18 Aralık 2018

Bir İnternet Yatırımcısının Gözünden Türkiye Pazarına Dair Görüşler

türkiye yatırım yazı
Bu yazı geçtiğimiz hafta EticaretMag E-Bülten üyelerine gönderilmiştir. Her hafta yalnızca üyelere, ücretsiz olarak gönderilen EticaretMag E-Bülten’e abone olmak için tıklayınız.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye ve Batı Avrupa pazarındaki girişimler için 130 milyon dolarlık bir yatırım fonu ayırdığını duyuran Earlybird Ventures’ın kurucularından Roland Magner, bu yatırım fonu ve Türkiye pazarına yönelik açıklamalarda bulundu.

İnternet üzerinden gelen soruları derleyen ve bu sorulara toplu bir yanıt vermek amacıyla bu yazıyı hazırlayan Magner’in görüşleri arasında Türkiye e-ticaret pazarına yönelik açıklamalarda bulunuyor.

“Batı Avrupa ve Türkiye pazarında hangi alanların öne çıkmakta olduğunu görmektesiniz?” sorusuna cevap veren Magner, kendilerine gelen 1300 başvuru arasından en çok dikkatlerini çeken iş modellerinin sistem yazılımları, teknolojinin entegre edildiği iş modelleri, dijital medya teknolojilerin ve servisleri, e-ticaret ve B2B2C şirketleri olduğuna dikkat çekti.

Yatırım için odaklandıkları iş modelleri ve şirketlere de değinen Magner, sıradışı girişimlerin ve uluslararası pazarlarda hızlı bir şekilde ölçeklenebilecek iş modellerine ilgi duyduklarını söyledi. Uzun süre sürdürebilirliği olan iş modellerinin ve yüksek kar marjlarıyla uzun vade ayakta kalabilecek şirketlerin, kendilerinin dikkatini çektiğini de sözlerine ekledi.

Orijinal iş modellerine yatırım yapmayı düşündüklerini belirten Magner, farklı pazarlarda başarısını kanıtlamış klon girişimlere de yatırım yapabileceklerine değindi. Eğer girişimciler diğer klon girişimlerin başarısız olduğu pazarlarda kendilerinin başarılı olacaklarına bizi ikna edebilirlerse onlara da yatırım yapabileceklerini vurguladı.

Türkiye pazarından bu duruma örnek olarak Trendyol’u gösteren Magner, dünya genelinde VentePrivee ve Gilt gibi özel alışveriş kulüplerinin modelini uygulayan Trendyol’un şu an Kleiner Perkins ve Tiger Global gibi şirketlerin portföyünde bulunduğunu dile getirdi.

Magner, Türkiye pazarında da kendini iyi yetiştirmiş mühendislerin ve girişimcilerin olduğuna da dikkat çekti. Türkiye pazarının Gezi Parkı olaylarından sora ekonomik olarak kötü bir sürece girmesine yönelik sorulara ise Magner bu olaylara rağmen Organisation for Economic Co-operation and Development’ın (OECD) verilerine göre Türkiye’de ekonomik büyümenin devam ettiğini sözlerine ekledi.

Son dönemlerde Türk Lirası’nın değer kaybettiğine ve bölgedeki hisse değerlerinin düştüğüne ve ülkeden 10 ile 15 milyar dolarlık bir sıcak para rezervinin ülkeden çıktığına da değinen Magner, bu durumun bazı Batı Avrupa ülkelerinde de yaşanmakta olduğuna dikkat çekerken, uzun vadede bakıldığında Türkiye’deki nüfus artışı, kişi başına ortalama gelirin yükselmesi ve yapılanma çalışmalarının artmasıyla beraber bölgenin önemli bir yere geleceğinin üzerinde durdu.

Türkiye pazarında moda ve emlak sektörünün de önemli bir rol oynadığına değinen Magner, ülkenin şu anda ekonomik büyüme olarak bir dalgalanma yaşadığına değindi; ancak bu dönemde yeni teknolojilerin ortaya çıkarak, girişimlerin bu durumu avantaja çevirebilecek yeni fırsatlar yaratabileceklerinin üzerinde durdu.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*