20 Kasım 2018

Instagram Algoritması Promosyonlu Paylaşımları Facebook Gibi Üste Çıkaracak

instagram-eraklam-algoritma-sosyal_medyaPeki bu e-ticaret siteleri, markalar ve ajanslar için ne anlama geliyor? Her şeyden önce, Instagram’ın Twitter olmaktan uzaklaştığı ve aylık 400 milyondan fazla aktif kullanıcısı ile reklamverenlere göz kırptığı anlamına geliyor. Özellikle de e-ticaret için Shopify ve mobil uygulama desteğiyle satın alma düğmesi de sunduğu düşünüldüğünde. Doğrusu bu şartlar altında çok bile beklediler. Bu yazıda markaların medya satın almaya odaklanmadıkları için Instagram’da dönüşüm kaybına uğrayıp uğramayacaklarını ele alıyoruz.

R/GA sosyal medya direktörü Kyle Bunch, “Organik sosyal medyanın ölümü demek belki abartılı olur, ama müşterilerimize gittikçe sık olarak diyoruz ki içeriğinizi tanıtmak için para harcamadan sadece organik olarak büyümek isterseniz bunun sürdürülebilir olması çok zor.” Elbette organik sosyal ağların yerini ücretli sosyal ağların alması (içerik tanıtma açısından) ifade özgürlüğünün de paraya kurban gitmesi demek ama Facebook yıllardır bunu yapıyor. Kimin umurunda oldu?

İlgili yazı: Instagram’ın Hesap Geçiş Özelliğini Pazarlamada Kullanmanın 3 Farklı Yolu

Facebook markaları suiistimal mı etti?

Daha neler, ama Bunch şöyle ifade ediyor: “Eminin ki kullanıcıların büyük kısmı Facebook’tan yine havuç ve sopa muamelesi gördüklerini söyleyecekler. Önce hesaplarındaki hedef kitle takipçilerini büyütmelerine izin verdiği, sonra da erişim istiyorsan para öde modeline geçtiği için. Ancak biz ajanslara göre bu kaçınılmazdı.”

Öte yandan, Instagram’a göre kullanıcılar paylaşım akışlarındaki gönderilerin yüzde 70’ni kaçırıyor ve takip ettikleri markalarla kullanıcıların paylaşımlarının yüzde 30’unu görüyor. Şimdi o yüzde otuzun yüzde 90’ı promosyonlu içerik olabilir. Aslında ajanslar 2014-2015 yıllarında Instagram etkileşiminin büyük ölçüde azaldığını; ama Twitter, Facebook, Pinterest, LinkedIn ve Google+ ağlarından hâlâ daha yüksek performans sergilediğini söylüyor. Promosyonlu içeriğin desteklenmediği bir durumda yüzde 30’la sınırlı kalmak normal.

İlgili yazı: Twitter, Facebook ve Instagram’da Etiketler Nasıl Kullanılır?

instagram-eraklam-algoritma-sosyal_medya

 

2013’te başladı

Instagram 2013’te bir avuç markayla reklam işine atıldığında, bu markalara bizzat CEO Kevin Systrom eğitim verdi. Bu nedenle de Instagram kullanıcı tabanını küstürecek kadar tarafgir olmayacak. 360i sosyal medya ve strateji başkan yardımcısı Orli LeWinter’a göre, paylaşım gösterim algoritmalarında radikal değişiklik yapmayacak.

“Instagram’ın Facebook gibi organik içeriği tümüyle bastıracağı bir yol izleyeceğini sanmıyorum. Instagram topluluğu çok farklı bir topluluk ve Facebook’ta olmayan ölçüde orijinallik ve erişim özgürlüğü istiyor.”

Bununla birlikte Instagram geçen yıl reklam modeline tam olarak geçtiğinden beri kreatif içerik kalitesi gözle görülür şekilde azaldı. Bu sebeple kullanıcılar Instagram kalitesi yerlerde sürünecek diye Twitter’da yakınmaya başladılar bile.

İlgili yazı: 5 Adımda E-Ticaret Instagram Hesabı Nasıl Açılır?

Instagram’da banner mantığı tutmaz

Havas Worldwide sosyal medya pazarlama direktörü Larry Lac, “Instagram reklamları bannera benzemeye başladığı anda takipten çıkanların sayısı hızla artacaktır” diyor. Rain kıdemli sosyal medya strateji uzmanı Matt Lang de konuyla ilgili açıklamasında şunu söylüyor: “İçerik üretimine ve medya strateji planlamasına daha yaratıcı gözle bakmayı planlıyoruz. Böylece çok daha orijinal ve ilginç görsel form faktörleri oluşturabiliriz.”

İlgili yazı: LikeNshop Uygulaması ile Instagram’da Doğrudan Satış Yapın

Instagram, Facebook kölesi mi?

KBS’ Attention başkanı Tom Buontempo, Instagram algoritmasını Facebook’tan farklılaştırmanın yolları olduğunu düşünüyor: “Çok daha görsel ve sade bir mobil platform olarak Instagram’ın yer tanımaya ek olarak görsel tanıma özelliğini de ekleyip eklemeyeceğini görmek ilginç olacak. Bakalım görsel tanıma ile algoritmasını geliştirecek mi, yoksa Facebook verilerine dayanmaya devam mı edecek?”

Instagram’ın ücretli promosyon içeriğini nasıl öne çıkaracağı henüz belli değil, ama bunun markaları reklam mantığıyla düşünmeye zorlayacağı kesin: HelloWorld stratejik hizmetler başkan yardımcısı Matt Kates, “Diğer sosyal meyde algoritmalarıyla ilgili eleştirilerden biri de ücretli reklam içeriğini yapay olarak öne çıkarmaları. İnsanların Instagram’ı sevmelerinin bir nedeni de organik içerik paylaşımına izin vermesi ve buna zarar vermek kullanıcıyı kaçırabilir.”

İlgili yazı: Instagram Etkileşimini % 470 Artıran Uygulama Growsta

Kısacası markalar medya satın almaya yüklenmedikleri için etkileşim kaybına uğrayacak mı?

Huge sosyal medya direktör yardımcısı Kevin Del Rosario’ya göre, Instagram algoritmasındaki değişiklikler markalara zarar vermeyecek: “Hayranlarımız için gerçekten alakalı ve etkileyici içerik oluşturuyoruz ve algoritmaların hayranlarımıza ulaşma şansımızı azaltmasını istemeyiz. Algoritmalar markaları kaliteli içerik üretmeye teşvik etmeli. İşin sırrı da burada yatıyor.” Herkes beklentide ve temennilerin ardında uyarılar yatıyor ama Facebook’un dükkan benim kardeşim demesinden normal bir şey yok. Burada telaşa gerek olduğunu sanmıyoruz, çünkü Instagram kendi müşterisi ve kullanıcı kitlesini kaçırmak istemeyecektir.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*