13 Kasım 2018

İnsanlar Ramazan’da Mobil Alışverişi Tercih Ediyor [İnfografik]

criteo-eticaret-online_alışveriş-ramazan-mobil (3)Criteo’nun araştırmasına göre, 2015 yılı Ramazan dönemi boyunca Türkiye’de e-ticaret satışlarında perakendede yüzde 28, turizmde yüzde 30 artış görüldü. Mobil satışın payı sürekli artarak Ramazan’ın son haftası yüzde 27’ye ulaştı.

Performans pazarlama teknolojileri şirketi Criteo, 2015 yılı Ramazan döneminde yapılan online işlemlere dair verilerini hareketli bir infografikte derledi. Türkiye’deki satış hareketlerini inceleyen Criteo’nun ortaya koyduğu veriler, Ramazan döneminin online perakende ve turizm şirketleri için büyük fırsatlar barındırdığını ortaya koyuyor.

Criteo’nun araştırmasında öne çıkan içgörülerden biri perakendeciler için mobil ticaretin artan önemi.  Mobil satışların payı Ramazan’dan 2 hafta önce yüzde 18’den Ramazan’ın dördüncü haftasında yüzde 27’ye çıktı. Şeker Bayramı boyunca da mobil satışların payı yüzde 30’a ulaştı. Ancak, Şeker Bayram’ından sonra masa üstü satışlarının kaldığı yerden devam ettiği görülüyor.

İlgili yazı: Criteo Türkiye’de İlk Ofisini Açtı: Türkiye’de Mobil Ticaret Nereye Gidiyor? [Röportaj]

Online satışlar Ramazan akşamları artıyor

Tüketiciler, Şeker Bayramı’nı aile ve arkadaşlarıyla geçirme planları yaparken hem mobil, hem de masa üstünden yapılan online satışlar artmaya başlıyor: Türkiye’de perakende satışların yüzde 28, turizm satışlarının ise yüzde 30 oranında arttığı görüldü. Ayrıca Ramazan’ın üçüncü haftasından bayrama kadarki zamanda perakende satışları yüzde 31 azalırken, bayramdan sonra yüzde 16 arttı. Online turizm rezervasyonları ise Ramazan’ın üçüncü haftasından itibaren yüzde 17 azalırken, Ramazan sonrası yüzde 10 artışa geçti.

Criteo Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Genel Müdürü Dirk Henke konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi: “Ramazan bu bölge için yılın herhangi bir döneminden çok daha farklı. Araştırmamız, tüketicilerin online alışveriş davranışları ve tercihlerine ışık tutuyor. Reklam verenlerin yılın farklı dönemlerinde tüketicilerin alışveriş davranışlarının nasıl değiştiğini anlamaları kritik önem taşıyor. Böylece en fazla yararı sağlamak için pazarlama aktiviteleri ve bütçelerinde ne zaman düzenleme yapmaları gerektiğini anlayabilirler. E-ticaret yükseliş gösterirken bu araştırma markaların hedef kitlelerine nasıl ulaşacakları konusunda yol gösterebilir ve tüketicilerle uzun süreli ilişkiler kurmaları konusunda yardımcı olabilir.”

İlgili yazı: Mobil Reklamda Ad Blocker Kullanımı Neden Artıyor? [Editörden]

Criteo, bu araştırmadan yola çıkarak Ramazan’da satışlarını en yüksek düzeye çıkarabilmeleri için online perakendecilere dört temel öneri hazırladı:

  • Ramazan boyunca pazarlama kampanyalarını mobil odaklı planlayın
  • Artan trafiği kullanmak ve satışa çevirmek için kampanya ve promosyonları yoğunlaştırın
  • Alışveriş yapanların mobil cihazlarında geceleri daha aktif olmasından yararlanın ve buna göre hedefleme yapın
  • Online turizm acentesi iseniz insanların Ramazan’dan sonra da tatil yapmaya devam ettiğini unutmayın ve Ramazan’ı takip eden haftalarda online pazarlama kampanyalarına devam edin

Bu araştırmada Criteo, Türkiye’de 80’den fazla perakendecinin masa üstü, akıllı telefon ve tabletlerdeki yaklaşık 4 milyon işlemini analiz etti.

criteo-eticaret-online_alışveriş-ramazan-mobilSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*