13 Kasım 2018

İdeal Müşteriyi Bulmanın 8 Yolu

hedef_kitle-persona

Eski tip Hasan, yavaş kavrayan Muhammet, yaman müşteri Aylin. Bunların kim olduğunu biliyor musunuz? Onlar sizin online müşterileriniz, e-ticaret hedef kitleniz, “persona”nız ve genel segmentlere ayırdığınız satış hedefleriniz. Peki ideal müşteri nasıl bulunur biliyor musunuz?

İdeal müşteri bulmak için müşteriyi tanımak gerekiyor ve müşteriyi tanımak için de prototip müşteri tasarlamanız, yani personalar geliştirmeniz gerekiyor. Hemen aşağıda ideal müşteri bulmanın 9 yolunu anlatalım. Siz de müşteri personaları yoluyla müşteriyi ilgi alanlarına yönelik içerikle çekmek için özelleştirilmiş reklamlar tasarlayın.

1. Müşteri personaları neden önemli?

İlk cevaplayacağımız soru bu ve aynı zamanda milyon dolarlık soru: Müşteri personaları ideal müşteri için kişiselleştirilmiş veya hedefli içerik üretmenizi sağlıyor. Reklam metnini, blog yazısını, sosyal medya paylaşımlarını hep ideal müşteri kitlelerine göre hazırlayarak hedefliyorsunuz ve siz de doğru soruları sorarak kendi müşteri personalarınızı yaratabilirsiniz.

2. Şart mı?

E-ticaret sitenizde satışları artırmak istiyorsanız evet. İdeal müşteri personaları oluşturarak potansiyel müşterilerinizi, müşteri davranışını, tüketim alışkanlıklarını, hangi rakip markaları kullandığını daha iyi anlarsınız. Ardından iki kere ikiyi toplayarak ideal satışlar yaparsınız.

Bunun için de pazar araştırması yapmanız, sektör raporları hazırlamanız, anketler düzenlemeniz, hatta çarşıya-pazara inerek hedef müşterilerle sohbet ederek bir markadan, bir üründen ne istediklerini öğrenmeniz gerekiyor.

3. Nasıl yaparım?

Müşteri demografisi, davranış modelleri, motivasyon, istek ve arzuları ve elbette satış hedefleriniz müşteri personası yaratmanın temel kriterleridir. İdeal müşterinizin ne tür ihtiyaçları var? Ürünleriniz bunlara çözüm olur mu? Dersinize ne kadar iyi çalışırsanız ve ne kadar detaylı araştırırsanız o kadar gerçekçi personalar oluşturup o kadar hedefli reklam, satış ve pazarlama yaparsınız.

İlgili yazı: 5 adımda rakibinin müşterisini çalma

hedef_kitle-persona

Persona yaratmak için doğru sorular nedir?

Hemen başlayalım:

4. İdeal müşteriniz kim?

 • Eğitim düzeyi? İşi? Kariyeri? Ailesi? Ne tür eğitim aldığı?
 • Demografisi: Kadın / erkek? Yaşı? Geliri? Yaşadığı yer?
 • Çalıştığı şirket ve rolü: Hangi sektör? İşletme büyüklüğü (yıllık gelir, çalışan sayısı). İşi, unvanı? Kime rapor veriyor? Kimler ona rapor veriyor?
 • Kişiliği: Huyu, suyu? İletişim tercihleri (meraklı mı, asabi mi; e-posta mı yazar, Facebook’tan mesaj mı atar?)

5. Şu sorular da önemli

 • Hayatta asıl hedefi nedir? İkincil hedefleri nedir? (Evlilik, terfi, emeklilik, neyi başarmak istiyor?)
 • Önünde ne gibi engeller var?
 • Ürününüz ona uyar mı? Marka ve ürün imajınızla bu hedefleri gerçekleştirmesini nasıl sağlarsınız?

6. Neden bu hedefler? Ne istiyor, neye kızıyor?

 • Hedefleri ve bu hedefleri gerçekleştirmekte karşılaşılan zorlukları anketlerle bizzat müşteriden dinleyin.
 • Neden sizin ürününüzü almıyorlar? Neden alsınlar?

7. İdeal müşteri personamıza nasıl yardım ederiz?

 • Ürün, hizmet ve çözümünüzü ideal müşteriye nasıl anlatırsınız?
 • Şimdi satış yapın! Nasıl sıcak satış yaparsınız?

İdeal müşterinize bir isim ve fotoğraf atamayı unutmayın. Kafanızdaki tasarıma gerçek insan yüzü ekleyin ki planlarınızı unutmayın, ideal müşteri fotoğraflarını yan yana karşılaştırın.

İlgili yazı: 2016 müşteri trendleri

hedef_kitle-persona

 

8. İdeal müşteriyi ne yapacaksınız?

Yani nasıl kullanacaksınız? Ona nasıl pazarlama yapacaksınız? Ürettiğiniz reklam, blog, ürün incelemesi, ürün sayfası, online mağaza sayfasını müşteriye göre nasıl özelleştirecek veya birebir nasıl kişiselleştireceksiniz? Farkındaysanız yukarıdaki tüm bu sorular reklam, tanıtım, pazarlama ve satış stratejinizin temellerini oluşturuyor. Kimse e-ticarete körce atılmanızı beklemiyor. Yolunuzu bu soruların cevaplarına göre çizin.

Her zaman belirli personaları, belirli sorun ve ihtiyaçları hedefleyin. Belirlediğiniz ürünleri hedef kitleye doğru iletişim kanalı üzerinden doğru mesajlarla satın. Böylece ideal müşterinizi yaratarak e-ticaret sitenizde satışları artırmış olursunuz. İyi şanslar!

İlgili yazı: Müşteri mıknatısı > Ana sayfada dönüşüm artırmanın 21 yoluSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*