14 Kasım 2018

İnternet Reklamcılığında Kullanılan 12 Terim

İnternet reklamcılığı, düşük maliyeti, ölçümlenebilir olabilmesi ve daha fazla kitleye ulaşabilmesi ile son zamanlarda geleneksel medyanın bir adım önünde görünüyor. Ancak çok sayıda firma tarafından tercih edilen bu mecranın kendine has bir dili var. Bu dile has temel terimleri ve jargonu bir araya getirdik. Terimler için IAB’nin terimler kataloğundan yararlanılmıştır.

Click / Tıklanma

Bir internet reklamının kullanıcılar tarafından tıklanmasına verilen addır. Reklama bir kere tıklamak, bir tıklanma olarak kayıtlara geçer.

Impression / Görüntülenme

Bir internet reklamının kullanıcılar tarafından görüntülenmesine denir. Kullanıcıların bir reklamı sayfa içinde görmesi bir görüntülenme olarak değerlendirilir.

Click Through Rate (CTR) / Tıklanma Oranı

Reklamı görüntüleyen internet kullanıcılarının, tıklayan kullanıcılara oranıdır. Toplam tıklanmanın toplam görüntülenmeye bölünmesi sonucunda ulaşılır. Tıklama oranının yüksek olması, başarı oranının iyi olduğu anlamına gelir.

Örnek vermek gerekirse; bir banner reklamını 2.000.000 kişi görüntüleyip 200.000 kişi tıkladıysa, ‘Tıklanma Oranı’ yüzde 10 olur.
(200.000/2.000.000)*100 = %10

Conversion / Dönüşüm

Reklam aracılığıyla reklamverenin sitesine gelen ziyaretçilerin, belirlenen aktiviteyi gerçekleştirmesi durumuna ‘Conversion’ denir. Bunlar satın alma veya üyelik işlemi gibi aktiviteler olabilir. Conversion, önemli metriklerden biridir. Çünkü elde edilen veriler doğrudan sonuçla ilgilidir.

Conversion Rate / Dönüşüm Oranı

Reklamverenin belirlediği aktiviteyi gerçekleştiren kullanıcıların, siteye tıklayıp gelen tüm ziyaretçiler içindeki yüzdesidir.

Örnek vermek gerekirse; bir reklama tıklayarak 2.000.000 kişi siteyi ziyaret ediyor fakat 200.000 kişi belirlenen aktiviteyi yerine getiriyorsa ‘Conversion Rate’ yüzde 10′dur.
(200.000 / 200.000.000)*100 = %10

Run of Network (RON) / Tüm Ağlar Üzeri Yayın

Reklamın, web sitesi veya sayfa hedeflemesi yapılmadan, web ağının tüm site ve sayfalarında yayınlanması anlamına gelir.

Run of Site (ROS) / Tüm Site Üzeri Yayın

Reklam formatlarının, sayfa hedeflemesi yapılmadan, belirlenen bir web sitesinin tüm sayfalarında yayınlanması demektir.

Adserver / Reklam Sunucusu

Reklam bilgilerinin analitik takibini sağlayan bir arayüz olan Adserver, görüntülenme, tıklanma gibi bilgilerin izlenmesini sağlar.

Cost per Mille (CPM) Thousand Impressions (1.000 Görüntülenme Başına Maliyet)

1.000 görüntülenme başına ödeme yapılan sistemdir. CPM olarak 1 TL reklam vermeniz durumunda, 1.000 gösterimin sonunda 1 TL ödersiniz. Şu anda tercih edilmeyen bir model olmasına rağmen, geçmişte birçok şirket bu modeli tercih etmiştir.

Cost per Click (CPC) / Tıklanma Başına Maliyet

Tıklama başına ödeme yapılan sistemdir. CPC’de site üzerinde bulunan ve belirlenen reklama her tıklandığında ücretlendirme yapılır. Yaygın bir model olan bu ücretlendirme de, tıklama başına anlaşmanız doğrultusunda belirlediğiniz rakamı ödersiniz. Bu modele en güzel örnek Adwords reklamlarıdır.

Cost per Lead (CPL) / Aksiyon Başına Maliyet

Kullanıcıların, verilen reklam aracılığıyla siteye gelmesinden ve gerçekleştirmesi gereken aktiviteyi gerçekleştirmesinden sonra alınan ücret veya o aktivitenin gerçekleşmesinin maliyetidir. Bunlar, üye olma, form doldurma vb. aktiviteleri içerir.

Cost per Acqusition (CPA) / Satın Alma Başına Maliyet

Kullanıcıların, reklama tıkladıktan sonra satın almayı gerçekleştirdiğinde alınan ücret veya tek bir satın alma işleminin maliyetidir. Etkili bir yöntem olan CPA’de kullanıcıların belirlenen aktivitelerden (ürün satışı, üyelik vb.) herhangi birini gerçekleştirmesi karşılığında ücret alınır.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*