15 Kasım 2018

Instagram Video Reklamlarını En Doğru Kullanan 6 Marka [Araştırma]

instagram-video_reklamlar-reklam-instagram_reklam-eticaret (2)Son bir yılda Facebook video reklamları öne çıkaran ana platform oldu, ancak Facebook’un satın aldığı Instagram da arkadan geliyor. Brand Networks araştırmasına göre, Aralık 2015’ten bu yana Instagram video reklam gösterimleri yüzde 30’dan yüzde 65’e çıktı.

Reklamda en hızlı büyüyen kanal video reklamlar

2015 3. çeyrekte 200 milyon olan Instagram reklam gösterimleri son çeyrekte 1,3 milyar olarak gerçekleşti. Bu sayı 2016’da 2,2 milyara ulaştı. Brand Networks platformu üzerinden Instagram’da gösterilen reklamların gösterimleri de Mart ayında 850 milyona ulaştı. Video reklam gösterimlerindeki artış ise yüzde 65 olarak gerçekleşti.

İlgili yazı: Native Reklamlar 2021’de Display Reklam Gelirinin Yüzde 74’ünü Sağlayacak [Araştırma]

Reklam fiyatları düşüyor, performans artıyor

Ocak ayında 1000 gösterim başına (CPM) 4,58 dolar olan Instagram reklam maliyetleri de Şubat ayında 3,88 dolara kadar geriledi. Aylık oynamalar dikkate alınmazsa Instagram CPM maliyeti 2015’in ikinci yarısında 7,04 dolarken 2016 ilk çeyrekte 4,16 dolara geriledi.

Brand Networks kategori bazlı CPM düşüşü ise şöyle gerçekleşti: e-ticaret (-29%), perakende (-51%), moda (-91%), teknoloji (-32%), eğitim (-50%), otomotiv (-49%), emlak (-28%), fast food / hızlı servis restoranları (-11%), finansal hizmetler (-18%), eğlence (-32%) ve paketli tüketici ürünleri (-3%). Öte yandan telekom ve seyahat için CPM yüzde 6 arttı. Sonuçta Instagram’a ayrılan bütçe artmaya devam edecek.

Her dikeyin Instagram stratejisi farkı

Örneğin modada doğrudan cevap stratejisi kalkıyor. Bunun yerine yaz sezonu için marka farkındalığını geliştirmeye yönelik video reklamlar geliyor. Öyle ki modada video reklamlar 2016 ilk çeyrekte toplam gösterimlerin yüzde 90’ını ve sektör bütçesinin yüzde 71’ini oluşturdu.

İlgili yazı: Iab Türkiye: Native Reklam Pazarı 2020’de Yüzde 25’i Aşacak [Araştırma]

Gerçek zamanlı etkinlik pazarlama reklamlara Instagram’a yeni sektörleri çekiyor

Bu yıl telekom sektörü sponsoru olduğu futbol ve basketbol maçlarını Instgram video reklamlarıyla tanıtıyor. 2016 yaz olimpiyatlarının Instagram reklamlarının popülaritesini artırması bekleniyor.

Instagram bu yüzden video reklam süresini 60 saniyeye çıkardı

Ayrıca reklam formatı seçkisini de genişletti. Huge sosyal medya yöneticisi Frank Esposito’ya göre Instagram reklam gösterimlerinin artmasının birkaç nedeni var: “Öncelikle Instagram API’ı açık. İkincisi düşük maliyetli ve üçüncüsü video reklamları desteklemeye başladı.”

Bunun bedeli ise Instagram algoritmasının değişmesi ve ücretli reklamları öne çıkararak organik gösterimleri azaltması. Şimdi Instagram’da video reklamlarını etkili bir şekilde kullanan 6 markaya bakalım.

İlgili yazı: Facebook & Instagram’dan Google’a Çifte Darbe: Dinamik Reklamlar

Banana Republic

Bu marka Instagram video reklamların ilk kullanıcılarından. Daha 2014’te reklam vermeye başladı ve hızlandırılmış videoları tercih ediyor.

10 key pieces. Countless summer looks. Use the link in our profile to vote for your favorite item. #YourLifeStyled.

Banana Republic (@bananarepublic) tarafından paylaşılan bir video ()

Dollar Shave Club

15 saniyelik video kliplere odaklanan marka özellikle Instagram akışında videoların otomatik olarak ve sessiz oynatılması özelliğinden yararlanıyor.

Lowe’s

Bu marka kendin yap (DIY) formatına odaklanırken ekranı da ikiye bölüyor. Böylece ekranın altında ve üstünde iki ayrı video gösteriliyor. Bunlardan biri kendin yaparsan ne olur senaryosunu, diğeri satın alırsan ne olur senaryosunu işliyor ve ters gösterilen videoyu izlemek için telefonu da ters çevirmek gerekiyor. Kısacası ürünü değil, ürünün yaşattığı deneyimi öne çıkarıyor.

Flip your phone to learn how to clean your home’s air filters. Keep it right side up to find out what happens if you don’t. #lowesflipside

Lowe’s Home Improvement (@loweshomeimprovement) tarafından paylaşılan bir video ()

Taco Bell

Bu marka video reklamlara komedi unsuru ekliyor.

Tag your cheesiest friend.

Taco Bell (@tacobell) tarafından paylaşılan bir video ()

Airbnb

Dünyanın en popüler şehirleri olan Paris, Tokyo ve Los Angeles’ı gösteren 30 saniyelik videolara odaklanan marka için önemli olan imaj ve deneyimi birleştirmek.

Dunkin’ Donuts

Bu marka için önemli olan yiyecek ürünlerini günlük hayata entegre ederek tüketim alışkanlığı yaratmak. Bunun için de hayran videolarını kullanıyor. Instagram’ın en büyük gücü de anı yakala video formatıyla ortaya çıkıyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*