19 Kasım 2018

İngilizlerin 4’te 3’ü Online Alışveriş Yapıyor

İngiltere ve Danimarka, Avrupa ülkeleri arasında en çok e-ticarete başvuran tüketicileri barındırıyor. Office for National Statistics’in araştırmasına göre 16-74 yaş aralığındaki kullanıcıların %74’ü 2014 yılı içerisinde internetten en az bir kere alışveriş yapmış. 2008 yılında bu oranın %53 olduğunu ve daha 2014 yılını tamamlamamıza 4 ay olduğunu düşünürsek, bu oran daha da artabilir.

Giyim kuşam ürünleri en çok satın alınan ürün grubuyken (%49), ev eşyaları ve seyahat harcamaları ikinci ve üçüncü sıraya yerleşiyorlar.

Bugün 38 milyon İngiliz her gün mutlaka internet kullanıyorlar. Nüfusun %76’sına denk gelen bu rakam, 2006 yılında 21 milyondu. İnternetten alışveriş yapanlar yalnızca genç nüfus değil. 25-34 yaş aralığındaki nüfusun neredeyse %90’ı internetten alışveriş yaparken, 65 yaş üzeri nüfusun da %40’ı alışveriş yapmak için interneti tercih ediyor. 2008 yılında bu oran %16’ydı.

İnternet üzerinden alışveriş ile birlikte, internet bankacılığı kullanımı da artıyor. Yetişkin nüfusun %53’ü internet bankacılığı kullanıyor. İnternet bankacılığı en çok 25-34 yaş aralığında yaygın (%71). 55-64 yaş arasının %47’si, 65 yaş üzerinin de %23’ü internet bankacılığı kullanıyor. Hem de bu iki grup, sosyal medya kullanımından daha fazla internet bankacılığı kullanıyorlar.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Türkiyede bu oran arastırsınlar çok düşük çıakcaktır ilerde artması bekleniyor muhakkak.

  • Ferhat KILIÇARSLAN der ki:

   ulkemizde hala ınternet gırmeyen evler varken dedıgınız gıbı çok düşük olacaktır. benim akrabam bile kızlarımın facabook adresi yok diye övünüyor yani ınternetı facebook sanıyorlar ben de gülüp geçiyorum. kızlar ekonomik güçlerini eline aldığında kesin olacak internet ve facebook adresleri 🙂 bu arada akrabamın kendi facebook hesabı var ve memur kendileri 🙂

   • Ülkemizdeki internet abonesi sayısı, nüfusun neredeyse yarısı kadar. Ancak bu 35 milyon civarı kişinin de neredeyse yarısı, abone oldukları halde hiç internet kullanmıyorlar (Ayda 100 MB’tan az). Kalanının da büyük çoğunluğu çok az kullanıyor. Sabit hat abone sayısı 6 milyon civarında. Yani ülkemizde internet penetrasyonu ile aktif internet kullanıcı sayısı arasında çok büyük bir uçurum var.

    BTK’nın yayınladığı 2014 yılı ilk çeyrek raporuna bakmanızı tavsiye ederim. Özellikle 30. sayfa ve sonrasında bu büyük uçurum grafiklerde görülebiliyor. Aşağıdaki bağlantıdan rapora ulaşabilirsiniz.

    http://www.tk.gov.tr/kutuphane_ve_veribankasi/pazar_verileri/ucaylik14_1.pdf

  • Merhaba. TÜBİSAD ve ETİD’in Deloitte ile yaptıkları çok detaylı bir araştırma var. Haziran ayında yayınlamıştık, aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.
   https://eticaretmag.com/tubisad-turkiye-e-ticaret-pazari-buyuklugu-14-0-milyar-tl/

Fikrini söyle

*