15 Kasım 2018

İkinci Nesil Grup Satın Alma Modeli Neler Sunuyor?

Grup satın alma siteleri bir senede yüksek bir ivme ile çoğaldı. Birçok site e-posta pazarlama kullanarak kullanıcıları sitelerine çekmeye çalıştı.

İrili ufaklı birçok sitenin ortaya çıktığı bu dönemde pazar genişledi ancak kar marjları şirket sayısının artmasından dolayı azaldı. Bu durum konsolidasyon ile sona erecek gibi görünüyor.

Büyük grup satın alma siteleri, küçükleri ya alacak ya da küçükler kendiliğinden piyasadan çekilecekler. Bu durumda, ortaya mantıklı dikey modeller ile çıkanlara fırsat doğabilir.

Grup satın alma 1.0’da lokalizasyondan ve kullanıcı ilgi datalarından gerçek anlamda faydalanılmadı. Özellikle mobil penetrasyonun artmasıyla lokalizasyon ve dikey fırsat kategorilerine yönelen büyük fırsat siteleri, kısa vadede sadece kullanıcıların isteğine yönelik fırsatları sunacak gibi gözüküyor.

Ayrıca real-time ve hyper local olan fırsat modelini “anında fırsatlar” ile hamle yaparak hayata geçiren Living Social’ın CEO’su Tim O’Shaughnessy Fortune Brainstorm TECH Virtual konferansında bu modeli birçok defa dile getirdi. Diğer yandan da Groupon “Şimdi” fırsatları ile bunu destekledi ve iki fırsat sitesi aktif olarak bu modelleri kullanarak 2. nesil grup satın alma geçişini yapmış gibi gözüküyorlar.

Groupon'dan Anında Fırsatlar

Lokal ilanların kullanıcıya sunulmasında en önemli etken olan GSM operatörlerinin iş ortaklığı anlamında bu modele dâhil edilmesi, conversion rate’lerin artmasına sebep olacaktır.

Bu modele uygun gözüken ilk şirket Turkcell gibi duruyor. Genç Teklif ile hali hazırda fırsat pazarında bulunan Turkcell, dâhili bir operasyon ile bu oluşumu hayata geçirebilir.

Kullanıcının ilgi grubuna göre fırsat alması bir başka geçiş unsuru olacaktır.

Her sabah fırsat sitelerinden posta kutularına düşen kullanıcı ile ilgisiz e-maillere artık farklı bir algoritma ile yaklaşmak gerekecektir. Yollanan 100 tane e-posta yerine, kullanıcı ile ilintili postaların kutulara yönlendirilmesi, geri dönüş anlamında büyük fayda sağlayacaktır.

Henüz Türkiye’de bir örnek olmamasına karşın, Avrupalı özelikle mobil servis sağlayıcı şirketler yeni uygulamalar ile bu durumu değiştirmek için yol almaya başladı.

Bu yeni modelde, kullanıcı bulunduğu bölgeye göre ve istediği kategorilere göre fırsatları görüntülüyor. İkinci nesil fırsat satış modeli ile konsolide olan fırsat sitelerinin ivmelerini yükselteceklerini düşünmekle birlikle, bu iş planının zamanla evrimini izleyeceğimizi ön görüyorum.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS
Hakkımda Emre Çınar

Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarımı bölümünü onur derecesi ile bitirdi. Ardından UCLA’da The Business and Management of Entertainment sertifikası aldı. Eğitim hayatını son olarak Oxford Brookes Universitesi Teknoloji Fakültesi Dijital Medya masterini tamamlayarak noktaladı. IPTV ve Mobil Ticaret üzerine yazılar yazıyor.

Fikrini söyle

*