21 Kasım 2018

Idemama: “İyi tasarım herkesin hakkıdır” [Röportaj]

İki anne’nin, hamileliklerinde akıllarına gelip kurdukları bir girişim Idemama. Bu dönemde çalışmıyorlarken bol bol düşünme ve araştırma yapmaya zamanları olmuş. Bir yıl boyunca üzerinde çalıştıktan sonra da Idemama girişimini kurmuşlar.

3 yıldır hayatta olan bu girişim hakkında biraz bilgi vermek gerekirsek, basitçe KOBİ’lere hizmet sağlayan bir e-ticaret girişimi. Büyük firmaların aksine PR, reklam ve tasarım ajanslarının yetkinliklerinden yararlanamayan veya bu konularda ne yapacaklarını bilemeyen KOBİ’lere, kartvizit tasarımından kurumsal kimlik oluşturmaya kadar hizmet veren kitle kaynaklı (crowdsourcing) bir girişim. Idemama, iyi bir tasarımın herkesin hakkı olduğunu düşünüyor.

Bu girişimin başındaki isimler Rahşan Tan ile Leslie Kandiyoti Mori. Her ikisi de yıllarca reklam ve tasarım ajanslarında çalıştıktan sonra, Türkiye’de böyle bir sektörel açık olduğunu fark ediyorlar ve kolları sıvıyorlar.

idemama

Yabancı örnekleri ile karşılaştırdığımızda nasıl bir konumda Idemama?

En büyük iki örnek olarak 99 Designs ile Design Crowd verilebilir. Bunlar dünya çapında, özellikle Avustralya ve Amerika’da çok büyükler. Biz de kendi logomuzu tasarlarken bu sitelerden destek aldık. Hem de bu işin içine girip, gerçekten müşteri tarafından nasıl göründüğünü görmek istedik. Yabancı örneklere baktığımızda, kendisine tasarımcı diyen herkes bu sitelere üye olup işler yollayabiliyor. Bunun bir sorun olduğunu fark ettik. Çünkü tasarım geçmişi olmayan bir KOBİ, iyi ve doğru hazırlanmış bir tasarım ile, kötü ve hatalı bir tasarımı birbirinden ayıramayabilir. O yüzden Idemama’yı kurarken, yalnızca tasarımcılığını kanıtlamış kişileri bünyemize dahil etmek istedik. Bunun için başvuran tasarımcılardan portfolyo istedik ve bunları inceledik. Gerçekten önceden işler yapmış veya tasarımcılık mantığını profesyonel olarak sürdürebilecek kişileri bünyemize kattık. Böylece KOBİ’lerin sipariş ettiği proje sonuçlarının gerçek profesyonel tasarımcılar tarafından üretildiğini garantilemiş olduk. Ciddi bir tasarımcı küratörlüğü yapıyoruz.

Orijinalliği nasıl sağlıyorsunuz?

Siteye girilen her iş kontrol ediliyor. Özellikle telif hakkı istemeyen sitelerden alınmış ve değiştirilmiş grafik tasarımlara izin vermiyoruz. Çünkü potansiyel olarak bu tasarımlar kullanılmaya başlanırsa, örneğin aynı logonun benzerinden yüzlerce olabilir. Müşterilerimize telif hakkı almak konusunda destek de veriyoruz. Özgün olmayan işlere kesinlikle sitemizde yer vermiyoruz. Böylece müşterilerimiz, bir proje teklifini sitede yayınladıkları zaman gelecek olan işlerin tamamen orijinal olduğunu ve projenin sonunda seçtikleri tasarımın telif hakları konusunda sorun yaşamayacaklarını biliyorlar. Tasarımcı, tasarımı firma tarafından seçildikten sonra bir hak devir sözleşmesi imzalayıp, tasarımı kendisinin oluşturduğunu ve tüm kullanım hakkını ilgili firmaya devrettiğini kanun önünde onaylamış oluyor.

idemama ss

KOBİ’lere bu konularda danışmanlık veriyor musunuz?

Tabi ki. Özellikle ilk defa böyle bir işe kalkışacak kişi veya şirketlerin çok soruları oluyor. Sitenin nasıl kullanılacağından, nasıl bir tasarım istemeleri gerektiğine, proje sunumlarını nasıl detaylandıracaklarına kadar. Biz de bir müşteri hizmetleri temsilcisi gibi bu konularda yardımcı oluyoruz. Eğer isterlerse ücreti karşılığında tüm proje boyunca profesyonel danışmanlık da sağlayabiliyoruz.

Ödemeler nasıl yapılıyor?

Müşteri bir proje oluşturduğunda, seçtiği tasarıma vereceği para miktarını da belirliyor. Proje sitede açıldığında bu parayı müşteriden alıyor ve bir havuz hesapta tutuyoruz. Proje bitiminde tasarım seçildiğinde, 2 iş günü içerisinde tasarımcının hesabına para yatırılıyor. Eğer projenin kriterlerine uygun herhangi bir tasarım ortaya çıkmazsa, müşteriye parasını geri iade ediyoruz. Bir de, seçim garantili projeler var, burada müşteri mutlaka bir tasarım seçeceğini garanti ediyor. Bu durumda geri ödeme yapmıyoruz. Ayrıca proje galerilerini kontrol ediyoruz; proje iptal edilmiş olsa bile eğer gerçekten çok iyi tasarımlar varsa biz kendi bütçemizden onlara teselli ödülü de veriyoruz.

Tasarımcılar sizin sisteme nasıl giriyorlar?

Tasarımcılar için herhangi bir aidat sistemimiz yok, istedikleri gibi sistema dahil olabiliyorlar. Yalnızca projelerde seçilen işlerinden %15 oranında bir hizmet bedeli kesintisi yapıyoruz. Bu kesinti yalnızca seçilen işlere yapıldığı için, tasarımcılar istedikleri kadar projeye, istedikleri kadar iş ile katılabilirler. Şu ana kadar tasarımcılara toplamda 2,8 milyon TL dağıttık.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*