19 Kasım 2018

Instagram’ın Yeni Hesap Geçiş Özelliğini Pazarlamada Kullanmanın 3 Farklı Yolu

instagram-sosyal_medya-pazarlama-eticaret

Instagram yeni çoklu hesap yönetimi özelliğini duyurdu ve artık markaların 5 hesaba kadar farklı hesaplar arasında çıkış yapmadan geçiş yapmasına izin veriyor. 5 hesaplık gruplara hesap eklemek için Instagram ekranının sağ üst köşesindeki simgeyi tıklayıp profile gitmek ve hesap ekleme kısmına girmek yeterli. Bir kez kullanıcı adı ve şifre girilince işlem tamamlanıyor.

Çoklu hesap yönetimi özelliği 7.15 sürümüyle geliyor. Peki, markalar bu özelliği kullanarak Instagram’da nasıl pazarlama yapabilirler? Sosyal medya pazarlamasının öncüsü olan Amerika’dan yeni marka ve Y kuşağı örnekleri Türkiye’deki e-ticaret siteleriyle markalara da yol gösteriyor.

1. İş için, zevk için

En basitinden çalıştığınız şirketin marka hesaplarını kişisel Instagram hesabınıza ekleyebilirsiniz. Böylece gezerken kendi hesabınızı, çalışırken de marka hesaplarını kullanabilirsiniz. Elbette Instagram hesabı olan bir blogger olarak liftestyle mekanları ziyaret edebilir, böylece işle zevki birleştirebilirsiniz.

Aslında çoklu hesap yönetim özelliği tam zamanında geldi, belki de geç bile kaldı. Çünkü Instagram geçen Eylülde dünya çapındaki markalara self servis reklam teklifleri sunacağını duyurmuştu. Instagram aktif kullanıcı sayısının son sayımda 400 milyona erişerek 320 milyonluk Twitter’ı geride bıraktığını düşünecek olursak Instagram pazarlamaya el atmanın tam zamanı olduğunu görüyoruz.

Evet, Instagram Batı dünyasında Facebook, Youtube ve Whatsapp’tan sonra en çok kullanılan sosyal ağ oldu (hedef kitle erişimi açısından).

İlgili yazı: 5 Adımda E-Ticaret Instagram Hesabı Nasıl Açılır?

instagram-sosyal_medya-pazarlama-eticaret

Oyunlaştırma

Hem gençler hem de yetişkinler Instagram’ı politik mesajlardan ilişkilere, kişisel egodan eğlence ve lifestyle’a kadar her alanda kullanıyor; yani oyunla eğlenceyi birleştiriyor. Marka yöneticileri özel hayatlarını iş hayatından ayırarak veya ikisini kısmen birlikte kullanarak ya da en azından pazarlama stratejisine bu esnek geçişi ekleyerek en görsel sosyal ağ olan Instagram’la satışları artırabilecekler. Özellikle de Instagram’da Shopify gibi platformlarla satın al düğmesi kullanıldığı hesaba katılırsa.

Hootsuite devri değişiyor

Instagram 1 Temmuz 2016’dan itibaren Hootsuite gibi üçüncü taraf sosyal ağ yönetim platformlarının API bağlantısını sınırlandıracağını duyurdu. Kısacası Instagram gittikçe daha fazla Facebook’a benzeyecek. En azından hesaplar arası geçiş yapmak artık sadece Instagram’la mümkün olacak.

Bu da Instagram’ı satın alan Facebook’un tüm müşteri verisini kendi kontrol etmek istemesinin bir parçası, ama artık başkalarının bu veriyi kullanmasına engel olması da imkansız. Örneğin Bounty mobil uygulaması kullanıcıların Instagram verilerini ücret karşılığında Twentify ile paylaşmasını ve Bounty üyesi markaların bu güncel müşteri davranışı / alışveriş verilerini kullanmasına izin veriyor. Kısacası konsolidasyon Facebook’un planı olsa da Instagram iş modelini şirket içinde tutması pek mümkün değil.

İlgili yazı: Instagram Etkileşimini %470 Artıran Uygulama Growsta

instagram-sosyal_medya-pazarlama-eticaret

2. Insta, Finsta, Rinsta

E-ticareti mobil ticaret, mobil pazarlama ve mobil reklamlara dönüştüren Y ve Z kuşağı da Instagram’da farklı hesaplar açıyor. Böylece her hesapta kişiliğinin farklı bir yönünü sergiliyor: Okul hayatı, iş hayatı ve ilgi alanları gibi. Peki bütün bunlar e-ticaret siteleri için neden önemli? Çünkü hedef kitle farklı mekanlarda ve mobil cihazlar gibi farklı ekranlarda farklı müşterilere dönüşüyor, farklı müşteri davranışları izliyor.

Sahte Instagram hesapları

Twitter’da parodi hesaplar vardır, bilirsiniz. Türkiye’de politik eleştiri yapmak ya da aykırı kimliğe bürünmek isteyenler veya basitçe kimliğini gizlemek isteyenler bu tür hesaplar açıyor. Bunun bir de Instagram versiyonu var tabii. Adına Finstagram diyoruz; yani kendi adınızla açmadığınız hesaplar.

Birçok Amerikalı genç için Finstagram hesapları çoktan Instagram’ın yerini almış durumda. En azından büyük ölçüde ve 2-3 yıldır. Öyle ki bu gençler marka fotoğrafları kadar ciddi bir şekilde Instagram fotoğraflarını sanat formları olarak değerlendiriyorlar. Arkadaşlarından tavsiye alıyor, hatta diğer Instagram fotoğraflarını sosyal madencilikle örnek alıyorlar. Amaçları kimliklerini ortaya çıkarmak, hava basmak, çevre yapmak… Bütün bunlar bilinçli tüketicinin hızla yaygınlaştığını gösteriyor. Ne ilgisi var, nasıl derseniz:

instagram-sosyal_medya-pazarlama-eticaret

Tüketici marka oluyor

Belki raflarda satılan bir ürün değil, ama en azından marka taktikleriyle sosyal ağlarda iletişim kuran yeni bir genç müşteri profili var. Bu insanlara tüketiciyi genellikle aptal yerine koyan klasik marka taktikleriyle ulaşmak pek mümkün değil. Aynı nedenle yakında büyük veri de kullanıcı davranışını ortaya koyar gibi görünse de oldukça yetersiz kalacak. Bilgi yetmeyecek, büyük veriyi anlamlandıran markaların bilgelik ekonomisine geçmesi gerekecek. Instagram bunu nasıl yapacaklarına dair örnekler sunuyor.

İlgili yazı: Instagram Pazarlama Başarısını Ölçmenin 10 Basit Yolu

Sosyal medya yıldızları

Örneğin sosyal medya ünlüsü Essena O’Neill kendi hayat tarzını ortaya koymak için eski fotoğraflarını yeniden düzenleyen veya onlara benzeyen yeni fotoğraflar çeken bir kitleye karşılık geliyor. Bu kitlenin görselleri bazılarına yapay ve abartılı gelse de aslında markaların yıllardır yaptığı şeyi yapıyorlar: Anı yaşıyor ve anı yaşatıyorlar.

Ayrıca Amerika ve hatta Türkiye’de Instagram’da tarz yapmak için mahalle baskısı ortaya çıkmış durumda. Böylece gençler gerçek (real) Instagram hesaplarıyla (Rinsta) farklı bir yanlarını ortaya koydukları sahte (fake) Instagram hesaplarını (Finsta) bir arada kullanıyorlar. Türkiye’de fotoğraf meraklısı gençlerin bir fotoğraf hesapları, bir de kendi hesapları olduğunu görüyoruz. Peki markalar bu değişken kitleyi hedeflemeyi biliyor mu?

Anne-babaları kandırmak için

Örneğin kendilerince daha özgür bir hayat yaşamak ve ailenin yasakladığı kişiler veya mekanlarla takılmak isteyen gençler bir cici Instagram hesabı, bir de asıl kimliklerini ortaya koydukları (ailenin bilmediği) bir Finstagram hesabı açıyor. Aslında gerçek adlarıyla aile için açtıkları Instagram hesabı onlar için gerçek değil. Asıl gerçek olan kendi dünyalarında yaşadıkları Finstagram hesapları.

İlgili yazı: LikeNshop Uygulaması ile Instagram’da Doğrudan Satış Yapın

Çoklu hesap yönetimi bunu kolaylaştıracak

Bu nedenle markaların tüketici davranışını daha iyi takip eden analiz sistemleri kurması ve                                                                                           farklı hesapları “hesaba” katması gerekecek. Kim bilir, belki de Finstagram hesaplarını Instagram hesaplarıyla ilişkilendirebilecekler. Özellikle de gelecekte Finstagram hesaplarının gerçek sahiplerine ulaşabilirlerse.

Markalar şimdi nasıl kullanır?

Markalar çoklu hesap yönetimini hemen pratik bir şekilde kullanmaya başlayabilir: A/B testi yaparak. Aynı marka veya ürün için birden çok alternatif Instagram hesabı açar, farklı görseller paylaşarak farklı imajlar yaratırlar ve A/B testi ile hangisinin satışları daha iyi artırdığını görürler. Gelecekte Instagram’ın kendi kurumsal arayüzü gelişirse bu çok daha kolay olur.

instagram-sosyal_medya-pazarlama-eticaret

3. İnteraktif Instagram

Son iki yılda hareketsiz çizgi roman bantlarını hareketli animasyonlara dönüştüren motion comic teknolojisi pazarlamada sık kullanılmaya başladı. Çünkü düşük video dosyası boyutuyla hareketli ve karizmatik marka hikayeleri anlatmayı kolaylaştırıyordu. Nitekim bu aralar Instagram’da son moda kurumsal hesaplarda interaktif oyunlar barındırılması oldu: Peki bunu nasıl yapıyorlar?

Bunu kendi maceranı kendin seç yaklaşımıyla yapıyorlar. Her fotoğraf ayrı bir Instagram hesabına bağlı. Bu sistemde bir dizi Instagram hesabını birbirine bağlıyorsunuz ve kullanıcı bir fotoğraftaki linke tıklayarak diğer hesaplarda yer alan görsellere gidiyor ve böylece görsel bir marka hikaye anlatımına oyunlaştırma tekniğiyle katılıyor. Örneğin Adult Swim geçen yıl Rick ve Morty çizgi filminin tanıtımı için bu yöntemi kullandı.

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi bu oyun her görselin kullanıcıları başka hesaplara bağladığı etiketli linkler içeriyor. Hatta Adult Swim kullanıcılara etkileyici bir platform deneyimi sunmak için 80 farklı hesabı birbirine bağladı. Herkes için uygun bir yöntem olmasa da Instagram yarışmaları ve kampanyalarına örnek oluyor.

İlglii yazı: E-ticaret Şirketleri İçin Sosyal Medya Kullanım Rehberleri

Ayrıca bir oyun

Çünkü Rick ve Monty’nin maceralarına siz karar veriyorsunuz. Her etiket hikayeyi farklı bir sona götürüyor ve bu etiketlerden sadece birini seçebiliyorsunuz: Rick kapıyı açarsa şu etiketi tıkla gibi.

Un, yağ ve şeker var

“Öyleyse helva yapsana” tarzı bir yaklaşım da mümkün: Bu örnekte bir sabun markası sabunun temel bileşenlerini tek tek Instagram hesaplarında gösterebilir ve sadece bu bileşen resimlerini doğru sırayla tıklayanların Instagram yarışması paylaşımına ulaşmasını sağlayabilir veya farklı sabunlar için farklı fotoğraf serileri yayınlayabilir. Bu da tüketiciyi marka ve ürün hakkında bilinçlendirmenin iyi bir yoludur.

Kısacası Instagram çoklu hesap yönetimi markalara ve dijital ajanslara hem işlerini yapmak hem de müşteriye farklı şekillerde ulaşmak için önemli fırsatlar sunuyor. E-ticaret sitelerinde ve fiziksel mağazalarda satışları artırmak bağlamında, gerisi ne kadar yaratıcı olduğunuza kalıyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*