17 Kasım 2018

İnternetin Yeni Trendi İkinci Ticaret Türkiye’de Büyümeye Devam Ediyor

Tüketicilerin önceden satın alıp kullandıkları eşyaları, internetteki çeşitli platformlarda tekrar satışa çıkarması anlamına gelen ‘İkinci Ticaret’ büyük ilgi görüyor. Sürekli yeniyi isteyen tüketici eskiyi de satıyor.
Günümüzün yeni oluşan online tüketicisi aynı zamanda satıcıya, ‘Sellsumer’a dönüştü. Böylece internette yepyeni bir alışveriş trendi doğdu: ‘Recommerce’ yani ‘İkinci Ticaret’…

Yıllardır geleneksel recommerce uygulamalarına örnek olarak eBay, Amazon ve Cragslist’in adı geçiyordu. Ancak başka pek çok e-ticaret sitesi daha bu trendi takip etmeye başladı. Örneğin ABD’de Haziran 2011’den bu yana aktif olan Taap.it adlı mobil uygulama, kullanıcılara bulundukları lokasyona uygun reklamlar gösteriyor, belli bir bölgedeki ürün almak veya satmak isteyen kullanıcıları bir araya getiriyor.

Ayrıca eBay’ın Instant Sale (anlık satış) adlı mobil uygulaması kullanıcıların eski mobil cihazlarını şirkete geri satmalarına imkan sağlıyor. Uygulamanın Ağustos 2011’de çıkan iOS versiyonu, mobil cihazı otomatik olarak tanıyarak fiyat üretiyor. Sitenin uygulamaya geçtiği Ekim 2010 tarihinden bu yana, toplam 4,3 milyondan fazla teklif üretilmiş durumda.

Türkiye’de ise bu trendin geliştiği e-Pazar yerleri söz konusu. 2000’li yılların başında hayata geçen Sahibinden.com‘ da dünyadaki benzerleri gibi, yoğun ilgi gören önemli bir ilan ve alışveriş platformu. Burada gerçekleştirilen satışlardan Türkiye’de ciddi bir talep olduğu ortaya konuyor. Kadınlar en çok giyim ve aksesuar kategorisinde alışveriş yaparken, erkekler ise en çok bilgisayar satın alıyor.

Sahibinden.com E-ticaret Genel Müdür Yardımcısı Ebru Kundakçı

ebru-kundakci”Dünyadaki Recommerce uygulamalarına bakıldığı zaman, bu alanın da son derece profesyonel işletmelerce domine edilmeye başlandı. Recommerce’de ürünlerin ikinci yaşantısına şans veren ticarete verilen isim. Bu bağlamda, bireysel bazda bu trendin yapılabildiği, Türkiye’nin en büyük platformu olduğumuzu söyleyebiliriz. Benzer şekilde, ikinci el ticareti yapan özellikle elektronik alanındaki küçük işletmelerin de faaliyet gösterdiği öncü platformuz” diye konuşuyor.

Kundakçı, recommerce uygulamasının, çöpe gidebilecek çok ciddi bir büyüklüğün ekonomiye geri dönmesi olarak tanımlıyor. Ayrıca çevresel atığın azalmasına dolaylı olarak katkı sağladığı için de, önemli bir sosyal sorumluluk işlevini yerine getirdiğini söylüyor.

Platformun düzenli olarak yürüttüğü veri analizi raporu Sahibindex’e göre;

2013 yılında, Sahibindex verilerine göre 8 milyon 347 bin 481 adet emlak ilanı yayınlandı. 791 bin 809 adet emlak satıldı veya kiralandı. 6,5 milyon üzerinde vasıta ilanı girilirken, yıl boyunca Sahibinden.com aracılığıyla 1 milyon 443 bin 119 vasıta satıldı ya da kiralandı.  Günde 3 bin 954, saatte ise 164 vasıta satıldı ya da kiralandı. Alışveriş tarafında ise bu kategoriye girilen 6 milyonu aşkın ilan arasında en fazla ilan, giyim ve aksesuar kategorisinde olurken, onu bilgisayar ve cep telefonu ilanları takip etti. Veriler arasında en ilgi çeken nokta ise biri günde ortalama 13 gitar satılmış olması.

Türkiye’nin İkinci Ticaret konusundaki en büyük platformlarından bir diğeri de Gittigidiyor.com. Sitenin en çok ilgi gören kategorileri arasında koleksiyon, sanat, film, müzik, kitap ve dergi yer alıyor.  Platformun işlem hacminde, 2012 yılında yüzde 46; 2013’te ise yüzde 80 oranında büyüdüğü gözlendi. 5 binden fazla kategoride, yaklaşık 5 milyonun üzerinde anlık satış fırsatı sunan GittiGidiyor’da 9,5 milyon üyesiyle her 3 saniyede 1 ürün olmak üzere ayda ortalama 750 bin ürün satılıyor.

Gittigidiyor‘dan bu konuyla ilgili görüş almak için kontak halindeydik. Ne yazık ki İkinci Ticaret ile ilgili görüş vermediler. Kendilerinden bu konuyla ilgili cevap geldiği takdirde bu yazı altında güncelleme yapılacaktır.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*