18 Kasım 2018

İnternet Sitenizin Hızını Artırmak İçin 8 İpucu

internet site hızı artırmak yazı
Bu yazı geçtiğimiz hafta EticaretMag E-Bülten üyelerine gönderilmiştir. Her hafta yalnızca üyelere, ücretsiz olarak gönderilen EticaretMag E-Bülten’e abone olmak için tıklayınız.

Son bir yıl içinde internet sitelerinin açılma hızlarında yüzde 21 oranında bir yavaşlama olduğu ortaya çıktı. Bunun nedeni olarak sitelerin landing page’lerinde yer alan kaynak dosya sayısının artması ve sayfa boyutlarının büyümesi gösteriliyor.

Yapılan diğer araştırmalar ise kullanıcıların 3 saniye içinde açılmayan internet sitelerini terk ettiklerini gösteriyor. Durum böyle olsa da birçok internet sitesinin ortalama yüklenme hızının 9,3 saniye olduğu belirtiliyor.

Bu durumlarda da şirketleri internet sitelerinin hızlarını optimize ederek mümkün olduğunca düşürmeleri gerekiyor. Hızlı açılan internet sayfaları kullanımı kolaylaştıracağı için geri dönüşüm oranlarını da olumlu bir şekilde etkiler.

Siteniz üzerinde yavaş olan sayfaların analizini yapın

Bu işe başlarken ilk yapılacak işlem, sitenizde hangi sayfaların yavaş olduğunun analizini yapmak olacak. Bunu yapmak için Google Analytics’in “Site Hızı” özelliğinden yararlanabileceğiniz gibi ücretsiz site hız testi yapabileceğiniz uygulamalar da bulunmakta. Yavaş olan sayfalar belirlendikten sonra bu sayfaların optimizasyonu için çalışmalara başlanabilir.

Cache (Ön bellek) kullanın

Cache yani ön bellek kullanmak sayfa hızınızın artmasını sağlayacak yöntemlerden biri. Böylelikle devamlı olarak gönderilen HTTP isteklerinin sayısı azaltılmış olur ve böylelikle sayfaların toplam boyutları da yüklenme sırasında azalmış olur. Ön bellek kullanımı bandwidth ve hosting maliyetlerinin de azalmasını sağlar.

Site üzerindeki görsellerin boyutlarını optimize edin

Site üzerinde çok fazla görsel kullanımı ve bu görsellerin boyutlarının optimize edilmemesi de sitelerin yüklenme hızlarını yavaşlatan unsurlardan biri. Görsellerin kalitesini düşürmeden, bu dosyaların boyutlarını mümkün olduğunca düşürmeye özen gösterin. Böylelikle hem hosting açısından maliyetler düşürülür hem de sitenin açılma ve yüklenme hızında gözle görülür artışlar olur.

Sitedeki Script sayısını azaltın ve gereksizleri kaldırın

Site üzerindeki Script’leri azaltmak da sitenin hızının artmasına yardım edecek. Birçok CSS ve JavaScript dosyasının bulunması sayfanın geç açılmasına neden olur. Bu nedenle bu dosyaları mümkün olduğunca minimal seviyeye indirmek oldukça önemli. Bunun yanı sıra gereksiz Script’lerin de sayfadan kaldırılması site hızında olumlu bir etki yaratır.

Favicon’u optimize edin

Sitenizde kullandığınız favicon’un 1 KB’ın altında olması tavsiye edilir. Bu boyutun üzerinde olan favicon’lar da sitenin yavaşlamasına neden olur.

HTTP taleplerini en aza indirgeyin

HTTP taleplerini (request) en aza indirgemeye çalışın. Ne kadar fazla script talep edilirse, sayfanın yüklenme hızı da o kadar yavaşlayacak. Bu isteklerin azaltılması için görseller CSS sprite’lara dönüştürülebilir.

404 hata sayfalarını kaldırın

Bu sayfalar çıkmaz sokağa benzetilebileceği için sitenin yavaşlamasına neden olur. Bu sayfaların bulunması için Google Analytics’ten yararlanılabilir ve bu sayfaların URL yapıları kontrol edilerek kaldırılabilir ve site performansının artması sağlanabilir.

Sade bir site tasarımı kullanmaya çalışın

Site tasarımının sade olması ve site üzerinde az ögeye yer verilmesi de site hızının artmasını sağlayan bir faktör olarak öne çıkıyor. Özellikle son bir iki yıldır popüler olmaya başlayan flat design siteler hem sade tasarımları, hem mobile kolay optimize edilebiliyor olmaları hem de kullanıcı tarafından rahat kullanılabiliyor olmaları nedeniyle birçok şirket tarafından tercih edilmeye başlandı. Sayfa üzerindeki ögelerin ve Script dosyalarının azaltılmasıyla yüklenme hızları artırılabilir.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Ek bilgi olarak eklemek isterim; CDN ve Cloud DNS gibi çözümler de mutlak hız sağlamaktadır. Resimlerin mutlaka sıkıştırma ve optimizasyon yapılarak yayınlanmasını tavsiye ederim. Hızı etkileyen en önemli faktörler elbette kullanılan sunucu ve kaynak kullanımından meydana gelmektedir.

    Son olarak eksik bir uygulamadan da bahsetmek isterim. Genelde testlerimizi tekil olarak yapar ve değerlendiririz. Özel bir günde eticaret siteniz yüksek hit aldığında ziyaretçinize nasıl bir deneyim sunduğumuzu pek bilmeyiz. Bunun için realistik yük testi gibi konuların incelenerek değerlendirme kriterlerine katılmalıdır.

Fikrini söyle

*