16 Kasım 2018

Instagram Tasarım Değiştirdi ve Minimalistik Takılıyor [Editörden]

instagram-tasarım-sosyal_medya_pazarlaması-sosyal_medya-editördenInstagram nihayet azı karar çoğu zarar diyerek tasarımda minimalistik yaklaşım benimsedi ve tasarımını fotoğrafları öne çıkaracak şekilde değiştirdi. Ancak her ne kadar Instagram fotoğraf vurgusu yapsa da yeni sade tasarımın kullanıcı bilgilerini de öne çıkardığını görüyoruz ve bu da değişikliğin daha çok markalara ve Instagram gelirlerini artırmaya yönelik olduğunu gösteriyor. Bunda bir sıkıntı yok. Gradyanlı yeni logo 2010’ların akışkan ve yalın tasarımına gayet güzel oturuyor.

İlgili yazı: Instagram’ın Yeni Hesap Geçiş Özelliğini Pazarlamada Kullanmanın 3 Yolu

İnsanlık için küçük, Instagram için büyük adım

Öncelikle logoya sonra da sayfa düzenine odaklanan tasarım değişikliği Instagram’ın alametifarikası olan logoyu değiştirdiği için çok önemli. Bunun dışında yeni tasarımın renkli ve siyah-beyaz fotoğrafları öne çıkaracak şekilde planlandığını görüyoruz.

Instagram’da yapılan değişikler özetle şöyle:

  • Eski uygulama simgesinden esinlenen yeni simge günümüzün çok yönlü fotoğraf makinelerini temsil edecek şekilde değiştirildi. Simgede yer alan gökkuşağı gradyan şeklinde Instagram’ın parçası olmaya devam ediyor.
  • Instagram ürün ailesine dahil olan Hyperlapse, Layout ve Boomerang için artık ortak bir logo seti bulunuyor.
  • Kullanıcı arayüzü ile yazı tipinde fotoğraf ve videoları daha çok ortaya çıkarmaya yönelik değişiklikler yapıldı. Değişiklikler sadece tasarımsal boyutta ve Instagram’ın kullanım şeklini ve özelliklerini değiştirmeyecek.

İlgili yazı: Twitter, Facebook ve Instagram’da Etiketler Nasıl Kullanılır?

instagram-tasarım-sosyal_medya_pazarlaması-sosyal_medya-editörden

Yeni Instagram, Layout, Hyperlapse ve Boomerang logoları

Simgesel tasarım

Bu değişikliği iOS7’ye benzetebiliriz. Belli ki Instagram da gerçek hayattaki elektronik cihazlara benzeyen arayüz tasarımlarından vazgeçmiş durumda (gerçi eski logonun esinlendiği eski fotoğraf makineleri de kalmadı). Ancak bundan özdeyiş çıkarmak istesek “Donanımdan çok yazılımın önemli olduğu bir dünya moda teknolojisi dünyasıdır (fashion tech)” diyebiliriz.

Artık tasarımcılar fonksiyona göre değil, imaja göre tasarım yapabilecek ve fonksiyonu imaja sığdırabilecekler (uydurma kelimesini yanlış anlatmamak için özellikle kullanmıyorum). Eh, içine her türlü yazılım yüklenebilen bir telefonunda mobil uygulamaları imaja göre tasarlamaktan daha kolay ne olabilir?

İlgili yazı: Instagram Algoritması Promosyonlu Paylaşımları Facebook Gibi Üste Çıkaracak

Akıllı takılar

Öte yandan bu tür tasarım değişiklikleri aynı zamanda A/B testine dayanıyor çünkü Instagram’ın yeni gelir modeli çerçevesinde satış, pazarlama performansıyla ve dönüşüm oranını artırmaya yönelik olmalı. Instagram’ın yeni tasarımı bu yıl akıllı takılar ve akıllı saatlerin telefonlara daha iyi entegre edilecek olmasına da bir hazırlık.

Yetmedi, 2020’ye kadar gelecek olan dokunmatik hologram projeksiyonlu arayüzlere de hazırlanıyor Instagram. Nitekim tasarım ekibinin başında olan Ian Spalter yeni logonun “gelecek yıllara hazırlık” olduğunu söylüyor. Dokunmatik hologramlara biraz daha var, ama Instagram hareketsiz fotoğraflardan videolara kayan yeni özelliğiyle ilk ayarları yaptı bile. Ancak yakında kullanıcı arayüzlerinin esnek projeksiyonlara göre değişebileceğini söyleyebilirim (browser giydirmelerinden çok daha esnek bir şekilde).

İlgili yazı: Instagram Kendi Facebook Sayfalarını Test Ediyor

Sessiz rekabet

Bugün Brandface.tv gibi uygulamalar telefondan 20-30 saniyelik marka videoları çekip kendi hesabınızdan ücretli marka elçisi olarak paylaşmanızı sağlıyor. Buna bir tür video Bounty modeli de diyebiliriz. Instagram kullanıcı tabanını korumak için bütün bu rekabeti hesaba katıyor. Şahsen yeni tasarıma alıştım bile ama sizin görüşlerinizi de aşağıya alalım.

Kozan DemircanSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*