20 Kasım 2018

IdeaSoft Genel Müdürü Özkara: 6.000’e Yakın Firmaya Hizmet Veriyoruz [2012/13 Dosyası]

İlkini dün paylaştığımız e-ticaret sitelerinin 2012 değerlendirmeleri ve 2013 öngörülerini içeren dosyalarımız okuyucularımız tarafından oldukça ilgi gördü. Konu e-ticaret olunca, altyapı sağlayıcılarına da söz vermemek olmaz dedik ve Türkiye’nin önde gelen web tabanlı yazılım, tasarım ve masaüstü yazılım çözümleri sunan şirketlerinden IdeaSoft‘un Genel Müdürü Seyhun Recep Özkara‘nın da görüşlerine başvurduk.

“2012 yılını tek kelimeyle özetleyecek olsanız ne derdiniz?” sorusuna Özkara: “Açıkçası 2012 senesini bizim açımızdan tek kelimeyle özetlemek oldukça zor. Güzel bir yıl oldu. Tüm sektöre ve altyapı sağlayıcılarının faydasına olacak ulusal projeler geliştirdik. Toplamda 12 ilde ücretsiz e-ticaret eğitimleri ile tüm pazara yeni oyuncular kazandırmak için çaba sarf ettiğimiz güzel bir yıl oldu diyebiliriz.” şeklinde cevap verdi.

Özkara: “IdeaSoft olarak bugüne kadar müşterilerimize verdiğimiz hizmet kalitesi ve sağladığımız çözümler ile benzer hizmetler veren firmalardan ayrıştığımızı düşünüyoruz. Sadece bir yazılım altyapısından ziyade başarılı bir iş modeli oluşturabilmeleri için destek, eğitim, lojistik, reklam vb. birçok konuda yardımcı oluyoruz.”

2005 yılından bu yana faaliyet gösterdiklerini belirten Özkara, ilk e-ticaret paket çözümlerinin 2006 yılının son çeyreğinde beta olarak kullanıcıların hizmetine sunulduğunu ve 2007’nin ilk çeyreğinde de ürünlerini piyasaya sürmeye başladıklarını ifade etti. O zamanlar yeni bir altyapı olmasına rağmen kısa zamanda hızlı bir büyüme trendi yakaladıklarını söyleyen IdeaSoft Genel Müdürü, ürünlerinin kullanımına dair de bazı verileri paylaştı. Şu anda IdeaSoft “Akıllı E-ticaret Paketleri”ni 3.000’in üzerinde işletmenin kullandığını belirten Özkara, “Shopio Eticaret Paket Çözümleri”nin ise 2.800 işletme tarafından tercih edildiğini ifade etti: “Toplamda 6.000’e yakın firmaya hizmet vermekteyiz.”

IdeaSoft müşterilerinin bölgesel dağılım grafiği

Türk e-ticaret sektöründeki gelişimi, gelişmiş ülkelerin süreçlerine bakarak yorumladığımız zaman benzer bir sürecin ülkemizde de yaşandığını vurgulayan Özkara: “Lojistik ayağının gelişmiş olması, bankaların yaklaşımlarındaki olumlu değişiklikler, özel alışveriş kulüplerinin hızlı büyümesi ve benzeri başarılı örneklerin artması, sektörün büyümesine katkıda bulundu.” dedi.

Özkara: “Ticari hayatta yer alan işletmelerin mutlaka e-ticaret alanında da yer almaları gerektiğini düşünüyorum. Stoklar sadece fiziki mağaza satışları için düşünülmemeli, alternatif kanal olarak veya ana satış kanalı olarak mutlaka değerlendirilmeli. “Bilgisayar ve Elektronik” eskisi kadar talep olmasa da hala en yüksek paya sahip diyebiliriz.”

IdeaSoft olarak küçük, orta ve büyük ölçekte birçok firmayı sektöre kazandırdıklarını da vurgulayan Özkara, sadece yazılım altyapısı olarak değil; bunun yanında danışmanlık, personel eğitimler, süreç yönetimi konusunda uzman desteği gibi diğer birçok konuda da müşterilerine yardımcı olduklarını ve olmaya devam ettiklerini ifade etti.

IdeaSoft müşterilerinin sektörel dağılım grafiği

Online alışveriş sitesi açmak isteyen girişimciler için her Perşembe ücretsiz e-ticaret eğitimleri verdiklerini söyleyen Özkara, katılımcılarla sektör ve bir e-ticaret sitesinin yönetimi ile ilgili detayları paylaştıklarını belirtti. 2012 yılı boyunca ülke çapında 12 farklı şehri gezip, e-ticaret yapmak ve öğrenmek isteyen işletmelere ücretsiz e-ticaret eğitimleri verdiklerini de ekleyen Seyhun Bey, etkinliklerine katılımın oldukça yüksek olduğunu söyledi: “Bu eğitimler sonrasında düzenini oturtan başarılı örnekler de gördük ve bunun keyfi gerçekten paha biçilemez.”

2013 yılında birkaç yeni projeyi daha hayata geçireceklerini belirten IdeaSoft Genel Müdürü, bu projelerin detaylarını henüz paylaşmayı tercih etmediğini belirtti ancak sürprizi bozmak istemediğini söyleyerek uluslar arası alanda IdeaSoft’un bazı ürün ve hizmetlerini kullanıma açacaklarını ifade etti. 2013 yılı için Ideasoft’un odağında KOBİ’lerin sektöre kazanımı için yapılacak çalışmaların önemli rol oynayacağını da belirtelim.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Online alisveris sitesi acmak icin yaptigim arastirmalar sonucunda ilk siralarda degerlendirdigim sirketlerden oldu İdeasoft. Altyapi ihtiyacimiz oldugu icin, teknik konulara o kadar da hakim olmadigimiz anlasiliyor ve bu nedenle danismanlik konusunda da en guvenebilecegimiz yazilim sirketini tercih etmek isteriz. İdeasoft ise, 6000i askin musterisi olmasina ragmen bunu basarabildigine inandigim bir sirkettir.
  MBA ogrenimimde E-commerce dersi olmama karsin, İdeasoft’un hala persembe egitimlerinin devam edip etmedigi merak ettigim ilk konu oldu. Altyapi saglayicisi bir sirketin egitiminden de faydalanmak isterim.
  Kullanima acacaklari yeni urun ve hizmetleri de sabirsizlikla bekliyoruz.

 2. Bir süre farklı yazılımcılar ile çalışmamıza ve bu yolda çok fazla para harcamamıza rağmen bir türlü istediğimiz performansı ve kaliteyi yakalayamamıştık. Hepsirobot.com olarak çok özel ve niş bir pazarda rakipsiz olmanın da getirdiği yük ile İdeasoft firması ile hem altyapı hem de tasarım konusunda çalışmaya başladık.
  O kadar hızlı, net ve gelişmeye açık bir yapıları var ki, bunca zamandır kaliteyi başka yerlerde aramanın ezikliği içindeyiz şimdi. Tasarım ve altyapı konusundaki taleplerimizin hemen hepsi zaten yapılarında mevcuttu, çok eklemek istediklerimizin de üzerinde çalışıp gerçekleştirdiler. Ödeme altyapıları ve PayU entegrasyonları sorunsuz, sistemleri kusursuz çalışıyor. Müşteri yorumları özelliği SEO için de çok faydalı.
  Hepsirobot.com olarak diyebiliyoruz ki, İdeasoft, şimdiye kadar çalıştığımız e-ticaret sağlayıcı firmalar arasında açık ara önde.

 3. Valla iyi güzel anlatmış da, ben de e-ticaret işi ile uzun yıllar uğraşan biri olarak piyasadaki tüm paket özelliklerini o yazılımı yapanlar kadar bildiğimi söyleyebilirim. 6000 rakamı doğrudur yanlıştır bir yana, ideasoft yazılımı sadece genel ihtiyaçlar için yazılmış ve esnek olmayan bir yapısı var maalesef. Bu da sizi rakiplerden sıyrılmak konusunda 0-1 geride bırakıyor. e-ticaretinize katkı sağlaması yönü ile size bu esnekliği sağlamıyorsa size kattığı fazlada bir şey olmaz. benim sitem tinbany.com tasarımını kendim yaptım, aynısını başka yerde göremezsiniz, yaptığım kampanyalarda herkesin yaptıklarından çok çok farklı. Eticarette farklılaşmak için http://www.tsoft.com.tr derim, gerisi boş.

 4. Yaklaşık 3 yıl ideasoft ile çalıştık, katı kuralları müşteriyi umursamaz tavırları yüzünden yollarımızı ayırdık. Çalışmama kararımızda en etkili olan ise haber vermeden siteyi kapatıp bakım yapmaları bu arada verdiğimiz google reklamlarının boşa gitmesi oldu. Sistem olarak çok fazla bir özelliği olmayan magento, prestashop ve hatta opencard gibi ücretsiz dağıtılan e-ticaret yazılımlarının yanına bile yaklaşamıyacak kadar basit ve kullanışsız. Haklarını da yememek lazım piyasadaki birçok eticaret yazılımına göre daha kullanışlı. Bu konuda herhangi bir bilgisi olmayan sadece ürün girişi yapıp satış yapmak isteyenler için iyi bir seçenek olabilir. Eğer daha ucuza çok daha kaliteli ve özellikli eticaret paketi istiyorsanız bu konularda biraz bilgi sahibiyseniz http://themes.withinpixels.com/autumn/ burayı incelemenizi tavsiye ederiz. Kurulum ve ömür boyu lisans size sadece $100 a mal olacaktır. İyi bir hosting bulup eticaretin keyfini sürebilirsiniz.

 5. Hamide Ozkara der ki:

  Bayraminiz kutlu olsun. ayni anda is hayatinizda boyuk basarilar dilerim iyi gunler

 6. Merhaba, ideasoft ile 5 yıldır çalışıyoruz http://www.isvitrin.com olarak satışlarımızın %70 ini ideasoft aracılığı ile sağlıyoruz. Mutluyuz tavsiye ederiz.

Fikrini söyle

*