması iyi bir şey olsa da artık tüketici çok yoğun bir bilgi bombardımanı altında. Bu aşırı bilgi yüklenmesi yüksek seviyede kişiselleştirilmiş ve hedeflenmiş içerikleri kullanmayı zorunlu kılıyor. Bu iş için de, günümüzün en çok kullanılan ve sürekli kullanılan mobil cihazlarından daha iyi bir platform yok. Adobe’un yaptığı araştırmaya göre tüketicilerin yüzde 71’i marka ve perakendecilerden kişiselleştirilmiş teklifler almak istiyorlar. Tüketici, markaların kendilerinin neyi sevip neyi sevmediklerini bilmelerini istiyor. Görüntüleme tercihlerini ve arama davranışlarını bilmelerini bekliyor. Tüketici davranışlarındaki bu değişim, markalara yüksek oranda kişiselleştirilmiş içerikler sunabilmeleri açısından büyük fırsat sağlıyor.

Tüketim tarihinde ilk defa tüketiciler markaların kendi ilgi alanlarını ve ihtiyaçlarını öğrenmesini istiyorlar. Tüketici yalnızca sırf bir siteyi belli bir zaman önce ziyaret etti diye onunla ilgili reklam görmek istemiyor. Mobil, arkaların hedefledikleri tüketicilere ilginç ve benzersiz içerikler ile gerçek zamanlı olarak ulaşmalarını sağlıyor. Bu da aslında, tüketiciyi kontrol merkezine oturtuyor. Çünkü, içeriğin ne içereceği, nasıl ve ne zaman sunulacağını aktif olarak tüketici belirlemiş oluyor.

Bugünün tüketicileri tarafından mobilin el üzerinde tutulması konusunun artık tartışılacak bir yanı bile kalmadı. Her nereye giderlerse gitsinler, her ne yaparlarsa yapsınlar tüketiciler sürekli elleri cep telefonlarında dolaşıyorlar. Markalar da bu yüzden, tüketiciye her zaman ulaşabilecekleri bir platform olduklarını bildikleri için mobil içerikleri tercih diyorlar. Markalar bir sürü çok iyi kalitede içerik oluşturuyorlar, ancak bunları kurumsal bir uygulamanın içine yedirmek hiç de kolay değil. Kullanıcı YouTube üzerinden bir şey arayıp, daha sonra bulduğu bilgi ile Instagram uygulamasını kullanarak markanın içeriğine erişebilir. Ancak bu durum kullanıcının bir uygulamadan diğerine geçmesini gerektirir ve burada uygulamalar arasında bir devamlılık olmadığı için aslında hiç de iyi bir kullanıcı deneyimi sunulmaz. Bu devamlılığı sağlamanın teorik olarak en iyi yöntemi, tüm değerli içerik varlığını markanın kendi uygulamasına doldurmak ve kullanıcıyı sürekli olarak etkileşim halinde tutmak. Markanın uygulaması içerisindeki yeni ve ilgili içerikler, hem kullanıcıya hem de markaya yarar sağlar. Günümüzün markaları ve pazarlamacıları mobil içerik pazarlama teknolojilerini kullanarak bunu otomatik olarak yapabiliyorlar.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*