21 Kasım 2018

Instagram’ın Etkileşim Oranı Facebook’u Geride Bırakıyor

instagram etkileşim oranı
150 milyonluk aylık bir aktif kullanıcı kitlesini geçen Instagram’ın, son zamanlarda etkileşim oranları ele alındığında Facebook ve Twitter gibi daha büyük kitlelere ulaşan sosyal ağlara kıyasla daha etkili olduğu görülüyor.

1,23 milyarlık aylık aktif kullanıcısı bulunan Facebook, markaların gözünde oldukça değerli olsa da büyük kitlelere ulaşmak, etkileşim oranlarını aynı şekilde etkilemiyor.

L2 Think Tank’in 249 şirketle yaptığı araştırmaya göre markaların Instagram’da paylaştıkları gönderiler, Facebook’ta paylaşılanlara oranla yüzde 15 daha fazla etkileşim alıyor. Markaların ortalama etkileşim oranlarına bakıldığında Facebook’ta bu oran yüzde 0,1’ken, Google+’ta yüzde 0,09 olarak öne çıkıyor. Twitter’daki etkileşim oranının ise yüzde 0,04 olduğu görülüyor. Kullanıcı sayısı olarak bu üç sosyal platformunda gerisi olan Instagram’ın etkileşim oranı ise yüzde 1,53 seviyelerinde.

Araştırmaya katılan her 10 şirketten 9’unun fotoğraf ve video paylaşımı için hem Instagram’ı hem de Facebook’u kullandığı da ortaya çıkan veriler arasında. Diğer sosyal ağlarla kıyaslandığında Instagram’ın daha az bir kullanıcıya ulaşmasına rağmen markalar tarafından sıkça kullanılıyor olması da bu sosyal ağın oldukça önemli bir mecra haline geldiğini gösteriyor.

Araştırmaya katılan şirketlerin yarısından fazlası da Facebook sayfalarına Instagram tab’ı ekleyerek iki sosyal ağı birbiriyle entegre bir şekilde kullanamaya başladığını dile getiriyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*