16 Kasım 2018

İngiltere’de Her 5 Online Alışverişten 1’i Mobilden Yapılıyor

ingiltere mobil ticaret
Avrupa’nın en büyük e-ticaret pazarları arasında yer alan İngiltere, mobil ticaret konusunda da geçtiğimiz yıllar içinde oldukça hızlı bir büyüme yakaladı. 2010 yılında mobil alışverişin e-ticarete etkisi %0,4 olarak belirtiliyordu; ancak şu an yapılan her beş online alışverişten biri mobilden yapılıyor.

IMRG ve Capgemini’nin yaptığı araştırmaya göre İngiltere’de mobil ticaret son 3 yıl içinde %5000 büyüdü ve 2013’ün ilk çeyreğinde online alışverişlerin %20,2’sinin mobilden yapıldı. 2010’da bu oran %0,4, 2011’de ise %4 civarındaydı. 2012’nin ilk çeyreğinde ise bu oran %12 seviyelerindeyken, yılın son çeyreğinde %15,4’e ulaşmıştı.

Online mağazalara mobilden gelen trafikte yıl içinde artmaya devam etti. 2012’nin son çeyreğinde gelen trafiğin %24’ünün mobilden geldiği görülürken, 2013’ün ilk çeyreğinde bu oran %30’a yükseldi. Son dönemde mobilden gelen trafiğin ve mobil ticaretin bu kadar artmasının ardında yatan sebeplerden biri ise geçtiğimiz yılbaşında satın alınan tablet sayısının oldukça fazla olması olarak tahmin ediliyor.

Önümüzdeki dönemlerde mobilin daha da büyüyeceğini söylemek yanlış bir tahmin olmaz. Özellikle İngiltere’de neredeyse yok denebilecek kadar az bir mobil ticaret hacminden 3 yıl içinde %20’lik bir seviyelere gelinmesi bu trendin geleceğine dair net bir ışık tutuyor.

Türkiye de %89,5’lik mobil penetrasyonu ve 12 milyonluk mobil internet kullanıcısıyla önemli bir potansiyele sahip ülkeler arasında yer alıyor. Tabii ki halen tüketicilerin internetten alışveriş güvenliği gibi tereddütleri olsa da markalar, mobil ticareti ciddiye alarak, bu alana yatırımlar yapmalı.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. yilmaz der ki:

    eticaretmag.comda her 3 makaleden 1 mobilden bahsediliyor:)

Fikrini söyle

*