16 Kasım 2018

İkinci El Mp3 Satışının, Telif Haklarına Aykırı Olduğuna Karar Verildi

Mp3Telif hakları kavramının dijital dünyada henüz keskin sınırlarla yerini aldığını söylemek mümkün değil. Dağıtıcılar ile yayıncılar arasında birçok tartışmaya neden olan bu durumu, Amerikan Federal Mahkemesi bambaşka bir boyuta taşıdı. Artık kullanıcılar, Amazon, eBay ve diğer online sitelerde bir film ya da müzik DVD’sini satışa koyabilecekken aynı içeriğin mp3’ünü ya da e-book’unu satamayacak. Yani kullanıcıların daha önce satın aldığı dijital ürünlerin internet üzerinden tekrar satışa koyması mümkün değil.

Yapım şirketi Capital Records ve dijital müzik pazar yeri şeklinde, 2011 yılında kurulan ReDigi arasında gerçekleşen dava, Capital Records’un lehine sonuçlandı. Kullanıcılar, ReDigi’ye istedikleri kaydı yükleyip site üzerinden satışlarını gerçekleştirebiliyor. Her ne kadar şirket kendini, yüklemenin ardından orijinal kopyanın satıcının bilgisayarından silindiğini söyleyerek savunsa da, New York Mahkemesi’nin kararını değiştiremedi. Yargıca göre, içeriğin kullanıcının bilgisayarından silinmiş olması başka platformlarda kullanılamayacağı anlamını taşımıyor.

ReDigi’nin kendini savunduğu bir başka nokta ise, ”ilk satış kuralı” kapsamında tüketicilerin satın aldığı ürünü istediği şekilde kullanması gerektiği. Genel hukuk prensipleri arasında yer alan bu terimin bu dava için uygun olmadığını belirten Yargıç, sebep olarak; plak ve kaset gibi kayıtların yeniden düzenlenerek dijital içerik haline gelmesini gösteriyor.

Bu davanın bir ”case” oluşturmasına esas neden, Amazon ve Apple gibi devleri de etkiliyor olması. İki şirketin geçtiğimiz aylarda dijital ürünlerin ikincil marketi olma konusunda patent imzaladığını biliyoruz. Henüz bir hareketlilik olmasa da, bu davayı emsal gösterip soluğu mahkeme kapısında alan bir yapımcı olup olmayacağı merak edilenler listesinde yerini almış durumda.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*