19 Kasım 2018

Android %70 ve Samsung %45’le Türkiye #Mobil Reklam Lideri [#İnfografik]

inmobi-mobil_reklam-mobil-samsung-eticaretInMobi ile Bullseye Worldwide’ın Türkiye’deki mobil reklam ağlarının kullanım detaylarına ışık tutan araştırma sonuçları infografik olarak yayınlandı. 2015 yılının üçüncü ve dördüncü çeyreğini karşılaştıran araştırma sonuçları, yalnızca reklam görüntülenmelerine değil, Türkiye’deki kullanıcıların mobil cihaz ve işletim sistemi tercihlerini de ortaya çıkarıyor. InMobi Türkiye’de aylık 14,5 milyon tekil cihaza erişim sağlarken, aylık 675 milyon reklam gösteriyor. Bu da InMobi’nin Türkiye’deki akıllı telefon kullanıcılarının neredeyse yarısı olan yüzde 49’una ulaştığını gösteriyor.

InMobi ağındaki dijital reklam gösterimlerinin yüzde 96’sı mobil uygulamalar üzerinden görüntüleniyor. Uygulama harici mobil web üzerinden görüntülenen InMobi reklamların oranı ise yalnızca yüzde 4 seviyesinde kalıyor. Bu rakamlar aynı zamanda, kullanıcıların internet deneyimlerini web tarayıcılar üzerinden değil, uygulamalar üzerinden gerçekleştirdiğini göstermesi bakımından da önem taşıyor.

İlgili yazı: Turkcell Teknoloji Zirvesi 2016 Mobil Ticaret, 4.5G ve Girişimcilik Teknolojilerinin Odağı Oldu

Akıllı telefonlar lider, tabletlerin payı artıyor

Akıllı telefonlardan elde edilen reklam gösterimleri 2015 yılının son çeyreğinde yüzde 90,9 oranını gösteriyor. Ancak bu oran, üçüncü çeyrekte yüzde 94,5 seviyesindeydi. Bu gerileme kendini, tabletlerdeki artış olarak gösterdi. Üçüncü çeyrekte yüzde 4,5 olan tablet cihazlardan elde edilen reklam gösterimleri, dördüncü çeyrekte neredeyse ikiye katlanarak yüzde 8,9 seviyesine fırladı.

Android %70 ile birinci işletim sistemi

Reklam gösterimlerinin hangi işletim sistemleri üzerinde en fazla oranda gerçekleştirildiğine bakıldığında, raporda Android işletim sistemi yüzde 70,7 oran ile açık ara fark ile liderliğini koruyor. Apple’ın mobil işletim sistemi iOS ise son çeyrekte yüzde 26,8 oran elde edebilmiş. En çok reklam gösterimi alınan üçüncü mobil işletim sistemi ise yüzde 2 oranı ile Windows OS olarak gösteriliyor. Android platformunda daha çok içerik olması reklam gösterimlerini artırırken, bu yoğun içerik havuzu bir yandan daha da çok içerik üretimini tetikliyor.

İlgili yazı: Mobil Ticaret İçin Görsel Arama Teknolojisi Geliştiren Blippar’a 54 Milyon$ Yatırım

En çok kullanılan üretici Samsung

Kullanıcıların telefon tercihleri, reklam gösterimlerine de doğrudan etki ediyor. Apple’ın iPhone telefonu bir tek cihaz olarak tanımlandığı için istatistiklerde yüzde 25,1 oranında reklam gösterimi verdiği görülüyor. Ancak Android üreticisi şirketlerin birden çok modelde telefonları olduğu için, istatistikler her bir telefon başına orantısal rakamları veriyor. Örneğin Samsung Galaxy S4’ün reklam gösterimi alma oranı yüzde 3,2 olduğu halde, Galaxy S III modelinin yüzde 2,6 olduğu göze çarpıyor.

Üreticilerin tüm telefon modellerinden gelen reklam gösterim oranları birleştirildiğinde, Samsung yüzde 45 oran ile açık ara farkla birinci sıraya yerleşiyor. Samsung’u ortalama yüzde 27 ile Apple, yüzde 6 ile LG ve yüzde 5 ile General Mobile takip ediyor. Sony ve HTC’nin oranları ise yüzde 3 olarak sonuçlara yansıyor. Bu oranlar, aynı zamanda Türkiye’nin en çok kullandığı telefon modellerini belirtmesi bakımından da önemli.

İlgili yazı: Türkiye’de Mobil Ticaret Online Perakendenin Yüzde 20’sini Oluşturuyor [Araştırma]

inmobi-mobil_reklam-mobil-samsung-eticaretSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*