14 Kasım 2018

İnternet Üzerindeki Sahte Yorumları Fark Etmenin 7 Yolu

sahte kullanıcı yorumları
Kullanıcı yorumlarının online alışverişe etkisi uzun zamandır tartışılıyor ve yapılan araştırmalar bu yorumların kullanıcıların satın alma kararlarını ciddi şekilde etkilediğini ortaya koyuyor. Ancak markalar daha fazla satış yapmak ve belli ürünlerin daha fazla tüketilmesi için kimi zaman sahte kullanıcı yorumlarına başvurabiliyorlar.

Sahte yorum bırakmak tabii ki etik bir yol değil; fakat geçtiğimiz yıl Amazon’daki bir kullanıcının sahte yorum bırakma karşılığında para aldığı ve ayda 4500’ün üzerinde yorum bırakarak ayda 28.000 dolar gibi ciddi paralar kazanmaya başladığını yazmıştık. Gelen tepkiler üzerine Amazon, bu kullanıcının tüm yorumlarını kaldırmıştı.

Bunun yanı sıra geçtiğimiz ay içinde New York’ta internette sahte yorum yazdıran 19 şirkete toplamda 350.000 dolarlık ceza kesildi. Cezanın sebebi olarak da internet üzerindeki yorumların kullanıcıların alışveriş kararlarını etkilemesi ve sahte yorumların tüketicileri kandırmaya yönlendirilmesi gösterildi.

Kullanıcı yorumlarının etkisinden biraz da olsa bahsetmek gerekirse, yapılan bir araştırma online alışverişlerde ürün araması yapanların %20’si ürün bilgisi almak için Google’ı, %19’u da Amazon’daki ürün yorumlarına baktığını bildiriyor.

Bir başka araştırmaya göreyse ürün hakkında bırakılan olumlu yorumlarının yanı sıra olumsuz yorumların da olması tüketicilerin yorumlara olan güvenlerini artırıyor. Bunun nedeni olarak da kullanıcılar ürün hakkında olumsuz yorum görmek istediklerini, aksi halde olumsuz yorumların silindiği ya da sitenin sahte olduğu izleniminin oluştuğunu belirtiyorlar.

Olumlu ya da olumsuz yorumlar bir tarafa bir de işin sahte yorum tarafı bulunuyor. Hem markaların hem de online alışveriş yapacak veya yapan kişilerin bu sahte yorumlardan kötü bir şekilde etkilenmemesi için bazı konulara dikkat etmeleri gerekiyor.

Kullanıcı adları

Ürün yorumları bırakırken kişilerin kullanıcı adları da bıraktıkları yorumun ne kadar gerçekçi olacağı konusunda fikir verebilir. Sahte yorum bırakan kullanıcıların birçoğu gerçek bir isim ve e-posta adresi kullanmak yerine, uydurma bir isim ve –posta adresi kullanıyor olabilirler. Yorum bırakan kişilerin ilk etapta ismine ve varsa e-posta adreslerine bakabilirsiniz.

İlgili rehber: Kullanıcı Yorumlarının Online Alışverişe Etkisi

Yorumun bırakıldığı tarih

Yorumun bırakıldığı tarihte, içeriğin sahte olup olmadığı konusunda fikir verebilir. Ürün mağazada satışa çıktıktan sonra hemen birkaç gün içinde gelen yorumların benzer dillerde yazılmış olması ve ürün için 5 yıldız vermiş olması şüphe uyandırabilir. Son kullanıcının bir ürüne ulaşması ve doğru bir ürün değerlendirmesi yapabilmesi için belli bir süreç geçmesi gerekir, bu nedenle yorumun bırakıldığı tarihe de dikkat etmek gerekiyor.

Kullanıcı hesabıyla tek yorum bırakanlar

Bir site üzerinde yorum bırakabilmek için bir kullanıcı hesabı oluşturmak gerekiyor. Site üzerinde başka hiçbir yorumu olmayan ya da hep aynı markanın ürünlerine yorum yapan kullanıcıların da sahte yorum bırakıyor olmaları oldukça yüksek. Bununla beraber hesabın yaratılış tarihiyle ürün yorum tarihinin de aynı güne denk gelmesi, o yorumun sahte olma olasılığını daha da artırıyor.

Ürün hakkında hiçbir kötü izlenimde bulunulmaması

“Kusursuz ürün olamaz mı?” diye soruyorsanız evet, çok memnun kalınan ürünler elbet vardır; fakat illa ki bazı eksik yanlar bulunacaktır. Kullanıcı deneyimlerinde tatminsizlik yaratabilecek noktalar elbet bulunur ve online yorumlarda kullanıcılar ne kadar övgüyle bahsetseler de ürün yorumu bırakırken eksik birkaç noktaya değineceklerdir. Bu nedenle ürün hakkında hiçbir kötü izlenimini paylaşmayan ve sürekli ürünü övmeye çalışan yorumların da sahte yorum olabileceği gerçeğinin unutmamak gerekiyor.

Yorumun içinde kullanılan dil

Eğer yorum içindeki dil bir reklam metnine ya da tanıtım içeriğine benziyorsa, bu yorumlara dikkat etmek gerekiyor. Kullanıcıları her ne kadar satın aldıkları üründen memnun kalmış olsalar da onun reklamını yapmaya çalışmayacaklardır. Bu nedenle çok fazla reklama benzeyen yorumlar üzerinde düşünülmesi gerekiyor.

”Bu ürün şimdiye kadar kullandıklarım arasında “EN İYİSİ”ydi” gibi kalıplar

Sahte yorumların çoğunda “en iyi”, “en ucuzu”, “en güvenilir” veya bunun “en” ile başlayan kalıplar kullanılıyor. Bunun nedeni olarak da ürünün gerçekten iyi olduğu vurgulu bir şekilde anlatılmaya çalışılmasıdır. Ancak bir tüketici ürünü ne kadar beğenirse beğensin, kendi sattığı bir malmış gibi onu satmaya çalışmayacaktır.

Aşırı keyword kullanımı

Online alışveriş yapanlar bu konuya çok hakim olmayabilirler; fakat bir ürün hakkında onun fiyatı, adı, içinde bulunduğu kategori gibi kısacası ürünle ilgili olabilecek anahtar kelimelerin yorum içinde çok fazla kullanılması da sahte yorum olasılığını daha da artırıyor.

Son olarak, internet üzerindeki yorumları inceleyerek alışveriş yapmak isteyen kullanıcıların, bol bol yorum okumasında fayda var. Hatta başka sitelerde aynı ürünleri inceleyerek, o sitede ürün hakkında bırakılan yorumlar ve puanlamalar da incelenebilir. Böylelikle sadece tek bir kaynağa bağlı kalmadan, farklı kullanıcı profillerinin yaptıkları yorumlar incelenerek ürün hakkında daha güvenilir ve doğru bilgilere ulaşılabilir.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. sercan der ki:

  piyasada bir çok ünlü siteler tarafından ..parayla tutulan elemanları tarafından yazılan yorumları sağlam olabiliyor…)

 2. Sinan bey çok önemli bir konuya parmak başmıssınız. Bizim de projemiz aslında buradan doğdu. Kullanıcıların deneyim, inceleme ve yorumlarını rahatlıkla girebildiği bir platform yaratmak istedik. Ki burada aynı zamanda yorum bırakanlara mesaj atıp ürün hakkında daha detaylı bilgiye sahip olabilmelerini ve kullanıcının gerçek olup olmadığını doğrulamaya çalıştık. ÜRün araştırırken kullanıcılar gönül ferahlığıyla http://www.iyi.net ‘ten faydalanabilirler.

 3. hakan der ki:

  geçen sene ürünleri kendi deposundan yollayan “Türkiye’nin En Büyük Alışveriş Sitesi”nden parfüm almıştım. ürünün üçte biri boştu yani kullanılmış, teşhir parfümü göndermişlerdi. bende başka insanlar mağdur olmasın diye yorum olarak bu durumu belitmek istemiştim ancak ne yorumum yayınlandı nede bu sorunla ilgili kimse bana geri dönüş yapmadı. herhalde kafaları kalabalıktı nede olsa “Türkiye’nin En Büyük Alışveriş Sitesi” mi?

 4. cyber35 der ki:

  yazı çok güzel olmuş. şimdiye kadar okuduklarımın en iyisi. herkese tavsiye ediyorum.

 5. Türkiye’de bazı internet şirketlerinin, sahta yorum yazmak için elaman aradığını biliyorum. üstelik bunuda açık açık yapıyorlar.
  blog yazarlığı adı altında.

 6. eTicaret Abi ‘nin sağladığı Testfreaks Müşteri Yorumları uygulamasıyla, mağaza sahibi siparişten belirli bir gün sonra sipariş veren müşterilerine email yoluyla ulaşarak satın aldığı ürünlerle ilgili yorumlarını alarak, bu yorumları ürünün sayfasında otomatik olarak yayınlayabiliyor.

 7. Ben birkaç gün önce sitenizi keşfettim ve ben ilginç bilgiler bir sürü gördüm! teşekkür ederim

Fikrini söyle

*