19 Kasım 2018

Instagram E-ticarete Atılan Kadın Girişimci Sayısını 4 Kat Artırdı

Female Owner Of Fashion Store Standing Outside Shop

Sosyal medyanın sunduğu olanaklar kadın girişimcilerin önüne çok önemli fırsatlar sunuyor. Türkiye’nin en büyük e-ticaret altyapı sağlayıcısı IdeaSoft tarafından yapılan analize göre,  Instagram başta olmak üzere sosyal medya kanalları kadın girişimci sayısının çok kısa zaman içinde 4 kat artmasını sağladı. En çok bebek, çocuk ve kadın giyim ürünlerinin satıldığı Instagram’da günde ortalama 5 sipariş almaya başlayan kadın girişimciler profesyonel e-ticaret altyapısına yöneliyor.

KOSGEB gibi kurumların faaliyetlerinin ve devlet desteğinin etkisinin yanı sıra, Instagram başta olmak üzere sosyal medyanın sunduğu olanakların kadın girişimci sayısının büyümesinde önemli rol sahibi olduğu dile getiriliyor.

Seyhun Özkara

Seyhun Özkara

IdeaSoft Genel Müdürü Seyhun Özkara, kadınların e-ticarete olan katılımının kısa süre içinde katbekat artmasının en büyük katalizörlerinden birinin Instagram olduğunun altını çiziyor. 2013’ten sonra Instagram’ın e-ticaret sektörü için önemli bir araç haline geldiğini, kadın girişimcilerin evlerinde ya da atölyelerinde ürettikleri özel ürünleri paylaşarak e-ticarete ilk adımı attığını söyleyen Özkara, ortaya çıkan bu satış ekosisteminin 2015’e gelindiğinde göz ardı edilemez şekilde büyüdüğünü dile getirdi.

E-ticarette Instagram etkisi

IdeaSoft’un yaptığı analize göre Instagram üzerinden en çok bebek ve çocuk ürünleri, kadın giyim, kozmetik ve organik ürünlerin satışı yapılıyor. İstanbul ve İzmir kadın girişimcilerin e-ticarete en yoğun şekilde atıldığı ilk iki il olarak öne çıkarken, üçüncü sırada ise Balıkesir’in yer alması dikkat çekiyor. Bu üç ilin ardından ise sırasıyla Adana, Ankara, Bursa, Antalya, Kocaeli, Muğla, Kütahya geliyor.

Kadın girişimcilerin Instagram ile başlayan e-ticaret hikayesi talep ve beğeni arttıkça profesyonel e-ticaret altyapısına geçiş ile devam ediyor.  Ürettikleri ve kişiye özel yaptıkları ürünleri Instagram üzerinde paylaşarak bir kitle oluşturan kadın girişimciler belli bir süre sonra ticaret hacminin büyümesiyle sipariş takibinde zorlanıyorlar. Günde ortalama 5 sipariş almaya başlayan girişimciler ödeme süreçlerini takip etmek, siparişleri daha rahat takip etmek ve büyüyebilmek için e-ticaret sitesi kurmaya yöneliyorlar. E-ticaret altyapısı sayesinde tüm süreçleri tek noktadan takip edebiliyorlar.

IdeaSoft Genel Müdürü Seyhun Özkara konu hakkında, “Instagram e-ticarete ilk adımı atmak isteyen kadınlar için bir numaralı satış ve pazarlama kanalı konumunda. Instagram üzerinden başlayıp daha sonra  profesyonel e-ticaret altyapısı ihtiyacı duyan kadın girişimcilere en uygun çözümleri sunuyoruz. Instagram’daki işlerini büyütmek isteyen kadın girişimcilerin 4’te 3’ü IdeaSoft’un e-ticaret altyapısını tercih ediyor.” diyor.

 Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*