16 Aralık 2018

İngilizler NFC Yöntemi ile Ödemeye Sıcak Bakmıyor

NFC (Yakın alanda iletişim) methodu ile ödeme alımı, Google ve PayPal‘in de aralarında olduğu birçok firmanın oldukça büyük yatırımlar yaptığı alanlardan bir tanesi.

Geleceğin ödeme şekli olacağı belirtilen NFC’ye ise tüketiciler henüz hazır değil.

VoucherCodes.co.uk tarafından 2000 İngiliz tüketici ile yapılan bir araştırmaya göre, İngiliz tüketicilerin %60’ı NFC yöntemi ile mobil ödeme yapmaya karşı.

Kredi kartı bilgilerinin mobil cüzdanlara kaydedilmesi ile sadece telefon kullanımı ile ödeme yapabilmeye yarayan NFC yöntemi, araştırmaya göre İngiliz tüketicilerin ilgisini henüz çekmiyor.

Araştırmaya katılan kesimin yarısından fazlası NFC yöntemi ile ödeme imkanı sunan firmalar sorulduğunda herhangi bir marka ismi hatırlayamazken, katılımcıların %36’sı telefonların ödeme noktasında okutulması ile ödeme olanakları sunan NFC yöntemini kullanmak istememelerinin sebebini güvenlik kaygıları olarak açıklıyor.

Katılımcıları NFC hizmeti sunan firmaların hangilerinin daha güzenli olduğunu düşündükleri sorulduğunda ise Visa %30 oranı ile ilk sırada gelirken, Google %20 ile ikinci, MasterCard %18 ile üçüncü sırada gösterildi.

Google Wallet hizmetine büyük yatırımlar yaparak yaygınlığını arttırma çabaları ile gündeme gelen Google ise %4 oy aldı.

Katılımcıların %55’i NFC yöntemi ile ödeme seçeneği sunan firmaların isimleri sorulduğunda cevap veremezken, araştırmada yer alan tüketicilerin %20’si Google Wallet’tan, %12’si MasterCard PayPass’ten, %10’u ise Visa payWave hizmetinden haberdar olduğunu açıkladı.

Araştırmaya göre henüz katılımcıların sadece %17’si NFC kullanımına sıcak bakıyor.

Her ne kadar tüketiciler için oldukça büyük bir kolaylık olarak pazarlanmak istenilse de, VoucherCodes.co.uk tarafından bu araştırma ile belirtildiği üzere, güvenlik hala NFC kullanımının yaygınlaşması konusunda firmalara büyük bir engel olarak ortaya çıkıyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*