19 Kasım 2018

İngiliz Smartphone Kullanıcılarının Yarısı Telefonlarından Alışveriş Yapıyor

İngiliz araştırma firması eDigitalResearch‘ün hazırladığı ‘The Role of Mobile in Retail Commerce’ (Mobil Cihazların Perakende Alışverişindeki Yeri) raporuna göre İngiliz smartphone sahiplerinin %50’si cep telefonlarından alışveriş yapıyor.

Mart 2011 rakamlarının açıklandığı araştırmada, bu rakamın Haziran 2010’da açıklanan rakamlardan %30 daha fazla olduğu belirtildi.

571 İngiliz smartphone (akıllı telefon) kullanıcısı ile yapılan araştırmaya göre, smartphone kullanıcıların %11’i haftalık olarak cep telefonlarından online alışveriş yapıyor.

Katılımcıların %66’sı smartphonelarını ürün ya da servis araştırması yapmak için kullanıyorlar. Bu rakam Haziran 2010 rakamlarına kıyasla %45 yukarıda. Araştırma ile aynı zamanda cep telefonlarını online alışveriş için hiç kullanmadığını belirten smartphone sahiplerinin oranının %70’den %49’a indiği belirlendi.

Rapor ile ortaya çıkan bir diğer önemli faktör ise, smartphone kullanıcılarının hızlı yüklenen resimlerin, yüksek güvenlik önlemlerinin ve zoomlama olanaklarının olduğu ve cep telefonları için optimize edilmiş web sitelerini tercih ettiği.

Mayıs ayı başında Google AdMob tarafından açıklanan bir araştırmaya göre Amerikalı kullanıcılar da online alışveriş yaparken mobiliteye önem veriyor. Ankete göre tablet bilgisayar kullanıcılarının %42′si bilgisayarlarını online alışveriş için kullanıyor.

eDigitalResearch yetkilisi Chris Russell, geçen 9 ay içerisinde mobil ticaretteki gelişimin şaşırtıcı düzeyde olduğunu, müşterilerin artık taşınılabilir ve mobil interneti kullanmayı alışkanlık haline getirmeye başladığını belirtti.

Morgan & Stanley 2014 yılında m-ticaret satışlarının geleneksel online ticareti aşacağını tahmin ettiğini belirtmişti.

Akıllı telefon kullanımının yaygınlaşması ile mobil alanda daha sık akıllı telefon rakamlarını içeren araştırmalara rastlıyoruz. Bu ve benzeri araştırmalarda mobil internet kullanımının yaygınlaşması ile mağazaların rekabet güçlerini arttırabilmek için birçok alışveriş sistemini birleştirerek çok kanallı alışveriş olanakları sunmaları gerektiğinin önemi vurgulanıyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Mobil e-ticaret piyasası hala çok bakir, cepten alışveriş yapanların çoğu market veya appstore üzerinden uygulama indirmekte ki; bence bunu hesaba katmamak lazım.

Fikrini söyle

*