20 Kasım 2018

Halen TV’nin Gerisinde Olsa da İnternet Reklamları 2013’te Yüzde 32 Büyüdü

nielsen-ad-spend-pct-change
Sosyal ağların ve internet kullanımının artmasıyla beraber şirketlerin internet reklamlarına yaptıkları yatırımlarda da ciddi artışlar görünüyor. Reklam pazarının lideri halen televizyon ve gazeteler olsa da internet reklamları da önceki yıllara kıyasla büyüme gösteriyor.

Nielsen’in yaptığı araştırmaya göre, web, mobil internet ve uygulamalar üzerindeki reklamlar 2013’te yüzde 32,4’lük bir büyüme gösterdi. İnternet üzerindeki reklamlar toplam reklam harcamaların ise yüzde 4,5 gibi küçük bir bölümünü oluşturmakta.

Toplama bakıldığında ise televizyon reklamları yüzde 57,6’lık bir oranlar birinciliği elinde tutuyor; ancak büyüme oranı olarak bakıldığında TV reklamları 2013 yılında sadece yüzde 4,3’lük bir büyüme gösterdi. TV reklamlarını ise sırasıyla gazete, dergi ve radyo reklamları takip ediyor. Radyo, gazete ve dergi reklamları 2013’te düşüş gösterirken, Outdoor reklamlar yüzde 5,1 ile 2013’te büyüme gösteren bir diğer kategori olarak öne çıkıyor.

Google ve Facebook’un video reklamlara ağırlık vermeleriyle beraber internet üzerindeki reklamlar daha da öne çıkacak. Bunun yanı sıra tüketicilerin şu an birçok farklı ekran kullanıyor olmaları (TV, akıllı telefon, tablet, PC vb) TV ve internet reklamlarını beraber kullanılmaya oldukça müsait bir hale geliyor.

TV ve internet reklamlarının oranları ele alındığında Zenith Optimedia, Nielsen’den daha farklı veriler sunuyor. 2013’te reklamlar için harcanan rakamların toplamda ilk kez 500 milyar dolar seviyelere geldiğini belirten şirket, TV reklamlarının bu reklamların yüzde 40’ını oluşturduğunu söylerken, internet reklamlarının yüzde 21’lik bir paya sahip olduğunun üzerinde duruyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*