21 Kasım 2018

İnternet.org “Her Birimiz. Her Yerde. Internet’e Bağlı”

Ege Can Deniz

Konuk yazarımız Ege Can DENİZ markaların karşılaştıkları dijital medya krizlerinden örnekler sunuyor.

Başlıkta da olduğu gibi internet.org tüm insanların internete ulaşmasını amaçlayan büyük bir proje. Mark Zuckerberg’in önderliğinde başlanılan projede Facebook,  Ericsson, MediaTek, Opera Software, Qualcomm, Nokia ve Samsung bulunmakta. Teknolojinin gelişmesiyle, internetine istenilen her saniye ulaşabilen 2,7 milyar kişi olmasına rağmen, hala bu değerli araca ulaşamayan 5 milyardan fazla insanın bulunması dikkat çekici bir nokta. Bu noktaya odaklanan internet.org’da internete ulaşamayan insanlar için internete erişimini sağlamayı amaçlıyor. Mobil bağlantılara ulaşabilecek 6 milyar insanın olmasına rağmen sadece 2 milyarının internete girebilmesinden dolayı bu proje büyük önem taşıyor. Nüfus yapısı açısından Güney Asya ve Afrika internet.org’un önem verdiği başlıca bölgelerden. Projenin topluma kazandıracağı gelişmeler ve kolaylıklar dışında, şirketler içinde faydalı bir proje. Facebook’un 1 milyardan fazla kullanıcısı olmasına rağmen büyümenin sürdürülebilir kılınması büyük önem taşıyor. Nüfusu 1,1 milyar civarı olan ve her yıl artarak devam ederek 2100 yılında 8 milyardan fazla insanın yaşayacağı Afrika kıtası başlangıç olarak seçildi.

İlk Adımlar Afrika’dan

Bu amaçla ilgili ilk adımlar Zambiya’da gerçekleşti. Ülkenin yerel GSM operatörü Airtel ile kullanıcılar ücretsiz internet sunulmaya başlandı. Anlaşma yapılan mobil servislerin sınırlı sürümlerine ücretsiz ulaşabilecek. Ücretsiz ulaşılabilecek siteler içinde Facebook, Messenger, Google, Wikipedia ve ülkedeki anlaşmalı web siteleri bulunmakta. Dikkat çekici bir nokta ise Facebook’un Bing ile aramalarda anlaşması olmasına rağmen, proje için Google’la anlaşması.

Facebook’un Afrika’daki durumuna bakacak olursak, Haziran 2014’ten itibaren 80%’i mobilden olmak üzere 100 milyon kullanıcıya ulaşmış durumda. Afrika’daki genç nüfusun fazlalığı da Facebook’a artı kazandırıyor. Bunun en iyi örneği kullanıcıların 70%’i 25 yaş ve altı kişilerden oluşması.

Telekom Şirketleri Birleşiyor

Facebook’un internet.org projesi için ortak olduğu altı telekom şirketiyle; internet olmayan uzak bölgelere bu alt yapıyı sunmak için girişimler başlattı. Bunun için uydu ve drone’ları kullanmayı planlayan Facebook gelecek yıl internet.org drone’larını test etmeye başlayacak. Connectivity Lab’ın ilgilendiği projenin test aşamalarıyla birlikte 5 yıla kadar hayata geçirileceği planlanıyor. Yalnız bu projeyle ilgili bazı sıkıntılarda bulunmakta. Kullanıcıları internete bağlayacak drone’ların aylarca uçması hakkında henüz bir düzenleme olmaması sıkıntı yaratıyor. Güneş enerjisiyle çalışacak olan drone’lar şu anki düzenlemede, kontrol edecek bir insanın tek bir aracı kontrol edebileceği kabul edilmesine rağmen Facebook bir pilotunu 10-100 arasında drone’u kontrol edebileceğini savunuyor.

Bu gelişmeler ışığında planlanan projenin tüm dünyadaki insanlığa daha iyi bir iletişim sunmayı hedefleyerek yola çıkması çok önemli. İnternet.org ile birlikte interneti yaygınlaştırma hedefinde alt başlıklarda yepyeni ve önemli gelişmelerinde çıkması bizleri sevindiriyor.



Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*