13 Kasım 2018

İngiltere E-ticaret Pazar Analizi: Gösterişli Caddelerden Online Mağazalara

E-ticaret ve internet sektörünün Avrupa’da en hızlı büyüdüğü ve yaygın kullanıldığı ülkelerin başında belki de İngiltere geliyor. Online alışveriş öyle bir moda haline geldi ki geçtiğimiz sene peri masallarını andıran bir düğünle dünya evine giren İngiltere Prensesi Kate Middleton’ın annesi Carole Middleton’ın bile Party Pieces adlı bir e-ticaret sitesi bulunuyor.

Geçtiğimiz yaz aylarında Londra’da düzenlenen Olimpiyatlar vesilesiyle tüm dünyanın odağına yerleşen İngiltere, küresel çapta etkili olan ekonomik krizden internet sektörü sayesinde çıkma gayretini gösteriyor diyebiliriz.

2020 yılında fiziksel mağazaların yarısı kapanıp, online satışa yönelecek!

2012 yılının ilk altı ayında İngiliz tüketiciler, online alışverişe neredeyse 35 milyar Sterlin harcadılar. 2011 yılı sonunda toplam B2C e-ticaret satışlarının 50.34 milyar sterline ulaştığı İngiltere’de, bu rakamın yıl sonunda yüzde 14’lük bir artışla 57.39 milyara ulaşacağı tahmin ediliyor. Ülkede online alışveriş o kadar gündelik yaşamın bir parçası haline gelmiş ki, 2020 yılında fiziksel mağazaların neredeyse yarısının kapanıp, internetten satışa yönelmeleri bekleniyor. 63 milyonluk nüfusa sahip ülke ekonomisinin bel kemiğinin ise ağır sanayinin aksine hizmet sektörü olduğunu belirtelim.

B2C e-ticaret siteleri arasında en çok trafiği Amazon alıyor

Özellikle giyim ve spor ürünlerinin yüzde 41’lik oranla e-ticaret sektörünü domine ettiği ülkede, seyahat ve ev ürünleri ise 2011 yılında en çok tercih edilen ürünlerin başında geliyordu. İngiltere online satış pazarında, tıpkı dünya çapında birçok ülkede olduğu gibi bir Amazon.com hakimiyetinden söz etmek mümkün. Geçtiğimiz Mayıs ayında ülkedeki B2C e-ticaret siteleri arasında en çok trafiği Amazon.co.uk alırken, Argos.co.uk ve Tesco.com da hemen ardından geldi. Amazon ülkede öyle aktif ki, yerel marketlere yerleştirdiği tedarik noktalarıyla online alışveriş yapanların sipariş ettikleri ürünleri teslim almasına olanak tanıyacak yeni servisini İngiltere’de tanıttı. Buna göre tüketiciler siparişlerini verdikleri ürünleri gece yarılarına kadar açık olacak yerel alışveriş noktalarından alma şansına erişecekler.

Tüm e-ticaret gelirlerinin yüzde 5’i mobil cihazlardan

Günlük fırsat sitelerinin de oldukça popüler olduğu ülkede; Groupon, KGB Deals ve LivingSocial gibi siteler, 2012 yılının ilk çeyreğinde 4 milyona yakın fırsat satma başarısını gösterdi. Mobil alışveriş uygulamalarının kullanımı da İngiliz tüketiciler arasında hızla artıyor. Şu ana kadar İngiltere’de tüm e-ticaret gelirlerinin yüzde 5′inin mobil cihazlar kullanılarak sağlandığı belirtiliyor. Ayrıca, tüm akıllı telefon kullanıcılarının yarısından fazlasının cep telefonları ile en az bir online satın alma yaptığını da belirtelim.

IMRG tarafından yayınlanan bir araştırmaya göre, İngilizler geçtiğimiz Mart ayında, 2011 yılının aynı ayına kıyasla mobil alışverişlerini yüzde 254 oranında artırdılar. Mobil cihazlardan gelen satışa dönüşme oranlarının da yükseldiğini belirten araştırma şirketi, bu oranın 2011 Mart ayında yüzde 0.7, 2012′de ise yüzde 1.4 olarak gerçekleştiğini açıklıyor. İngiltere’de perakendeciler arasında oldukça yaygın olan bir diğer uygulama ise online kataloglar. Özellikle tablet kullanımının yaygınlaşmasıyla ilgi görmeye başlayan katalog sisteminin satışlar üzerinde ciddi bir etkisi olduğunu belirtebiliriz.

İngilizler, online pazarlamaya 8.3 milyar dolar harcıyor!

İngiliz tüketicilerin haftada yaklaşık 2.4 saatlerini online alışveriş için harcadıklarını açıklayan başka bir araştırmaya göre ise bayanların online harcama oranlarının yüzde 49.5, fiziki mağazalardaki harcama oranlarının ise yüzde 50.5 olduğu, erkeklerin ise bütçelerinin yüzde 53′ünü offline alışverişe ayırırken, yüzde 47′sini ise internete ayırdığı ifade ediliyor. Ülkedeki e-ticaretin büyüme hızı, firmaların online pazarlama harcamalarını da oldukça artırmış. GroupM tarafından yayınlanan veriler, İngiltere’nin 2012′yi 8.3 milyar dolarlık online pazarlama harcaması ile kapatmasını öngörürken, 2013 yılında bu oranın 9.4 milyar dolara yükseleceğini ortaya koyuyor.

Ülkedeki e-ticaret sektörü, gerek yerli gerekse yabancı yatırımcılar tarafından da yakından takip ediliyor. 2007 yılında kurulmuş olan ve İngiltere’de 2 milyon kullanıcısı bulunan private shopping sitesi SecretSales.com, bu yılın başında 6.3 milyon Euro yatırım aldığını açıklamıştı. 13 ülke toplamında günlük 100 bin yemek gönderimi gerçekleştirdiklerini belirten İngiltere’nin online yemek siparişi sitesi Just Eat ise Mayıs ayında 64 milyon dolarlık bir yatırım aldı.

2010 yılında nüfusunun üçte ikisinin internetten alışveriş yaptığı İngiltere’de, 2011’de ise online alışveriş yapmayı tercih edenlerin oranı yüzde 70 olarak belirtiliyor. Bu kadar büyük bir potansiyele sahip bir ülkede hükümet de, teknoloji ve internet girişimlerini teşvik etmek amacıyla bir dizi önlem alma yoluna gitmiş. Londra’nın en sıcak teknoloji geliştirme merkezlerinden birisi olan “Silicon Roundabout”, İngiliz Başbakanı Cameron’un talimatıyla dev bir teknoloji konseptine dönüştü. Yaklaşık 200 firmaya ev sahipliği yapan bu dev teknoloji kentinin, TweetDeck ve SongKick gibi ünlü İngiliz firmalarının da doğum yeri olduğunu belirtelim.

Kaynaklar:

UK B2C E-Commerce Report 2012
İngilizler Alışveriş Bütçelerinin %48′ini Onlineda Kullandı
Online Retailing: Britain and Europe 2012
Research and Markets: UK E-Commerce ReportSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*