21 Kasım 2018

Instagram Kullanan Türk E-Ticaret Şirketleri

Son zamanların en öne çıkan sosyal ağlarından biri olan Instagram, sadece internet kullanıcılarının ilgisini çekmekle kalmadı. Şirketler de kullanıcıların Instagram’a olan ilgisini farketmiş olacak ki bu platformda yavaş yavaş yerlerini almaya başladılar.

Temmuz ayında 80 milyon kullanıcıya ulaşan şirket, Türkiye’deki sosyal mecra tutkunlarının da büyük ilgisini çekiyor. Kullanıcılar mobil cihazlarından çektikleri fotoğrafları beğenilerine göre Instagram’ın içindeki filtrelerle süsleyerek Instagram üzerinden paylaşabiliyorlar. E-ticaret şirketleri de kendi şirketleriyle ya da ürünleriyle ilgili fotoğrafları sayfalarında paylaşıp, takipçilerini arttırarak daha geniş bir kitleye ulaşmaya çalışıyor.

Instagram örneklerine geçmeden önce belirtmek lazım: Sosyal medyanın olanakları farklı e-ticaret modelleri ve değişen kullanım alışkanlıklarına göre farklı stratejilerin edinilmesini mecbur kılıyor. Bu yüzden önce sosyal medya rehberlerimize ve dosyalarımıza göz atmak isteyebilirsiniz diye düşünüyoruz.

E-Ticaret Şirketleri İçin Instagram Kullanım Rehberi
E-Ticaret Şirketleri İçin Pinterest Kullanım Rehberi
Pinterest Kullanan Türk E-Ticaret Şirketleri
E-Ticaret Şirketlerinin Facebook Sayfa Yönetimi İçin 7 İpucu
E-ticaret Siteleri İçin Facebook Reklamları
E-Ticaret Şirketleri İçin Twitter Kullanım Rehberi

Yukarıda da değindiğimiz gibi, Instagram’ın önemini fark eden ülkemizdeki bazı e-ticaret şirketleri de Instagram’ı kullanarak ulaştıkları kitleyi daha da arttırmak için işe koyulmuşlar. İşte o firmalardan bazıları:

1V1Y


1V1Y, Instagram’ı etkin kullanan şirketler arasında. Geçtiğimiz haftalarda Instagram kullanım rehberinde bahsettiğim ipuçlarının örneklerine 1V1Y‘de rastlıyoruz. Info kısmında şirketin Facebook, Twitter ve Pinterest sayfalarının adreslerinin bulunması, merak eden kullanıcıları o sitelere yönlendiriyor. Bu bilgilerin dışında 1V1Y görsel paylaşımı konusunda da oldukça başarılı. Filtre kullanımlarına ek olarak bir de # (hashtag) kullanımı konusunda başarılı olduklarını söylememiz mümkün. Görsellerde, ürün tanıtımının dışında kamera arkası görüntüleri de paylaşan şirket, hem işin mutfağını hem de çalışma alanlarını kullanıcılara gösteriyor. 1V1Y ilk görselini de 1 yıl önce paylaşmış.

Biacayip


Instagram kullanıcılarının Biacayipcom olarak ulaşabilecekleri Biacayip.com da Instagram’daki internet tutkunlarına ulaşıyor. Biacayip.com da info kısmındaki detayları iyi kullanıyor. Özellikle Twitter hesabını doğrudan link şeklinde öne çıkarması kullanıcıları, şirketin Twitter hesabına ulaşmalarını kolaylaştırıyor. Fotoğraflarında da hashtagleri kullanan Biacayip ilk görselini de 4 ay önce yayınlamış. Şirket, ilginç ürün görsellerini Instagram’ın filtreleriyle süsleyerek bu mecranın öne çıkan özelliklerini kullanmaya dikkat ediyor.

Evmanya


Evmanya, Instagram’da kullanıcılarına bol bol görsel sunan şirketlerden. İnternet sitesinde satılan ürünlerin görsellerini paylaşan Evmanya‘nın info kısmında Facebook ve Twitter hesaplarının adresleri bulunmuyor. Fotoğraf paylaşımlarına özen gösteren şirketin görselleri oldukça kaliteli fakat Evmanya’nın bu görselleri paylaşırken hashtag kullanmadığını da belirtmek gerekiyor. Şirket bu sosyal ağdaki ilk görselini de 6 ay önce yayınlamış.

Gimora


Kullanıcıların arama yaptıklarında Gimoracom adıyla ulaşabilecekleri Gimora.com‘un Instagram sayfasındaki ilk görsel 4 ay önce paylaşılmış. Şirketin, info kısmına kendi internet sitesi dahil olmak üzere hiçbir detay ve bilgi girmemesi ilk bakışta göze çarpan detaylardan biri. Şirket genel olarak görsellerinde internet sitesinde yaptığı kampanyaların ve satılan ürünlerden bazılarının görsellerini paylaşıyor. Fotoğraf çekimlerinin sahne arkası görüntülerini de ara ara kullanan Gimora, kullanıcılara iş ortamlarının nasıl olduğunu da gösteriyor.

Lidyana


Lidyana, hashtaglerle etiketlediği fotoğrafları, Instagram’ın filtrelerini de kullanarak kullanıcılarla paylaşıyor. Ürün görsellerini katalog şeklinde değil de daha doğal bir halde paylaşan Lidyana’nın, Instagram kullanıcılarını Internet sayfalarına, Facebook ya da Twitter’a doğrudan yöneltmeyi sağlayan bu info kısmının boş bıraktığı da göze çarpıyor. İlk görselini 6 ay önce paylaşan şirketin takipçi sayısı da oldukça yüksek.

Limango


Limango‘nun Instagram sayfasına kullanıcılar “Limangocreative”den ulaşabiliyorlar. Info kısmında internet sitelerinin adresini de veren Limango, ürün görsellerinden ziyade çoğunlukla fotoğraf çekim arkaları, çalışanların ve ofis fotoğrafları gibi şirketin çalışma ortamını kullanıcılarla paylaşarak farklı bir yaklaşım izleyen şirketler arasında. Hashtag kullanımına da özen gösteren şirket, kullanıcıları ürün görselleriyle boğmayarak işin mutfağını ve kendi ekibi hakkında paylaşımlar yapmayı tercih ediyor. Şirket Instagram’daki ilk görselini de yaklaşık 7 ay önce paylaştı.

Markafoni


Markafoni, Instagram’da görsel kullanmaya pek fazla önem göstermeyen firmalardan. Çok fazla görsel paylaşmasa da iyi bir takipçi sayısına sahip olan şirketin, “#askinigoster” adlı etkinliğine ise kullanıcılardan 572 farklı fotoğraf geldi. Bu etkinlikle kullanıcılar arasında etkileşim yaratan Markafoni, ilk görselini de yine “#askinigoster” etiketiyle 3 ay önce paylaştı.

Morhipo


Morhipo da Instagram sayfasındaki info kısmında sadece internet sitesinin linkini paylaşan şirketler arasında. Yaklaşık 8 ay önce Instagram‘da görsel paylaşmaya başlayan şirket, ürün görsellerinin yanı sıra fotoğraf çekimlerinden sahneleri ve diğer etkinlik fotoğraflarını da kullanıcılarla paylaşarak kullanıcılara şirketin çalışma ortamını da sunuyor. Hashtag kullanımına da özen gösteren şirket için, Instagram’ı etkin bir şekilde kullanan şirketler arasında diyebiliriz.

Trendyol


Trendyol da Instagram’daki yerini alan şirketler arasında; fakat henüz bu sayfayı çok aktif bir şekilde kullandığını söylemek yanlış olabilir. Takipçi sayısının az olması ve şu an için 5 görsel paylaşmış olmalarından dolayı şirketin bu mecrayı çok etkin bir şekilde kullanmadığını iddia edebiliriz. Ancak, #Trendyol etiketiyle kullanıcıların yolladığı 170 adet fotoğraf bulunmakta. Kullanıcıların kendi fotoğraflarını paylaştıkları bu etiketler haricinde şirketin kendi profilindeki info kısmında ise şirketin internet sayfasının linki ve şirketi tanıtan kısa bir bilgi bulunmakta. Şirket Instagram üzerinden iki haftadır görsel paylaşımında bulunuyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*