16 Kasım 2018

İnternetten Alışverişte Tüketici Haklarından Haberdar mıyız?

Tüketici Haklarıİnternetten alışveriş yapanların sayısı hızla artmakta olsa da, yaptığı alışveriş sırasında veya sonrasında problem yaşayan ve hala ne yapacağını bilmediğinden herhangi bir hak talep etmeyen birçok kişi mevcut.

Bu durum akıllara şu soruyu getiriyor: Alışveriş yaparken sanal ortamdaki haklarımızdan ne kadar haberdarız?

Tüketici hakları, satın alma işlemi internet üzerinden olsun ya da olmasın, temel olarak 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ile korunmaktadır. İlgili kanunda tüketicilerin karşılaşabilecekleri ayıplı mal, ayıplı hizmet, sözleşmelerdeki haksız şartlar, taksitle satış, paket tur, kampanyalı satış, kapıdan satış, mesafeli satış, tüketici kredisi, kredi kartları, konut finansmanı, abonelik sözleşmesi, garanti belgesi, satış sonrası hizmetler, ticari reklamlar ve ilanlar gibi birçok farklı durum ayrıntılı olarak düzenlenmiş durumda.

Kanunda yer alan bu düzenlemelerin çoğu internet üzerinden alışveriş yapan tüketiciler için de geçerli.

Ancak, internet üzerinden yapılan satın alma işlemleri, 4077 sayılı Kanun’un 9/A maddesi ile şu an yürürlükte olan mevzuat uyarınca, ”Mesafeli Sözleşmelere Dair Yönetmelik”e tabii. 4077 sayılı Kanun’da mesafeli sözleşme, ”Yazılı, görsel, telefon ve elektronik ortamda veya diğer iletişim araçları kullanılarak ve tüketicilerle karşı karşıya gelinmeksizin yapılan ve malın veya hizmetin tüketiciye anında veya sonradan teslimi ya da ifası kararlaştırılan sözleşmeler” olarak tanımlanıyor.

Peki bu düzenlemeler tüketiciye ne gibi haklar tanıyor?

İlgili yönetmeliğin tüketiciye tanıdığı en büyük hak, cayma hakkı. Tüketiciler, yönetmeliğin 7.maddesi uyarınca hiçbir sebep göstermeksizin satın almış oldukları mal veya hizmetten 7 gün içinde cayma hakkına sahip. Üstelik ödemiş oldukları ücretin de kendilerine iade edileceği belirtilmiş. Bu noktada dikkat edilmesi gereken şey, cayma hakkı süresi, malın teslimine ilişkin sözleşmelerde, tüketicinin malı teslim aldığı günden itibaren, diğer sözleşmelerde ise sözleşmenin akdedildiği günden itibaren işlemeye başlar. Satıcı veya sağlayıcı, cayma bildiriminin kendisine ulaştığı tarihten itibaren en geç on gün içerisinde ödenen toplam bedeli ve tüketiciyi borç altına sokan her türlü belgeyi tüketiciye hiçbir masraf yüklemeksizin iade etmek ve yirmi gün içerisinde de malı geri almak zorundadır.

Yönetmelikte, cayma hakkının kullanılmadığı sözleşmeler ile bu yönetmelik hükümlerinin uygulanamayacağı sözleşmeler de düzenlenmiş. Bu sebeple tüketici alışveriş yaparken, hukuki anlamda söylediğimiz hususlara dikkat etmelidir.

Satın alınan malın kusurlu olduğunu fark eden tüketici, sorunun giderilmesi için öncelikle satıcı veya kurumla görüşerek malın iadesi, malın yenisi ile değiştirilmesi, malın tamiri, malın özrü kadar değerinden indirilmesi gibi yasal haklardan birini kullanma yoluna gidebilir.

e-ticarette tüketici hakları 2

Bu görüşmelerden bir sonuç alınamazsa ilgili kanun ve yönetmelik gereği, satın aldığı malın değerine göre “Tüketici Sorunları Hakem Heyeti”ne başvurabilir. 01.01.2013 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere tüketici sorunları hakem heyetlerine başvuru için alt parasal sınır 1.191,52 TL, büyükşehir statüsünde bulunan illerde faaliyet gösteren il hakem heyetlerinin uyuşmazlıklara bakmakla görevli ve yetkili olmalarına ilişkin alt parasal sınır ise 3.110,58 TL olarak tespit edilmiştir.

Malın değerinin belirtilen tutarın altında olduğu ihtilaflarda Tüketici Hakem Heyetleri’ne başvurulması zorunludur. Malın değeri belirtilen tutarın üstünde ise, uyuşmazlıklar için hakem heyetlerine başvurulabileceği gibi tüketici mahkemesine de başvuru yapılabilmektedir. Başvurular, tüketicinin mal veya hizmeti satın aldığı veya ikametgahının bulunduğu yerdeki tüketici sorunları hakem heyetine veya tüketici mahkemesine yapılmalıdır.

Yasal düzenlemelerle haklarımız korunuyor olsa da, internet üzerinden mal veya hizmet almak isteyen bir tüketici mağdur olmak istemiyorsa öncelikle dikkatli ve bilinçli hareket etmeli ve e-ticaret hukukunu genel hatlarıyla bilmelidir. Satıcı veya sağlayıcı ile sözleşme yapılırken, en azından sözleşmenin esaslı şartını oluşturan hususlarda satıcı ya da sağlayıcı kurum tarafından gerekli bilgilendirmeyi almaya dikkat edilmelidir. Özellikle, satıcının ismi, adresi ve telefonu, satın alınan mal veya hizmetin özellikleri, ödenecek bedelin ve ödeme şeklinin ayrıntısı, kargo ücretinin kime ait olacağı, garanti şartları ve benzeri hususların sözleşmede yer almasına özen gösterilmelidir. Bu sayede karşılaşılabilecek herhangi bir problemde karşımızda muhatap bulmanız mümkün olabilecektir.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta, internetten satın alınan ürün tarafımıza ulaştığında kargo görevlisinin yanında gerekli kontrolleri yapmak ve eğer herhangi bir hasar, ayıp mevcut ise paketi teslim almadan, tutanak tutturarak iade etmektir.

İadenin ardından,yukarıda belirttiğimiz gibi, satıcı veya sağlayıcı ile sorunun giderilmesi için görüşmeli ve sonuç alınamazsa çekinmeden yasal haklarımızı kullanmalıyız. Ayrıca, Tüketici Dernekleri nezdinde ve sosyal medya aracılığı ile de şikayetlerinizi dile getirmeyi unutmayın.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. mustafa der ki:

  Koctas firmasi bana gonderecegi kaargoyu farkli bir adrese baskasina teslim etmis ve odeme benim hesabmdan yapilmis koctas bu hatasini duzeltmek uerine bana kargo geri gelip depoya gormeden geri odeme yapamyiz diyor neyapmaloyim

 2. melek der ki:

  aile hekimiyim t-logger diye aşı takip sistemi kurdurmak için asm deki diğer dr larla 700 lira para yatırdık.2 ay oldu ne ürünü gönderiyor ,ne paraı iade ediyor şimdide tlf lara bakmıyor.ne yapabiliriz

 3. kürşat yılmaz der ki:

  ben bundan 4 gün önce intenetten ayakkabı siparişi verdim ama bana farklı ayakkabılar geldi şimdide telefonlara bakmıyork-lar ne yapmam lazım

 4. aliya der ki:

  İnstagram dan kızım ayna ve aksesuar aldı.Ürün çok geç geldi ve kırık çıktı.Sömestr tatili giriyor diye 3 hafta sonra değiştirebileceklerini söylediler.İade istedim kabul etmediler.Mesajlarıma geç cevap veriyorlar telefonlara bakmıyorlar.Üstüne üstlük saygısızca cevaplar veriyorlar.Nereye şikayet edebilirim ???

 5. ahmet karanlıkbulut der ki:

  Yaklasik 20 gün once gold teknoloji marketlerinden 50 mm canon lens aldim ve urun halen daha teslim edilmedi.musteri temsilcileride ne zaman teslim edilecek hakkinda bilgi vermiyorlar.tuketici hakem heyetine sikayette bulundum.bunlara tazminat davasi acma hakkim varmi.cunku bunlar yuzunden zamaninda is teslimi yapamadim,itibar ve maddi kayiplara sebep oldu.

 6. Yasemin ilivan der ki:

  http://www.cartersoshkosh.com.tr/opening.aspx bu adresten kredi kartiyla alışveriş yaptim siparişim henuz gelmedi.acmaya calisiorum sayfaya ulaşamıyorum napmaliyim

 7. lezzetlihediye.com sitesinden; 07.05.2015 tarihinde,Turkcell sayfasında rastladığım indirim kuponu kullanma gafletiyle Anneler Günü için anneme bu siteden lezzetli çiçekler bölümünden; 5029686 no.lu siparişi verdim. Erken teslim harici ürün tam bir fiyasko. Başta üzülmemem için annem bir şey söylemedi ama sonra hem ürün yenmeyecek bayatlıkta, hem özensiz ve hasar görmüş şekilde gelmiş. Hatta ayrı fiyat vererek eklenen mesaj çubuğundaki yazının bile yarısı yokmuş.

  Verdiğim ücrete mi yanayım, böyle özel bir günde yaşadığımız fiyaskoyla sonuçlanan sürprize mi?

 8. FİLİZ DOGAN AKBIYIK der ki:

  Merhaba 21 nisanda HAVANA doğal ürünleri adında bir siteden pratik ütü sipariş ettim. 79, 00 tl ödemeyi kredi kartım ile ödedim. ürünün 3 gün içinde kargoya verileceği maille teyid edildi . 1 hafta sonucunda ürün gelmedi tekrar aradığımda stokta kalmadığı ne zaman geleceğinin de belli olmadığı söylendi. ben de siaprişimi iptal ederek paramın iadesini istedim. outleniz.com adıyla başka bir internet servisi çıkıyor 0 212 412 20 15 telefonundan 2 aydır tamam bu cuma halledeceğiz diyorlar bir sonuç almadım. 3 gündür de telefon açılmıyor. bu durumda ne yapmam gerekir, mağduriyetimi ne şekilde giderebilirim .son derece rahatsız edici bu durum karşısında hakkımızı nasıl arayacağız, yardımcı olursanız sevinirim.
  filiz dogan akbıyık

Geribildirimler

 1. […] bu güvensizliğin sebeplerinden birinin tüketici haklarının yeterince bilinmemesi olabilir. İnternet üzerinden alışveriş yaparken hangi haklara sahip […]

Fikrini söyle

*