14 Kasım 2018

İnternet 1 Saatliğine Reklamsız Kaldı

12 Kasım Çarşamba günü, Google’ın online reklam hizmeti DoubleClick for Publishers bir yazılım hatası nedeniyle devre dışı kaldı. Bu durum, BuzzFeed, Times, Forbes gibi on binlerce sitede reklam alanlarının boş olarak görüntülenmesine yol açtı. Google yetkilileri sorunun global olduğunu ve video, görüntüleme, mobil gibi tüm platformları etkilediğini belirttiler.

DoubleClick

DoubleClick

DoubleClick’in rakiplerinden AppNexus’un CEO’su Brian O’Kelley, yazılım hatasının yayıncılara saatlik maliyetinin toplamda 1 milyar doları bulduğunu tahmin ettiğini belirtti. Sorun yalnızca reklam gösterilememesine değil, aynı zamanda internet sitelerinin açılış zamanlarına da kötü etki etti. Alttaki grafikte görebilirsiniz:

Dynatrace Analysis

Dynatrace Analysis

Site ve uygulama performansını denetleyen Dynatrace firması, reklam hizmetinin bu durumundan 55 bin sitenin etkilendiğini tahmin ettiklerini söyledi. Buna ABD’li online perakendecilerin %80’i dahil. Google yetkilileri, etkilenen sitelerin reklam gelirlerindeki zararın karşılanıp karşılanmayacağı hakkında bir yorum yapmaktan kaçındılar.

Gartner araştırma şirketinden medya ve pazarlama endüstrisi analisti olan Andrew FrankBöyle durumlar çok nadirdir ve genellikle çok önemlidir. Böyle bir kesinti, müşterilerin Facebook’un Atlas veya AppNExus, OpenX hatta AOL gibi başka reklam hizmetlerini düşünmelerine yol açabilir. Fakat pazar payını ciddi bir şekilde değiştirecek olayın yalnızca bir saatlik kesinti olması da pek mümkün değil” diye konuştu.

Bob Walczak

Bob Walczak

DoubleClick rakip şirketlerinin kesinti hakkındaki genel görüşleri, firmaların doğru zamanda, doğru yerde ve doğru şekilde yayınlamaya çalıştıkları gerçek zamanlı reklam kampanyalarının, geleneksel reklam gösterim metodları düşünülerek tasarlanmış reklam sunucularını çok büyük yük altına sokmuş olmaları. PubMatic yöneticilerinden Bob WalczakGeleneksel sunucular bu işlevler için üretilmemiştir ve böyle kullanılmaları sorunlara neden oluyor” açıklamasını yaptı.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*