15 Kasım 2018

Instagram Hyperlapse Kullanacak Firmalara 6 Önemli Tavsiye

Yeni bir sosyal iletişim aracı ortaya çıktığında, hele hele bu araç hali hazırda milyonların kullandığı bir sosyal paylaşım platformu kullanıyorsa, firmaların pazarlama departmanları ve reklam ajansları haliyle bu sosyal aracı deneyimlemek isteyeceklerdir. Hyperlaps, bu konudaki en güncel örnek. Uzun videolar çekip bunları akıcı şekilde, sanatsal bir yaklaşımla hızlandırarak ele almanızı sağlıyor. Ama hemen video çekmeye başlamayın, öncesinde bilmeniz gerekenler var.

hyperlapse

Önce düşünün, sonra çekin

Bu uygulama ile timelapse denilen zaman atlamalı veya hızlandırmalı videolar çekmek çocuk oyuncağına düşünüyor. Yalnız videoyu çekmeden önce ne çekeceğinize, ne zaman ve nasıl çekeceğinize iyi karar vermeniz lazım, çünkü videoların çekimleri hem uzun sürecek, hem de bu yöntemin markanızın hikaye dili ile uyumluluğu sorunu var. Timelaps, geçişli bir elementtir, iki sahneyi zamanın geçişi ile birleştirip sergilemeye yarar fakat yalnızca kendi başına anlatımı taşımayı başaramayabilir. Bir adamın bir binaya girişi 12 kat hızlandırılmış olarak seyredildiğinde çok ilginç görünebilir, ama sonuçta bir adamın bir binaya girişi haricinde anlatılacak bir şey yoktur ortada. Bu yüzden markalar timelaps ile neler yapılabileceğini baştan keşfetmek ve geleneksel timelaps videoları Hyperlapse kullanarak taklit etmemeye çalışmalılar.

Sizin için basit, cihazınız için zor

Uygulamayı açtığınızda karşınıza yalnızca bir tek seçenek çıkıyor: Kayıt. Bu oldukça kısa öğrenme süreci, yalınlığı ile beraber bir takım kısıtlamaları da barındırıyor. Uygulama bir hareketi yakalamaya çalıştığınızda, özellikle bu hareket 3-6 metre uzağınızdayken daha iyi çalışıyor. Daha uzun kayıt yaptıkça, ortaya çıkacak video daha güzel olabilir, zamanın dramatik geçişleri daha vurucu olabilir. Ancak kayıt uzadıkça, cihazınızın pilinden ve hafızasından ciddi miktarlarda feragat etmeniz gerektiğini unutmayın. Videoyu kaydetseniz bile cihazınız o kadar uzun bir videoyu işleyebilmek için yeterli işlemci gücüne veya sistem belleğine sahip olmayabilir. Video kazasız belasız bitince 1-12 hızlandırma arasında seyredebilir, ya da doğruca Instagram veya Facebook üzerinden paylaşabilirsiniz. Çok basit.

Görüntüyü kilitleyin

Zaman atlamalı videolarda en iyi sonuç, kamera bir yere sabitlendiğinde ortaya çıkıyor. Bu bir duvarın üzeri veya tripod olabilir. Ayrıca sürekli bir ışık kaynağı, veya ritmik olarak değişen bir ışık kaynağınızın olması daha iyidir; örneğin günün geceye dönüşmesi gibi. Eğer bir arabanın üzerine kamerayı sabitlerseniz ve arada tünel, ağaçlık alan gibi ışığın birden bire değiştiği yerlerden geçerseniz video kaliteniz ciddi şekilde etkilenecektir.

Hyperlapse Stopmotion değildir

Kaydettiğiniz görüntünün derinliğinin olması çok önemlidir. Bu yüzden yüzeysel çekimlerden veya çok yakın çekimlerden kaçınmanız gerek. Kamera odak uzaklığını birden bire ayarlayamayacağı için videonuz flu görünecektir. Vine’ın stopmotion özelliğinde görüntüyü kare kare işleyebildiğiniz için her karede odak uzaklığını tekrar ayarlayabiliyorsunuz. Hyperlapse’te bu mümkün değil, kaydet tuşuna basıyor ve gerisini unutuyorsunuz.

Etrafınızı iyi gözlemleyin

Instagram’da, Facebook’takinin tersine kullanıcıların bir içerik, kalite ve doğal olarak içerik kalitesi beklentileri var. Alelade bir Hyperlapse videosu pek kimsenin ilgisini çekmeyecektir. Şu anda uygulama daha yeni ortaya çıktığı için bu kadar videoları izleniyor. Eğer video ve içerik kalitesine dikkat edilmezse, çok kısa zamanda unutulup gidecek bir ürün. Alelade çektiğiniz Hyperlapse videoları Facebook’ta rabet görebilir, ki zaten Facebook içerik olarak kalite amacında olan bir platform değil. Bu yüzden, Hyperlapse videolarınızda kaliteli içerik oluşturmak için öncelikle içeriği oluşturacağınız ortamı iyi analiz edin.

Nerede paylaşacağınızı bilin

Vine size kare formatında bir görüntü boyutu verirken Hyperlapse geniş ekran video kaydı yapıyor. Facebook, geniş ekran videoları oynatmada sorun yaşamıyor ama Instagram da videoları kae formatında sınırlandırıyor. Bu yüzden, videonuzu Instagram’da paylaştığınızda, ele aldığınız öğelerin videonun kare boyutuna küçültüldüğüne veya kesildiğinde hala görülebilir olduğundan emin olun. Hyperlapse bu konuda cihaz ekranında bir yönlendirme sunmuyor, bu yüzden göz kararı ayarlamanız lazım.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*