20 Kasım 2018

Instagram’da Türk Kadınlarının Alışveriş Alışkanlıkları Belirlendi

Türkiye’de kullanımı gittikçe artan ve yalnızca mobil kullanıma olanak veren Instagram, kısa sürede birçok kadının vazgeçilmezi haline geldi. Kozmetik, moda, ev aksesuarları, bebek-düğün süslemeleri gibi birçok konuda farklı fikir ve alternatiflere kolaylıkla ulaşan kadınlar, zaman geçtikçe Instagram’ı bir alışveriş kanalı olarak da kullanmaya başladılar.

Instagram’da artan satış hesaplarına Türk kadınlarının ilgisi uzun süredir merak konusuydu. Digital Stylist, Türkiye’nin ilk Instagram Alışveriş Araştırması’nı yaparak son dönemde ilginin arttığı Instagram mecrasını kadın gözüyle mercek altına aldık. Kadına dair birçok markanın da merak ettiği soruları derleyerek alışveriş odaklı bir anket oluşturdu. Bu ankete 466 kadın katıldı.

Ankete katılan kadınların %58’i arkadaşlarını takip etmek için Instagram’da olduklarını belirtirken, Instagram’da alışveriş yapanların oranı ise %51. Instagram kullanım sebeplerinin ilk sırasında alışveriş yapmak olmasa da, keşfetmeye açık olan bu mecrada, kadınların alışveriş yapmaktan vazgeçemediklerini görüyoruz.

Kadınların Instagram’da en çok alışveriş yaptığı kategorilerin başında moda ve kozmetik yer alıyor. Müşteri memnuniyeti ve taşıma konusunda birçok sıkıntının yaşanabileceği ev dekorasyonu ürünlerinin ise %12’lik oranı olduğunu görüyoruz.

Kapıda ödeme tercih ediliyor

Instagram alışverişlerini yaparken tercih edilen ödeme sistemlerinin başında kapıda ödeme geliyor. Kapıda ödeme seçeneğinin tercih edilmesinin en önemli sebebi, satıcıya güven duyulmaması ve aynı zamanda satıcıların sanal pos kullanmamaları. Kadınlar böyle durumlarda nakit ödemeyi tercih ederek, ürünü kapılarında görüp ödemeyi gerçekleştiriyorlar. Ankete katılan ve daha önce Instagram’dan hiç alışveriş yapmadığını belirtenlerin %38’i ürünleri beğenmesine rağmen satıcıya güvenmedikleri için alışveriş yapmadıklarını belirtiyorlar.

Türk kadınları üzerinde yapılan bu araştırmanın ışığında, Instagram anketine katılan kadınlardan %92’si yeniden alışveriş yapabileceğini belirtiyor. Bu da Türk kadın Instagram kullanıcılarının Instagram’ı bir satış kanalı olarak da kabullenmeye başladıklarının ve hedef kitlesi doğrudan kadın olan markalar için de bu durumun değerlendirilmesi gereken büyük bir fırsat olduğunu söyleyebiliriz.

İnfografiki büyütmek için üzerine tıklayabilirsiniz.

instagramda-turk-kadinlarinin-alisveris-aliskanliklari-digital-stylistSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*