13 Aralık 2018

2011’de Tüketiciler Online Müzik Alışverişlerine 5.2 Milyar Dolar Harcadı

Online müzik indirmelerinin gitgide daha yasal bir yapıya dönüştüğü International Federation of the Phonographic Industry tarafından yayınlanan bir araştırma ile ortaya çıkıyor.

Dünya genelinde tüketicilerin online müzik indirmeleri için harcadıkları meblanın 5.2 milyar dolara ulaştığını belirten firma, bu oranın 2010 yılı rakamının %8 yukarısında olduğunu paylaşıyor.

Online müzik satın alımlarını en çok yapan iki ülkenin ABD ve Güney Kore oldukları da araştırmada paylaşılırken, iTunes ve Spotify gibi online müzik satın alımlarını kolaylaştıran hizmetlerin ortaya çıkması ile, tüketicilerin legal indirmelere verdileri önemin arttığı belirtiliyor.

Araştırma yetkilileri 2011 yılı içerisinde 3.6 milyon müzik indiriminin gerçekleştiğini de açıklarken, bu oranın 2010 rakamının %17 yukarısında olduğunu ekliyorlar.

2011’de plak şirketlerinin kazançlarının %32’sinin online müzik indirmelerinden geldiği araştırmada belirtilirken, bu oranın da 2010’a kıyasla %29 artarak rekor bir yükselme gösterdiği ifade ediliyor.

International Federation of the Phonographic Industry CEO’su Frances Moore, 2011’de 13.4 milyon kişinin yasal müzik indirme hizmetlerinden yararlandığını ekleyerek, bunun hem dijital müzik hem de plak şirketleri adına sevindirici bir gelişme olduğunu iletiyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*