15 Kasım 2018

İngiltere Avrupa’da En Çok Sınır Ötesi Online Satış Yapan Ülke

ingiltere719 milyar TL’lik e-ticaret hacmine sahip olan Avrupa e-ticaret sektöründe internetten satış yapmaya en hevesli ülke ise İngiltere. Avraupa’daki tüketicilerin birçoğu kendi ülkeleri dışındaki e-ticaret sitelerinden alışveriş yapma konusunda tereddüt ediyor, hatta bu ülkeler Avrupa Birliği ülkeleri dahi olsa.

European Commison’ın geçtiğimiz Temmuz’da hazırladığı rapora göre Avrupa Birliği’ndeki yetişkinlerin %43’ü internetten alışveriş yapıyor. Sınır ötesi yapılan online alışverişler 2013’te ise bölgenin toplam hacminin sadece %10,6’lık bir bölümünü kapsayacak. Interactive Media in Retail Group’un (IMGR) yaptığı bir araştırmaya göre de 2012’de sınır ötesi yapılan alışverişler 34 milyar dolarlık bir hacim oluşturdu. Bu sene ise bu rakamın %38 artarak 47 milyar dolar seviyelerine ulaşacağı tahmin ediliyor.

IMGR’nin araştırmasına göre İngiltere dışındaki Avrupalı tüketiciler, İngiltere’deki e-ticaret sitelerinden 11 milyar dolarlık online alışveriş yaptı. 2013 yılında bu satışlarda %36’lık bir artış yakalanarak, 15 milyar dolar seviyelerine geleceği öngörülüyor.

İngiltere’deki B2C siteleri arasında en çok trafiği alanlar ise Amazon, Argo.co.uk ve Tesco.com. İngiliz tüketicilern en çok satın aldıkları ürünlerin başında ise giyim ve spor ürünleri %41’lik bir oranla yer alıyor. B2C satışlarının 2012’de 57,3 milyar dolarlık bir hacme ulaşması ve internetten alışverişin gündelik hayatın doğal bir parçası haline gelmesiyle beraber İngiltere’de önümüzdeki yıllarda bu sektöre olan yatırımların daha da artması bekleniyor. 2020 yılında fiziki mağazaların yarısının kapanarak, internetten satışa yönelecekleri düşünülüyor..

Uluslararası pazarlara açılmanın oldukça meşakkatli bir iş olduğunu ve doğru bir stratejiyle doğru bir pazar seçmenin önemine değinen The European Commission, uluslararası pazarlara açılmış perakendecilerin, hedef ülkenin ana dilinde hizmet vermesi halinde, o ülkedeki vatandaşların bu siteler üzerinden alışveriş yapma oranlarının artığını da dile getiriyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*