17 Kasım 2018

İnternette Kaliteli İçerik Nasıl Hazırlanır: Araçlar ve Uzman Tavsiyeleri

b1 - Kopya

Pazarlamada satışları artırmanın yolu hedef kitle ile alakalı orijinal içerik üretmek, web sitesi ve reklamları dönüşümü artıracak şekilde optimize etmekten geçiyor. Konuk yazarımız hepsiburada.com SEO yöneticisi Behlül Göktepe, arama motoru optimizasyonundan kaliteli içerik üretmeye ve paylaşım zamanlamasına kadar pek çok alanda bizimle tecrübelerini paylaştı:

“Kaliteli içerik SEO performansına önem veren herkesin dikkat etmesi gereken bir konu haline geldi ve sektör profesyonellerinin neredeyse tamamı kaliteli içeriğin öneminden bahsediyor. İçerik üretme fikri, planlaması, oluşturması ve pazarlaması zaman alan işler, ancak paylaşacağım araçlar bunu sizler için daha kolay hale getiriyor. Yazımızda ayrıca Türkçe içerik üretme konusunda son zamanlarda dikkatimi çeken girişimleri birlikte tanıyacağız. Bu girişimlerin kurucuları şirketleri hakkında neler dedi ve iş süreçlerini nasıl tanımlıyorlar?”

Icerikbulutu.com’dan Ahmet Durmuşoğlu ile başlayalım

İçerik Bulutu markalar, ajanslar ve kobiler için talep üzerine (on demand) içerik üreten bir bulut hizmeti. İşletmeler ihtiyaçları olan tüm içerikleri hesap açtıktan sonra içerik bulutu ekranlarından kolay bir şekilde talep edebiliyor ve tüm süreci akıllı ekranlarından yönetebiliyorlar. İçerik Bulutu’nda lokasyondan bağımsız uzmanlık alanlarına göre sınıflandırılmış 45 ayrı kategoride binden fazla uzman yazar ve 30 editör var. Her ay işletmeler için binlerce içerik üretiyoruz.

Yazarlarımızın içerik ürettiği ekranlarda Yoast SEO algoritmasına benzer kontroller bulunuyor. Daha sonra API aracılığıyla tüm içerikler özgünlük testinden geçiyor. İçerikler kontrollerde olumlu not alıyorsa editör ekranına düşüyor. Editörler içerikleri imla, özgünlük, uyumluluk, SEO ve etkin anlatım gibi özelliklere göre denetliyor. İçerik editör onayından geçerse yayıncının onayına sunuluyor. Yazarlarımızı ubersuggest.org ve keywordtool.io gibi araçlar kullanmaları için teşvik ediyoruz. İlerleyen dönemde benzer araçlar üretmeyi ve hizmetimize entegre etmeyi planlıyoruz.

Contentus.net’ten Yaprak Rüya Bulut ile devam edelim

2014 yılının başında Serbay Arda Ayzit ve Yaprak Rüya Bulut tarafından kurulan Contentus kurulduğu günden bu yana aralarında Migros, Pegasus Hava Yolları, Teknosa, Gittigidiyor, Boyner, Garanti Mortgage ve Etstur gibi sektörün lider firmalarının da bulunduğu Türkiye’nin birçok büyük markasına içerik pazarlaması alanında hizmet veriyor. Contentus ürettiği içeriklerde işletme sahibinin pazarlama hedefine ulaşabilmesini, ziyaretçilere fayda sağlayabilmesini; bunun sonucunda da trafik ve etkileşim yaratabilmeyi gözeten tutumuyla ön plana çıkıyor. Ajansın faaliyete geçmesinin üzerinden henüz 2 sene bile geçmemesine rağmen hızlı bir şekilde büyüyen Contentus’un en büyük misyonu kaliteli içeriğin değerinin anlaşılmasını sağlamak.

2

Icerik.com’da  Tuğçe Seven ile bitirelim

Icerik.com, SEOZEO ile birlikte geçtiğimiz Ekim ayında beta olarak yayına aldığımız bir içerik pazarı platformu. Dijital pazarlama sektörünün en önemli ihtiyaçlarından olan kaliteli içerik ihtiyacından yola çıkarak kurduğumuz Icerik.com ile müşterilerimiz için hedef kitlelerine ve ihtiyaçlarına en uygun içerik üretimini gerçekleştiriyoruz. Yayına girdiğimiz Ekim ayından itibaren blog içeriklerinden mizahi içeriklere hemen hemen her platform için alanında uzman yazar ve editörlerimizle yazılı ve görsel içerik desteği sağladık ve sağlamaya devam ediyoruz.

Yukarıdaki girişimler Türkiye’de kaliteli içerik oluşturmak isteyenlere yardımcı oluyor. Siz de kendi içeriğinizi kendiniz oluşturmak istiyorsanız, bu yazıda paylaşacağım araçları deneyerek ve size uygun olanları kullanarak oluşturabilirsiniz. Ancak, bu araçlarınbirçoğunun Türkçe desteği olmadığını hatırlatmak isterim. Bu noktada girişimci arkadaşlara iş düşüyor.

Pradma.com’dan Ahmet Kırtok

Dijital markalara pazarlama iletişimi, reklamcılık, iletişim stratejisi ve satışları artırmaya yönelik optimizasyon alanında yenilikçi çözümler üreten Pradma.com ekibi markaları anlayarak ihtiyaca özel stratejiler geliştiriyor. SEO ve analitik ile toplanan somut verilerden yola çıkan Pradma; video içerik pazarlama, native reklamlar, dijital pazarlama ve e-ticaret alanında uzmanlaşan Listelist.com ile Eticaretmag.com’un gücünden yararlanarak yenilikçi markaları yeni trendlerle buluşturuyor. Pradma’nın içerik pazarlama hizmeti verdiği şirketler ve markalar arasında Webnak, AIG Sigorta, Molfix ve Bingo Soft İmza Serisi bulunuyor.

Şimdi uzman tavsiyeleri ve önerilen araçlara geçebiliriz

Yazının devamında Yaprak Rüya Bulut ve Tuğçe Seven’in içerik ile alakalı olarak önerdiği araçlara değinecek ve ardından SEO uyumlu içerik hazırlarken kullanmanızı önerdiğim 3 popüler araca geçeceğiz. Son olarak iProspect Chicago ofisinde SEO Direktörü olarak çalışmakta olan İlyas Teker’in konu hakkındaki düşüncelerini Fikir Üretimi ve Planlama Araçları,  İçerik Oluşturmaya Yardımcı Araçlar ve  İçerik Tanıtım veya Reklam Araçları olmak üzere üç ana başlık altında toplayıp sizlere toplam 49 araç sunacağız.

Her ne kadar bu araçların tamamını kullanmamış olsam da takip ettiğim yabancı makalelerde yer alan ve zaman içerisinde incelerim diye kaydettiğim araçların işinize yarayacağını düşünüyorum. Sorularınız veya listeye eklenmesini istediğiniz bir araç varsa yorum yaparak bildirebilirsiniz. Biz de listeyi genişletmiş oluruz.

5

Yaprak Rüya Bulut içerikle ilgili olarak şu araçları öneriyor

Biz SEO uyumlu içerik yazarken genellikle keywordtool.io ya da ubersuggest.org kullanıyoruz. Bunları hakkında yazı yazacağımız konu veya başlık için kullanıyoruz. Aldığımız listeyi Google AdWords: Keyword Planner‘da sıralıyoruz. Daha genel bir fikre ihtiyacımız varsa, yani bunu arayan başka hangi konularda araştırma yapıyorsak o zaman KWFinder‘ı kullanıyoruz.

Yazı yazacağımız konu hakkında daha önce üretilen içerikleri görüntülemek için BuzzSumo‘dan faydalanıyoruz. O konuyla ilgili yazılan içeriklerden en çok hangisi okunmuş, beğenilmiş, paylaşılmış bunları görüyoruz. Böylece eğilimleri anlamış oluyoruz. Neyin daha çok ilgi çektiği hakkında fikrimiz oluyor. Pinterest de bizim için çok ilham verici bir kaynak. Burada belli başlı konu başlıkları altında oluşturulan pinlerden yola çıkarak konu bulduğumuz çok oluyor.

Sosyal medyada içerikleri paylaşırken Hootsuite ve Latergram.me kullanıyoruz. Raporlama için BoomSocial ya da Socialbakers iş görüyor. Kurumsal bir site sıfırdan yapılıyorsa yazılacak içeriklere karar vermek için benzer iş yapan siteleri araştırıyoruz. Burada da SimilarWeb‘den faydalanıyoruz. Bir de eğer araçtan sayılıyorsa Shutterstock var. Görsel kaynağımızın % 99’u buradan geliyor. Bunun dışında iStockphoto kullandığımız da oluyor, müşterisine göre.

Pradma kurucu CEO’su Ahmet Kırtok şu araçları tavsiye ediyor

Google Analytics satışları ve dönüşümleri ölçmemizi sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda ziyaretçilerin EticaretMag’i nasıl kullandığı, sitemize nasıl geldiği ve bizi tekrar ziyaret etmelerini nasıl sağlayabileceğimizle ilgili yeni bilgiler sunuyor.

Google Webmaster Tools, Sitemizin Google arama motorunda arandığında ne kadar kolay bulunabildiğini göstererek SEO’ya yardımcı oluyor, Google optimizasyonu için bize gereken metrikleri, verileri, araçları ve diğer sorun giderme seçeneklerini sağlıyor. Bu noktada Yandex arama motoru için de Yandex Metrica hizmetini kullanıyoruz.

Pradma COO’su Erdal Bezarloğlu aşağıdaki SEO araçlarını öneriyor

Google Trends ile belirli zaman aralıklarında Google arama motorundaki popüler aramaları görüp konularımızı kendi alanımızda ona göre optimize ediyoruz. Buna ek olarak Moz Pro aboneliği ile SEO arama ve analiz araçlarının tamamına tek siteden erişerek arama motoru görünürlüğümüzü artırmak için ek çözümlerden yararlanıyoruz. Moz PRO dünyanın en büyük SEO topluluğu tarafından desteklendiği için bize ek veriler sağlıyor.

Elbette içerik pazarlama ile içerik kalitemizi yükseltmek için organik aramaları da incelememiz gerekiyor ve bu konuda ekstra veriye ulaşmak için Conductor’ın organik arama ve web görünürlüğü yönetim hizmetinden yararlanıyoruz. Ayrıca Searchmetrics potansiyel müşterilerini daha hızlı bulmak isteyen şirketlere kurumsal SEO ve içerik pazarlama analiz, öneri, öngörü ve raporlama hizmeti sağlıyor. Bunu da web sitelerine tavsiye ediyoruz. SimplyMeasured ise sosyal medya analizi için kullandığımız faydalı bir araç.

Tuğçe Seven’in içerik ile alakalı olarak önerdiği araçlar

Konu bulmak için Buzzsumo kullanıyoruz. Bu yalnızca konu bulma aracı değil. Geçen gün Premium’unda dehşet analizlere yer verdiğini fark ettik. (Burada) Yeni keşfettiğim List.ly harika bir konu ve başlık bulma aracı. Sadece anahtar kelime giriyorsunuz ve size bir sürü sonuçla içerikleri sıralıyor. Anahtar Kelime Araştırması için favorilerimiz keywordtool.io ve SEMrush.

Özgünlük kontrolünde Copyscape tercih ediyoruz, ama son dönemde hatalı sonuç vermeye başladı. Hala en iyi araç olarak adlandırılıyor ama alternatifini de arıyoruz bir yandan. (Okurların bildiği alternatif bir araç varsa yorum olarak paylaşabilirler.) Görsel içerik oluşturmada en popüler araç Canva ve nedeni de tasarım bilgisi gerektirmeden kolaylıkla görsel düzenleyebilmeniz. İnfografik oluşturabilmek için de hazır şablonların yer aldığı Piktochart’ı öneririm. Video düzenleme ve yayınlamaya gelince en iyisi Camtasia.

Yayma ve paylaşma için Buzzsumo‘nun “Influencers” (etkili kişiler) kısmını kullanıyor ve o alandaki popüler kişilere ulaşıp yayılmasına yardımcı olabiliyoruz. Paylaşmada otomasyon için Buffer tercih ediyoruz. Son olarak da harika bir araç olan Coschedule’u öneririm. Coschedule’da blog yazılarını ve sosyal medya paylaşımlarını otomatik olarak zamanlayıp düzenleyebiliyoruz. Ölçümleme için Google Analytics ve Hubspot Analytics (Pahalı) ideal. Yayın takviminde ise Hubspot Editorial Calendar’ı kullanmanızı öneririm (Ücretsiz).

SEO Uyumlu İçerik Hazırlarken Kullanmanızı Önerdiğim 3 Araç

BuzzSumo: Bu araç yardımıyla içeriğinizle alakalı yazılan ve sosyal medyada en fazla paylaşımı almış yazılara ulaşabilirsiniz. Böylece yazınızda kullanabileceğiniz fikirler veya görseller edinebilirsiniz.

Keywordtool.io: Bu araç yardımıyla içeriğinizi oluşturmadan önce yazınızda kullanacağınız anahtar kelimeleri veya konuyla alakalı soruları tespit edebilirsiniz. Örneğin araç yardımıyla “içerik” araması yaptığımızda içerik analizi, içerik nedir, content ne demek, içerik analizi nedir vb. longtail anahtar kelimelere ulaşabilirsiniz.

Google AdWords: Keyword Planner: Bu araç yardımıyla içeriğinizde kullanmaya karar verdiğiniz anahtar kelimelerin aylık ortalama aranma hacmine ulaşabilirsiniz. Bu bilgi hangi anahtar kelimeyi gerçekten yazıda kullanmanız gerektiği konusunda size yol gösterecektir.

Şimdi İlyas Teker’den SEO uyumlu içerik oluştururken veya tanıtımını yaparken dikkat edilmesi gereken hususlarla ilgili bilgi alalım:

SEO uyumlu içerik üretirken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli detay içeriğin uzunluğu diyebiliriz. Kısa içerikler maalesef Google’da üst sıralarda pozisyon kazanmanızı zorlaştırabiliyor. serpIQ’nun yaptığı bir analizde (aşağıdaki grafikte) uzun içeriklerin üst sıralarda daha fazla pozisyon kazandırdığını gösteriyor. Bu demek değildir ki uzun içerik üretelim diye aynı kelimeleri tekrar tekrar kullanalım. Yazı bütünlüğünü ve akışını bozmayacak şekilde bu uzunluğu sağlamalıyız. Unutulmaması gereken en önemli şey bu yazıyı insanlar için yazıyoruz ve arama motorları için optimize ediyoruz.

Son olarak yazımızın kalitesini arttırmak için kaliteli görseller (resimler, infografikler vb.) ya da video içerikler ekleyebiliriz. Özellikle kaliteli görseller yazıyı okuyan kullanıcıların sosyal ağlarda paylaşma oranını arttırmaktadır.

iecae

 

Fikir Üretimi ve Planlama Araçları

Feedly: Sizin için önemli bilgi kaynaklarını takip edebilir, içeriği kaydedebilir ve tüm ekranlardan hedef içeriğe ulaşabileceğiniz bir araç.

Visual.ly: İnfografik konusunda uzman bir kadroya sahipler ve yaratıcı ilham almak için ideal bir araç.

Consumer Barometer: Google tarafından desteklenen ve kullanıcı alışkanlıklarını ülke bazlı ücretsiz bir şekilde sunan araç.

Trello: Birden fazla yazar bulunan projelerde iş takibi, geliştirme ve iletişim sağlayan; proje yönetim aracı.

Basecamp: Kullanımı son derece basit ve zamandan tasarruf edebileceğiniz başka bir proje yönetim aracı.

Pocket: Daha sonra incelemek istediğiniz içerikleri arşivleyebileceğiniz yararlı bir araç.

Evernote: Oluşturmak istediğiniz içerik ile ilgili fikir paylaşımı yapabileceğiniz bir çalışma alanı.

NerdyData: Detaylı içerik oluştururken veri analizi yapmanızı sağlayan bir kaynak kodu arama motoru.

Quantcast: Sitelerle ilgili istatistik bilgiler sunan bir araç.

Balsamiq: Hızlı bir şekilde arayüz prototipi oluşturabileceğiniz bir araç. Ancak paralı olması biraz kötü.

Contently: Güzel fikirler ve yazarlarla dolu bir içerik platformu.

Yutongo: Beyin fırtınası ve fikir platformu.

Google Public Data Explorer: Halka açık bilgilerin yer aldığı, ülke kırılımı bulunan ve grafik datası sunan bir araç.

BuzzSumo: Çok paylaşılan içeriklere ulaşmanızı sağlayan son zamanlarda en çok konuşulan araçlardan bir tanesi.

Survey Monkey: İçeriği geliştirmek için anket oluşturmanıza olanak sağlayan bir araç.

Dribbble: Dünyanın en ünlü tasarımcılarını buluşturan, ilham verici bir araç.

Worldometers :Gerçek zamanlı dünya istatistikleri sunan bir araç.

8İçerik Oluşturmaya Yardımcı Araçlar

Keywordtool.io: İçeriğinizi oluşturmadan önce kesinlikle başvurmanız gereken bir araç. Bu araç yardımıyla içeriğiniz ile alakalı anahtar kelimelere ulaşabilirsiniz.

Übersuggest: İçeriğinizi oluşturmadan önce konuyla alakalı anahtar kelime araştırması yapmanıza yardımcı olabilecek bir araç. Ancak aynı işlevi gören keywordtool.io’nun daha hızlı çalıştığını söyleyebilirim.

Google AdWords: Keyword Planner: İçeriğinizde kullandığınız anahtar kelimelerin, aylık ortalama aranma hacimlerini öğrenebileceğiniz tek araç. Keywordtool.io veya Übersuggest araçlarından aldığınız anahtar kelimelerin aylık aranma hacimlerini kontrol ederek, yazınıza alacağınız organik trafiğini arttırabilirsiniz.

99designs:İçeriğinizde kullanacağınız görselleri bir bütçe karşılığında alabileceğiniz tasarımcı platformu.

48hourslogo: Logo ve tasarım işiniz varsa; 48 içerisinde 29$’dan başlayan fiyatlarla hizmet alabileceğiniz bir platform.

Grammarly: Ücretsiz kullanabileceğiniz ingilizce metinlerde işinize yarayacak bir gramer aracı. Metindeki hataları bulan ve nasıl düzeltilebileceğimizi öneren aracı, 4 milyon yazar kullanıyor.

SlideShare: İçeriğinizi slayt haline getirerek paylaşabileceğiniz online slayt platformu.

Speechpad: Transkripsiyon hizmeti sunan, üstelik dakikası 1$. Sadece ingilizce videolar üzerinde hizmet veren servis, hızlı ve bu konuda başarılı.

Infogr.am: Oldukça kullanışlı bir infografik oluşturma aracı ve ücretsiz olarak kullanılabiliyor.

PiktoChart: Kendi infografik, sunum ve raporlarınızı oluşturabilirsiniz.

ReciteThis: Vurgulamak istediğiniz bir metni, görsel hale getirebilirsiniz.

Pinwords: Pinterest’te paylaşımlarınızın üzerine metin ekleyebilirsiniz. Basit ve kullanışlı..

Pressbooks: Kolaylıkla profesyonel kalitede kitabınızı, e-kitap haline getirebilirsiniz.

Hype My Hangout: İçeriğinizi tanıtmak için Google+ videoları oluşturabilirsiniz.

Writtent: Sizin için içerik üretebilecek yazarları kiralayabileceğiniz bir platform.

Camtasia: Ekran kaydetmek ve kaydettiğiniz videoyu düzenlemek konusunda oldukça başarılı.

LICEcap: Basit bir şekilde gif oluşturabileceğiniz bir araç.

Resize.it: Resmi basitçe yeniden boyutlandırma ve kırpma işlemi için kullanılabileceğiz bir araç.

Swiftly: Küçük tasarım işlerinizi düşük maliyetlerle yaptırabileceğiniz bir platform.
11

 

İçerik Tanıtım/Reklam Araçları

Wisestamp: Basit ve kullanışlı bir araç. İçeriklerinizi e-posta yardımıyla ziyaretçilerinize ulaştırıyorsanız, imzanızı bu araç ile oluşturarak sürekli güncel hale getirebilirsiniz. İmzanızı RSS beslemesi ile bağlayarak, otomatik olarak güncelleyebilirsiniz.

WordPress “OnePress Social Locker” Eklentisi: Ziyaretçiler için içeriğinizin can alıcı bölümleri vardır. Bu bölümleri gizleyerek, kullanıcıların içeriğinizi paylaşmalarını sağlayabilirsiniz. Ziyaretçinin ilgili bölüme ulaşması için sosyal medyada paylaşım yapması gereklidir.

MailChimp: E-posta pazarlama yazılımı olarak hizmet verir.

Buffer: Sosyal medya paylaşımlarınızı zamanlayarak, istediğiniz tarihte yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

PitchBox: İçeriğinizle ilgili kişi veya blogları bulan, hazırladığınız e-posta şablonuyla kişi veya bloglara ulaşmanıza yardımcı olan bir platform.

Muck Rack: PR bültenlerinizi ulaştırabileceğiniz gazeteci veya blogger bulmanıza yardımcı olur.

Reddit Reklam: Günde 21 milyondan daha fazla oy kullanılan Reddit platformuna ait reklam hizmeti.

TubeAssist: Youtube videolarınızın daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayan bir araç.

Followerwonk: Twitter takipçilerinizi analiz ederek, içeriğinizi en uygun kişiye ulaştırabilirsiniz.

Sprout Social: Sosyal medya hesaplarınıza entegre edebileceğiniz bir sosyal medya yönetim ve analiz aracı.

Outbrain: CNN.com, Slate ve ESPN gibi ziyaretçi sayısı yüksek sitelerle çalışan ve içerik pazarlaması konusunda uzman olan ücretli bir içerik dağıtım ağı.

Image Raider: Kontrol etmek istediğiniz resmi Google, Yandex ve Bing’de arayarak; resmin başka hangi sitelerde kullanıldığını görebileceğiniz ücretsiz bir araç.

Pinstamatic: Pinterest’te pazarlama aracı.

Gmail için Boomerang: Gmail için ücretsiz bir uygulama. E-postalarınızı zamanlayarak, istediğiniz tarihte gönderilmesini sağlayabilirsiniz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. harika bir yazı olmuş Behlül, tebrikler bilmediğimiz tüm araçlar kaydedildi 😉

  2. Teşekkürler, blog’unuzu yakından takip ediyoruz. Başarılar 🙂

  3. Harika bir yazı olmuş gerçekten. Bir kez okudum. Ancak yarın sindirerek, not alarak tekrar okuyacağım.

Fikrini söyle

*