16 Kasım 2018

Online Mağazalar Kargoda Hızlı, Para İadesinde Yavaş

Tüketicilerin satın aldıkları ürünlerin kendilerine ulaşmasının uzun sürmesinden şikayet etmeleri üzerine kargo süresini hızlandıran firmalar, konu beğenilmeyen ürünlerin iadesine geldiğinde aynı hızı gösteremiyorlar.

Marka performans analiz şirketi Innotrac Corp. tarafından ABD’de gerçekleştirilen bir araştırmaya göre, özellikle çok fazla hediye gönderiminin yapıldığı Noel sezonunu da kapsayan 2011 son çeyreğinde mağazaların kargo sürelerini kısalıyor, ama para iade süreleri hala oldukça uzun.

Farklı büyüklükte aralarında Best Buy, Sears, Target gibi firmaların da bulunduğu 128 mağazayı inceleyerek araştırmasını oluşturan Innotrac, değerlendirmesini müşteri hizmetleri, sipariş onay bilgilendirmesi ve iletişimi, kargo seçenekleri gibi konulardan oluşan 44 maddeli bir ölçüm sisteminden oluşturduğunu belirtiyor.

Araştırmasında belirtilen dönemde online siparişlerin %66’sının 3 ya da daha kısa gün içerisinde tüketicilere ulaştırıldığını belirten Innotrac, araştırma öncesinde tahminlerinin %50 olduğunu, markaların kargo hızı performansında beklenilenin üstünde bir performans gösterdiklerini iletiyor.

Araştırmaya göre, 2011’in son çeyreğindeki alışverişlerin %22’si 4, %7’si 5, %3’ü 7, %2’si ise 7 günden daha uzun sürede tüketicilere ulaştı.

İade sürelerinde ise mağazaların kargodaki kadar hızlı olamadıklarını belirten Innotrac, araştırmanın gerçekleştirildiği mağazaların %19’unun para iadesini 1 ile 5, %34’ünün 6 ile 10, %23’ünün 11 ile 15, %8’inin 16 ile 20, %16’sının ise 20 günden bile daha uzun sürede gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Araştırma yetkilileri, mağazaların %16’sının iade için 20 gün gibi bir süre beklemelerinin online alışverişe zarar veren bir faktör olduğunu belirterek, bu sürenin kısaltılması adına çalışmalar yapılmasının önemine değindiler.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*