15 Kasım 2018

İnternette Online Video Trafiği Netflix ile Artmaya Devam Ediyor

İnternet trafiği araştırma firması Sandvine Inc.’in geçtiğimiz hafta yayınladığı bir araştırmaya göre, ABD’de internetin en yoğun kullanıldığı saatlerdeki trafiğin neredeyse %30’u Netflix‘e ait.

Yine bu saatlerde yapılan web aramaları trafiğin %17’sini oluşturuyor. 2010 sonunda yayınlanan bir diğer araştırmada web sörfü ve kişisel dosya paylaşımları Netflix rakamlarından yukarıdaydı.

Netflix’in ABD ve Kanada’da 23 milyondan fazla kullanıcısı bulunuyor. Netflix kullanıcıları, Netflix’in online film izleme hizmetinden yararlanmaya başladıktan sonra eskisine kıyasla 2 kat daha fazla film izlediklerini belirtiyorlar.

internet trafik

Yukarıdaki grafikte de görüldüğü gibi online video/müzik rakamları artışta. Bu sene Mart ayında neredeyse %50’ye ulaşmış olan bu rakamların %29.7’sinin Netflix’e ait olduğu belirtildi.

Araştırmanın diğer rakamları ise şöyle;

  • Online video izleme/müzik dinleme (Real Time Entertainment) trafiği toplam trafiğin %49.2’sini oluşturuyor. Bu rakam 2009 yılında %29.5 olarak hesaplanmıştı. Sandvine’in tahminlerine göre 2011 sonuna kadar online video/müzik sektürü toplam trafiğin %55-60’ını oluşturacak.
  • Güney Amerika’da sosyal medya (ağırlıklı olarak Facebook) Youtube’dan daha büyük. Online video/müzik yoğun saatlerdeki trafiğin %27.5’ini oluşturuyor.
  • Avrupa online video izleme/müzik dinleme oranı yoğun saatlerde %33.2.

Avrupa ve Güney Amerika rakamlarının da paylaşıldığı, Sandvine’nin araştırmasının tamamına burdan ulaşabilirsiniz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*