16 Aralık 2018

İngiltere’de Süpermarket Alışverişinin %3.2’si Online Yapılıyor

İngiltere’de yapılan bir araştırma, doğum, hastalık, taşınma gibi nedenlerle artan online süpermarket alışverişlerinin, bu etkenler ortadan kalktıktan sonra yeniden azaldığını ortaya koydu.

İngiltere’de toplam satışların %10’unun internet üzerinden yapıldığı belirlenirken, online süpermarket alışverişlerinin sadece %3.2’si online olarak gerçekleşiyor.

Kingston Üniversitesi İş ve Hukuk Fakültesi tarafından yapılan araştırmaya göre, tüketiciler süpermarket alışverişlerini düzenli olarak online gerçekleştirmiyor. Araştırmacılardan Dr Chris Hand, insanların kitap ya da müzik alışverişlerini online olarak gerçekleştirmeye başladıktan sonra, offline mağazalara bu alışverişler için uğramadıklarını, fakat süpermarket alışverişlerinde bunun geçerli olmadığını iletiyor.

Online süpermarket alışverişlerinin azalmasındaki diğer etkenlerin ise hizmet seviyesindeki yetersizlik, yanlış siparişler, sipariş edilen ürünün mukabili olarak konulan yanlış ürünler olarak sıralanıyor.

İnsanların satın almak istedikleri yiyecek ürünlerini almadan önce çıplak gözle görmek ve hatta meyve ve sebzelere dokunmak, etteki yağ oranına bakmak istemeleri gibi sebeplerin de özellikle yiyecek ürünlerinin offline mağazalardan alınmak istenilmesini arttırıyor.

Araştırma, süpermarketlerin online alışverişi arttırmak için online siparişlerdeki hizmet yetersikliklerini gidermeleri gerektiğini belirtiyor. Bunun yanı sıra mağazaların aylık üyelik sistemi ile daha uygun fiyatlı kargo seçenekleri sunabilecekleri ve sadece online müşterilere özel indirimler sunarak online süpermarket alışverişlerini arttırabilecekleri belirtiliyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. “bakmadan almam” sloganıyla dönen bi reklam vardı, o geldi bu yazıyı okuyunca aklıma. 🙂

Fikrini söyle

*