19 Kasım 2018

Instagram’da Üst Düzey Etkileşim İçin 7 Tavsiye

İster birey, ister şirket olsun, Instagram hesabı olan herkes her zaman kullanıcılar ile daha çok etkileşim ister. Takipçilerinizin sizi gerçekten aktif olarak takip etmesinden ve paylaşımlarınıza gerek beğenerek, gerek yorum yaparak tepki vermesinden daha iyi bir şey olamaz.

Aşağıda listelediğimiz 7 yöntem ile bu amaca ulaşabilirsiniz.

1. Açık ve net CTA (Call-to-action)

01

Her ilişkide olduğu gibi, birinin bir şey yapmasını istiyorsanız, lafı dolandırmadan söyleyin. Paylaşımınızı beğenmelerini mi istiyorsunuz? “Beğenin” deyin. Yorum yapmalarını mı istiyorsunuz? “Yorum yapın” deyin. Birini tag’lemelerini mi istiyorsunuz? Açık ve net bir şekilde doğrudan bunu isteyin. Bu kadar basit.

2. CTA için lokasyon bölümünü kullanın

02

Instagram reklamcılara yalnızca paylaşımlarda tıklanabilir bir bağlantı koymalarına izin verdiği için, metin paylaşmak ve CTA yapmak için Instagram paylaşımlarındaki lokasyon bölümü çok işe yarar. Hiç bir kullanıcı, lokasyon bölümüne gerçekten işlerine yarayacak bir şey yazdınız diye size gülmez merak etmeyin.

3. Hashtag kullanın

03

Hashtag yalnızca kullanıcıların sizin farkınıza varmalarını sağlamaz, aynı zamanda fotoğraf ve video içeriklerini ayrıştırmak için de kullanılabilir. Sizinle, endüstrinizle, ürününüz ile ve paylaşım şekliniz ile ilgili hashtag’leri bul bol kullanmaktan çekinmeyin. Buradaki tek çekinceniz, sizinle ilgisi olmayan hashtag’leri kullanmak olmalı.

4. S4S saadet zinciri

04

S4S kısaltmasını bazı Instagram yorumlarında görmüşsünüzdür. Anlamı “Shout-out for Shout-out” demektir. Yani bir nevi “ben seni tanıtayım, sen de beni tanıt” olarak özetleyebiliriz. Başka bir markayı tanıtmak veya sizin başka bir marka (veya kişi) tarafından tanıtılmanızı sağlamak size zarar vermez. Ama bunu her zaman yapmamanız lazım. Öncelikle sizin sektörünüzle, dahası hedef kitlenizle başka kimlerin ilgilendiğini araştırın. Basitçe Google’a sorabilirsiniz. Sonra bulduğunu Instagram hesaplarında ister özelden ister genelden yorum yaparak S4S isteğinizi dile getirebilirsiniz.

5. Altyazıları kullanın

05

Instagram temelde bir görsel paylaşım platformu olsa da, yüklediğiniz görsellere 2000 karaktere kadar altyazı koyabilmenize izin veriyor. 2000 karakterlik bir yazı iyi düzenlendiğinde mükemmel bir makale ortaya çıkabilir. 2000 karakterlik hakkınızı, el verdiğince çok kullanın, ancak gereksiz kullanmayın. Unutmayın ki okurlar Instagram’a görsel bakmaya geliyor, yazı okumaya değil.

6. Başka hesapların paylaşımları ile etkileşime geçin

06

Yukarıda hashtag kullanmanın öneminden bahsederken, en önemli özelliği ayrı yazmak istedik, çünkü kendi başına bir maddeyi hak ediyor. Hashtag’lerin en önemli özelliği, sizin gibi kullanıcı ya da şirketleri bulmaktır. Sizin kullandığınıza benzer hashtag’ler kullanan kullanıcıları bulup, onların paylaşımlarını takip edebilir, yorumlar yapabilir, beğenebilir ve Instagram üzerindeki bilinirliğinizi katlayarak artırabilirsiniz.

7. Diğer sosyal medya hesaplarınızdan Instagram hesabınızı tanıtın

07

Instagram’da ciddi bir varlık oluşturup yeterince kaliteli içerik biriktirdikten sonra, Twitter ve Facebook gibi diğer sosyal medya hesaplarınızda Instagram hesabınıza bağlantı vermeye başlayabilirsiniz. Ama daha önce değil! Kullanıcıların en sevmedikleri şey bomboş bir Instagram hesabı ile karşılaşmak. 300 milyon aktif kullanıcı arasında fark edilebilmek istiyorsanız, bunun zorlu ama mutlaka sonuç veren bir yol olduğunu unutmayın.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*