20 Kasım 2018

Markalar İçin Alternatif İçerik Pazarlaması Yöntemleri

içerik pazarlaması
Pazarlama olmadan markaların satış yapması da pek mümkün olmadığı için pazarlama stratejileri şirketlerin en çok üzerinde durdukları alanlardan biri haline geliyor. Pazarlama da kendi içinde birçok çeşitli alana ayrılırken e-ticaret sitelerinin kullanıcıları kendi sitelerine veya ürünlerine çekerek satışa yönlendirmeye çalıştıkları stratejilerden biri de içerik pazarlaması oluyor.

İçerik pazarlamasının amacı satış odaklı olmamalıdır, bu yöntem ile tüketiciyle iletişime geçilerek, sadık bir müşteri profili oluşturmaya çalışılır. Kısacası devamlı olarak kaliteli ve kullanıcıya yararlı bir içerik üretilerek, iş modeli geliştirilmek için çalışmalar yapılır.

Satış amacı güdülmeden, fayda sağlama amaçlı yapılan içerik pazarlamaları yeni nesil tüketicilerin isteklerini karşılayacağını da unutmamak gerekiyor.

Mikro siteler

Maliyetleri açısından yararları ve zararları hakkında tartışılabilecek bir platform olsa da içerik pazarlaması için mikro sitelerin kullanıldığı biliniyor. Yeni bir alan adı ya da subdomain ile kurulan mikro sitelerde yeni bir kampanya, ürün veya projenin tanıtımı yapılabilir ya da kullanıcılara bu mikro sitede ürünler hakkında bilgiler ve rehberler sunularak fayda sağlanabilir.

Farklı içerikleri toplayarak, hedef kitle odaklı içerik hazırlamak

Başlığı biraz daha açalım: kendi internet siteniz ya da online kanallar üzerinden toplayacağınız ilginç görsel, video ve diğer materyallerle içerikler hazırlayabilirsiniz. Tabii ki bu içerikleri oluştururken markanızla ilgili içerikler sunmanız gerekiyor. Kurumsal kimliğiniz ve hitap ettiğiniz hedef kitleye uymayan içerikler ne kadar ilgi çekici olsa da hedef kitleye hitap etmeyeceği için, beklediğiniz etkileşimi yaratmayabilir.

Konuk yazarlar

Bloglar her ne kadar eski popülerliğini yitirmiş olsa da içerik pazarlaması için halen kullanılıyor. Birçok pazarlamacı, blogları konuk yazar olmak için kullanıyor ve böylelikle bu mecralarda ürünleri hakkında bilgi verip, ilginç detayları paylaşırken bir yanda da ürün tanıtımını yapmış oluyorlardı.

Bu yöntemde iki taraf da birbirinden faydalanmış oluyor, şöyle ki konuk yazar blogda yazı yazdığında bloğun takipçilerine ulaşırken, aynı zamanda konuk yazarın kendi takipçileri de bloğu okumak için ziyaret ediyorlar. Böylelikle iki taraf da yeni bir kitleye ulaşma fırsatı yakalamış oluyor.

Video

emikrofon
Görselliğin öneminden bahsetmeye bile gerek yok. Bu nokta da özellikle markaların Youtube’u etkin bir şekilde kullanmasıyla beraber video içeriklerin önemi daha da artmaya başladı. Sosyal medya, mikro site ya da bloglarda yer alan videolar içerik pazarlamasının en önemli silahlarından biri diyebiliriz.

Video içeriklerin önemli bir tarafı da farklı kanallarda kolayca paylaşılabiliyor olması. Yani sizi takip etmeyen kullanıcılar da başka kişilerin bu videoyu paylaşmasıyla beraber sizin markanızdan ve içeriğinizden haberdar olabilirler. Kolay paylaşılabiliyor olması ve görsel bir içerik sunması nedeniyle internet kullanıcılarının ilgisini yazılı içeriklerden daha çok çekiyor.

Örnek olarak şirketinizin kuruluş yıl dönümü için bir video hazırlayarak o güne kadar neler yaptığınızı kullanıcı ve takipçilerinize gösterebilirsiniz.

Bunun yanı sıra Facebook EdgeRank algoritmasıyla beraber fan sayfalarında paylaşılan iletilerin değerleri de (Edge Weight) değişmişti. Bu değişiklik sonrası fotoğraf ve özellikle video içeriklerin kullanıcıların haber akış yani ana sayfalarında gösterilme oranı daha da artmıştı. Bununla beraber geçtiğimiz hafta güncellenen Facebook haber akış algoritmasıyla beraber bu içeriklerin kullanıcıların ana sayfasında görülme olasılığı da artış göstermişti.

Ücretsiz dijital içerikler

Site üzerinde, bloğunuzda ya da sosyal medya hesaplarından e-kitaplar ya da PDF’ler sunarak kullanıcılara ekstra içerik sunmuş olabilirsiniz. Bir ürünün farklı kullanım alanlarını ya da kullanıcıların hakim olmadığı diğer bilgilerin yer aldığı PDF ya da e-kitaplar kullanıcıların ilgisini çekecektir. Böylelikle faydalı bir içerik sunmuş olurken, kullanıcıların markanıza olan sadakatinin de artmasına yardımcı olmuş olursunuz.

E-posta bültenleri

E-posta pazarlaması da içerik pazarlamasında kullanılabilecek bir yöntem. Birçoğumuz e-posta konusuna pek sıcak bakmıyoruz. Bugüne kadar gelen tonlarca spam postasından sonra her ne kadar kullanıcılar e-posta bültenlerine tereddütle yaklaşıyor olsa da, sürekli olarak “satın al”, “indirim”, “süper kampanya” içerikleriyle kullanıcıları boğmayan, tüketiciye bir değer katabilecek ve ona yeni bir bilgi sunabilecek e-postalar hazırlanarak bir fark yaratılabilir.

Son dönemlerde Gmail’in yeni sekmelerinin e-bültenlerin sonunu getirebileceğine yönelik tartışmalar var ve bu noktada fayda odaklı e-posta daha doğrusu fayda odaklı pazarlamanın önü daha da açılıyor. Burada da kendini farklı olmaya ve kullanıcıya bir değer sağlayama adamış markaların önü açılmış olacak. Bu noktayı göz ardı eden markalar spam olarak değerlendirilen diğer e-postaların arasındaki yerlerini alabilirler.

Kullanıcı tarafından yaratılan içerikler

instagram yarışması

Markaların bilinirliğini en iyi artıran yöntem genellikle kullanıcıların paylaşımları ve kullanıcıların marka hakkında konuşmasıdır diyebiliriz. Bu nedenle kullanıcılarınızın ve takipçilerinizin içerik üretmelerini sağlayacak kampanya ve fırsatlar hazırlayabilirsiniz.

Bunun en iyi örneği olarak sosyal medya üzerinden yapılan yarışmalar gösterilebilir. Özellikle Instagram ve Pinterest gibi görsel ağırlıklı platformlarda Hashtag kullanımı ile kullanıcıların sizin markanızla ilgili içerikler hazırlamalarını isteyebilirsiniz.

Özellikle son dönemlerde Vine ve Instagram’ın video üzerine yoğunlaşmasıyla fotoğraflar dışında da görsel çalışmaların hazırlanmasına olanak sağlanmış oldu. Bu gibi uygulamalardan yararlanarak kullanıcıların, markanız için içerik üretmesini sağlayabilirsiniz.

Vine ve Instagram’ın video özelliklerinin nasıl kullanıcıyla ilgili bilgileri aşağıdaki rehberlerimizde bulabilirsiniz.
E-ticaret Şirketleri İçin Vine Kullanım Rehberi
Videolu Instagram, Vine İçin Tehdit mi? Markalar Değişimden Nasıl Faydalanabilir?

Google+ Hangout

Türkiye’de kim Google+ kullanıyor ki dememek gerekiyor. Google+ her ne kadar hayalet şehir gibi düşünülse de Google hesabı olan herkesin Google+ hesabı olduğunu göz ardı etmemek gerekiyor. Çok yaygın bir platform olmadığı için bazı özellikleri de doğal olarak bilinmiyor. Google+’ın Hangout özelliği ile markalar farklı aktiviteler düzenleyebilirler.

Buna 2013’ün başında Markafoni’nin düzenlediği Moda Sohbetleri bir örnek olarak verilebilir. Ünlü isimlerin yer aldığı bu sohbetler online ve görüntülü olarak kullanıcılara sunulmuştu ve kullanıcılar canlı olarak modacıların sohbetini dinleyip onlara soru sorabilmişlerdi.

Bu tür etkinlikler kullanıcıların ilgisini çekeceği gibi markanızın da fark yaratmasına olanak sağlayabilir. Bilinirlik ve kullanılabilirlik olarak Türkiye’deki etkinliği tartışılabilir; ancak bu demek değil ki ilerleyen zamanlarda da bu veya benzeri uygulamalar kullanıcılar arasında yaygınlaşmayacak.

Google+ kullanım rehberimizde bu platform hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

İnfografikler

İnfografikler de son zamanlarda kullanılan içerik pazarlama araçlarından biri. Şirketler yaptıkları satışları ve ciroları ya da kampanyaları tanıtmak için infografiklerden yararlanıyor. Her ne kadar kimileri infografikleri etkili bulmasa da düzgün, özenli hazırlanmış ve en önemlisi baştan aşağı küçük yazılarla dolu olmayan infografikler ilgi çekebiliyor.

İnfografiklerin yanı sıra bir de interaktif olan infografikler bulunuyor. HTML5 yazılımıyla hazırlanan bu infografikler internet site üzerinden görülebiliyor ve kullanıcının sayfayı aşağı indirmesiyle ya da diğer hareketleriyle etkileşim içinde olarak bilgileri ortaya koyuyor. Bunun gibi içerikleri hazırlamak teknik ve yazılımsal bilgi gerektirse de, sıradan bir infografiğine kıyasla daha çok ilgi uyandırabilecek yapıya sahipler.

İnteraktif infografik örneği için buraya bakabilirsiniz.

Bunun yanı sıra infografikleri video ile hazırlayabilirsiniz. Video içindeki animasyonlarla infografikte verilen bilgiler arasında geçişler yaparak görsel bir çalışma hazırlayabilirsiniz. Örnek olarak IAB Türkiye’nin rakamlarının yer aldığı Türkiye’deki internet kullanıcı sayısı raporu için hazırladığımız vidinfografiğe göz atabilirsiniz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Saliha Erdogdu der ki:

    Paylasmis oldugunuz bilgilerden dolayi tesekkurler.
    Iyi calismalar

Fikrini söyle

*