21 Kasım 2018

Instagram’a Da “Satın Al” Butonu Geliyor

Daha dün Pinterest’in paylaşımlara bir satın alma butonu eklemesi haberi geldi, bugün de Instagram aynı uygulamayı kendi paylaşımlarında yapacağını duyurdu.

Daha sofistike ve hedeflenebilir reklam stilleri bulunan Instagram’ın bir satın alma butonu koyması çok önemli, çünkü 300 milyon aktif kullanıcı tabanıyla Pinterest’ten genel anlamda daha kalabalık bir kitleye hitap ediyor.

Instagram reklamlarına satın alma butonu eklenmesi haricinde, yeni ortaya çıkartılan API sayesinde pazarlamacılar reklam sürecini otomatik olarak düzenleyebiliyorlar.

instagram satın al butonu

Facebook‘taki know-how kullanılarak geliştirilen API, pazarlama kampanyalarının yönetilmesine, izlenmesine ve ölçümlenmesine izin veriyor. Yani Instagram, ilk andan itibaren pazarlamacılar için tam ve eksiksiz bir paket sunuyor. Pazarlamacılar ayrıca kullanıcı hedeflerken, yalnızca yaşına ve cinsiyetine göre değil, Facebook profillerindeki özelliklere göre de hedefleme yapabiliyorlar.

Instagram Facebook tarafından 2012 yılında 1 milyar dolara satın alınmıştı ve 2013 yılında kullanıma açılan reklamları yalnızca bazı seçme markalar kullanabiliyordu. Şimdi ise Instagram’ın reklam platformu herkese açılıyor.

Instagram üzerinde, Disney, Electronic Arts, The Gap, Ben and Jerry’s, Michael Kors ve Taco Bell gibi büyük firmalar tarafından şimdiye kadar 475 pazarlama kampanyası yürütüldü. Bu kampanyalarda basılı dergi benzeri yüksek kaliteli fotoğraflar, 15 saniyelik videolar ve GIF benzeri hareketli görseller kullanıldı. ancak Instagram şimdiye kadar kullanıcıların uygulamadan çıkıp beğendikleri bir ürünü satın almalarını sağlayacak hiç bir yöntem sunmamıştı. Buna kampanyalar içerisinde başka bir siteye bağlantı vermek de dahil. Bunu yapabilmek için markalar, Like2Buy gibi üçüncü parti yazılımları ve hizmetleri kullanıyorlardı.

Instagram’ın yeni reklam ve pazarlama API’si ile birlikte Salesforce ve Nanigans müşterilerine Instagram üzerinden reklam satın alma opsiyonu sunulacak. Ayrıca Facebook’un hali hazırdaki 2 milyon pazarlamacısı, hedef kitlelerinin bir çoğu Instagram da kullandığı için potansiyel birer Instagram pazarlamacısı olarak da görülüyorlar.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Bence iyi iş yapar zaten şu an bile instagram üzerinden oldukça hareketli satışlar yapan kişiler var. Böylesi çok daha olumlu olacaktır diye düşünüyorum.

  2. Instagram halka açarsa Türkiye’de reklamlarını çöp olma riskiyle karşı karşıya…

  3. Nisan 2014’de bunu yazmıştım… Instagram eticaret için biçilmiş kaftan…
    https://eticaretmag.com/e-ticaretin-ilham-almasi-gerekek-sosyal-ag-instagram/

Fikrini söyle

*