19 Kasım 2018

Çinli Bir Firma İnsansız Hava Aracıyla Kargo Teslimatını Test Ediyor

drone ile paket teslimatı
Online alışverişlerde kargo teslimatının hızlı olması oldukça önemli bir hale geldi ve markalar yeni yöntemler deneyerek bu işlemlerin hızlanması için denemeler yapıyor. Çinli teslimat şirketi SF Express de ürün teslimatlarında oldukça ilginç bir yöntemi test etmeye başladı.

Şirket, “drone” olarak bilinen insansız hava araçlarıyla kargo teslimatı yapmak için denemelere başladı. Çin’in Güney bölümlerinde bulunan Dongguang şehrinde yapılan denemelerde bir pastacı ürün teslimatını drone ile yaptı.

Bu uygulama Çin’deki trafik ve kirlilik sorunlarıyla baş etmekte zorlanan Çinli yetkililerin oldukça ilgisini çekti. Tabii ki bir de Çin e-ticaretinin, kargo teslimat sisteminden daha hızlı bir şekilde büyüyor olması da sorunları beraberinde getiriyor ve bu tip uygulamalar da kargo teslimatlarını oldukça kolaylaştırabilecek.

Uygulamanın tabii ki sıkıntılı olduğunu noktalar var. Bu test için hava sahası güvenlik otoritelerinden yetki alınması gerekiyor. Hava trafiğinin kontrolü ve insansız hava araçlarının kullanımı için de izin gerekiyor. Henüz bu durum ticari amaçla kullanılmaya başlanmadığı için de hükümetler tarafından bu konuya dair nasıl bir yaklaşım olacağı da merak konusu.

Kullanıcılar ve e-ticaret şirketleri için durumu değerlendirecek olursak, drone kullanımıyla belli lokasyonlarda oldukça hızlı teslimatlar yapılabilir. Acil teslimat ya da market alışverişi gibi çabuk teslim edilmesi gereken ürünler, bu araçlarla hızlı bir şekilde teslim edilebilir.

Yaygın kullanılmadığı için bu araçların maliyetlerinin yüksek olma durumu var, ayrıca bunları kullanacak personelin yetiştirilmesi veya bulunması da ekstra bir maliyet oluşturabilir. Bunların yanı sıra kötü hava koşulları da bu araçların kullanılmasını zorlaştıracağı için sorunlar oluşturabilir.

SF Express sözcüsü drone’ların 100 metre yüksekliğe çıkabildiğini ve 2 metrelik bir sapma payıyla gidilecek yere ürünleri teslim edebildiklerini söylerken, bu araçların şirketlerin yaygın bir şekilde kullanılıp kullanılmayacağı hakkında detaylı bilgi vermedi.

Test videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Herhangi bir VR sistemiyle ve hareketli bir kamera ile desteklenerek inanılmaz sonuçlar alınabilir böyle bi teknolojiden. Sadece kargo teslimatı açısından değil tabi ki.
    Bundan belki 10 yıl önce sadece askeri güçler tarafından sahip olunan teknolojinin artık son kullanıcının elinde olması heyecan verici

Fikrini söyle

*