15 Kasım 2018

İngilizlerin Yüzde 77’si Kargo Ücretleri Sebebiyle Alışverişlerini Tamamlamıyor

İngiltereDaha fazla ürün çeşidine, daha uygun fiyatlarla ulaşabilme düşüncesiyle internetten alışverişe yönelen birçok tüketicinin en çok şikayetçi olduğu nokta genellikle kargo ücretlerinin yüksek olması oluyor. Bu yüzden de e-ticaret şirketleri belli bir miktarın üzerinde alışveriş yapan kullanıcılara ücretsiz kargo hizmeti gibi seçenekler sunarak tüketicileri çekmeye çalışıyor.

Ulaşılabilirlik ve uygun fiyat seçenekleri sayesinde İngiltere‘deki internet kullanıcılarının %98,8’lik bir bölümünün 2013 yılı sonunda dijital kanallar aracılığıyla alışveriş yapacakları ön görülüyor.

Yalnız burada öne çıkan önemli bir nokta bulunuyor. İnternet üzerinden alışveriş yapmak isteyenlerin sayısıyla, satın alma işlemini tamamlayanlar arasında bir fark var. Dijital kanalları kullanarak ürün satın almak isteyenlerin oranı 2012’de %97,4 seviyelerinde olmasına karşın, online mecralardan ürün satın alanların oranı %85’lerde. eMarketer’ın araştırmasına göre bu oranın 2013’te %87,2, 2016’da ise %88,9 olması bekleniyor.

Bu fark ise kullanıcıların kargo ücretlerinin ne kadar olduğunu bilmemelerinden kaynaklanıyor. İngiliz tüketicilerin %77’si ne kadar kargo ücreti ödeyeceklerini bilmedikleri için alışverişlerini tamamlamadıklarını söylerken, %60’lık bir kesim ürün, servis ve teslimatla ilgili bilgi eksikliği yüzünden internet üzerinden ürün satın almadıklarını söylüyor.

%47’lik bir kısım ise online alışveriş sırasında soru sormak istiyor; fakat sorularına cevap bulamadığı için siparişi yarıda bıraktığını söylerken, %33’lük bir bölüm de alışveriş yaptığı internet sitesi üzerinde herhangi bir yardım alamadığı için alışverişi yarıda bıraktığını belirtiyor.

İngiliz tüketiciler internet üzerindeki alışverişlerinde ise özellikle evlerindeki bilgisayarları kullanmayı tercih ediyor. %87’lik bir kesim ev bilgisayarı ile online alışveriş yapıyorken, iş yerindeki bilgisayarlar ile alışveriş yapanların oranı ise %12. Mobil ticarete olan ilginin de artmasıyla beraber akıllı telefonlarıyla alışveriş yapan tüketicilerin oranı ise %12’ye seviyelerinde olduğu araştırmada ortaya çıkan bilgiler arasında yer alıyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*