13 Kasım 2018

İnternetten Kurbanlık Alışverişi Yapabileceğiniz Siteler [Liste]

Liste, 25.09.2014 tarihinde güncellenmiştir.

Malum, önümüzdeki haftadan sonra Kurban Bayramı haftası. Yaklaşan bayramla beraber kurban pazarları da hareketlenmeye başlıyor yavaş yavaş. Her sene olduğu gibi bu sene de bu pazarlarda kurban alışverişlerinden ilginç görüntüler bizi bekliyor olacak. Pazarlık sırasında el sıkışırken kolları çıkıp hastaneye kaldırılanlar, sahiplerinin ellerinden kaçan hayvanların ortalığı birbirine katması önümüzdeki haftanın en sık konuşulan olayları arasında yerlerini almayı bekliyor.

Kurban pazarlarında hal böyleyken, her geçen gün daha da gelişen e-ticaret sektörü de kurbanlık satışlarına yönelmeye başlıyor. Doğrudan kurbanlık satışına ve adaklara yönelen sitelerin yanında, büyük marketler de internet sitelerinde kurbanlık satışı yapmaya başladı. Telefon ile arayıp da yapılabilen satışların yanısıra, bazı sitelerde kredi kartı ya da havale seçeneği ile de kurbanlığınızı alabiliyorsunuz.

Aloadak.com

Aloadak.com‘da canlı yayında kurbanlık satışı yapılıyor. Kurbanlıkların, kesimhanenin ve terazi kısmının internet üzerinden canlı izlenebildiği bu sitede, kullanıcılar bilgisayarlarına bir eklenti indirdikten sonra sitede verilen kullanıcı adı ve şifre ile canlı olarak bu süreci izleyebiliyorlar.

Aloadak ile telefon üzerinden sipariş verilerek kurbanlık satın alınabiliyor. Kredi kartı ya da hesap numarasına havale işlemi ile ödeme gerçekleştirilebiliyorken bunun yanında site, müşterilerine ücretsiz teslimat ve kesim hizmeti sağlıyor ve ayrıca kurbanlıkların kiloları canlı olarak tartılıyor. Sitede farklı kodlarda farklı çeşitlerde kurbanlıklar bulunuyor. Kullanıcılar o kodu seçerek istedikleri türde ve istedikleri fiyatta bir ürün bulma şansına sahipler.

İstanbul, Ümraniye’de bulunan şirketin internet sayfasında, kurbanlık ve adakla ilgili bilgiler, kimlerin kurban kesebileceği gibi kurban ve kurban kesimiyle ilgili çeşitli bilgiler de bulunmakta.

Ankaraadak.com

Ankara genelinde hizmet veren ve adak, akika, şükür kurbanı, kurban satış ve kesim hizmetleri sağlayan Ankaraadak.com‘da kuzu, keçi, koç ve büyük baş kurbanlık satışları yapılmakta. Kaplanlar Hayvancılık’ın bir servisi olan Ankaraadak.com’da siparişler telefon ile alınıyor. Hiçbir nakliye ücreti alınmadan teslimat hizmeti sağlayan şirket, kurbanları canlı olarak ya da kesilip paketlenmiş olarak da müşterilerine yollayabiliyor. İstenildiğinde resmi belgeler hazırlanarak ve kişinin vekaleti alınarak resmi vakıf ve derneklere de kurbanlıklar teslim edilebiliyor.

Sitede kurbanlık fiyatları bulunmamakta. Bunu da sürekli değişen kurbanlık fiyatlarına bağlamak ya da telefon edildiğinde pazarlık payı bırakma ihtimaline bağlamak mümkün olabilir. Kurbanlık fiyatlarını, kurbanlığın canlı kilosuna göre fiyatlandıran şirket, kendi satış yerlerinde pazarlık usulü ile de alıcılara fiyat konusunda bir alternatif sağlıyor. Tüm bunların yanında, sitede kurbanlık ve adaklarla ilgili genel bilgiler de bulunuyor.

Carrefour SA

carrefoursaCarrefour SA da internetten kurbanlık satışı yapan şirketlerden biri. Hem mağazalardan teslim alma hem de kargo ile teslimat hizmeti sunan Carrefour SA, küçük baş ve büyük baş kurbanlık hisseleri şeklinde bir hizmet sağlıyor. Büyük baş kurbanlıkların da 7 hisseye bölündüğünü de belirtmek de fayda var.

Ayrıca internetten verilen siparişlerde kesilen kurbanlar özel olarak paketlenerek Kurban Bayramı’nın 2. ve 3. günü kişinin belirlediği saatte teslim edilecek. Kurbanın kimin adına kesileceği de sipariş sırasında belirtiliyor.

Tüketiciler Carrefour SA mağazalarından kurbanlık almak isterlerse eğer, internet üzerinden bir form doldurduktan sonra istedikleri kurbanlığı (küçük baş ya da büyük baştan hisse) seçerek işlemi tamamlıyorlar.

Ekurban.net

İstanbul Çatalca’da bulunan Ekurban‘ın ana sayfasına girdildiğinde kullanıcıya kurbanlık alımının, kesim, ödeme ve teslimat işlemleri adım adım gösteriliyor. İlk aşamada kullanıcı kurbanlığını seçebiliyor. Sitede yalnızca küçük baş kurbanlıklar bulunuyor. Kurbanlık seçildikten sonra, kullanıcı havale ile ödemeyi yapabiliyor.

Ödeme işlemi de tamamlandıktan sonra şirket, kurbanın vekaletini istemek için kullanıcıyı telefonla arıyor ve şirketin kasapları tarafından kurbanın kesimi gerçekleştiriliyor. Şirketin sunduğu hizmetlerden biri de vekalet verdiğiniz andan itibaren kurbanlık kamera ile kaydediliyor. Teslimat sırasında bu görüntüler de kullanıcıya iletiliyor. Bunların yanında sitede kurbana ve adaklara dair bilgiler de merak eden kullanıcılarla paylaşılıyor.

Kipa

kipaİzmir merkezli Kipa marketler zinciri, eğer İzmir’de oturuyorsanız kapınıza kadar kurban paketinizi bırakabiliyor. İş Bankası, Yapı Kredi Bankası, Garanti Bankası ve Finansbank kredi kartları ile peşin fiyatına 9 taksitte ödenebilecek kurban paketlerini, ödeme ekranı sırasında doldurduğunuz formda belirttiğiniz Tesco Kipa mağazasına giderek teslim alabiliyorsunuz. Büyük baş hayvanda her zamanki gibi 1/7 hisse satın almanıza izin veren Kipa, kurbanlık fiyatlarına kilograma göre belirliyor. Deriler Türk Hava Kurumu’na bağışlanıyor. Eğer kurbanınızın teslim edilmeyip bağışlanmasını istiyorsanız, sipariş formundaki notlar bölümünde belirtebiliyorsunuz. Eğer siparişi verdikten sonra böyle bir karar varırsanız, basitçe kurbanı teslim alacağınız Kipa mağazasındaki satış görevlisine bunu belirtmeniz yetiyor.

Kurbanlıksatışı.com

Kurbanlıksatışı.comkurbanliksatisi, Özay Besi Çiftliği’nin internet sayfası. İnternet üzerindeki galerilerden kurbanlıkların (hepsini olmasa da bir kısmının) görsellerini görmek mümkün. Tüketiciler telefon ile irtibata geçerek kurbanlık alışverişi yapabilirler.

Kurbanlıklar, tüketicinin isteğine göre paylara ayırılarak paketleniyor ve şirket, kurban bayramına kadar satın alınan kurbanlıklara ücretsiz olarak bakıyor. Ankara’da hizmet veren şirket, Ankara’nın her yerine teslimat yapıyor. Küçük baş ve büyük baş kurbanlıkların satıldığı çiftlikte, hisse satışları ve hisse birleştirmeleri de yapılmakta. Bunun dışında diğer sitelerde olduğu gibi burada da kurbanlıkla ilgili genel bilgilere ulaşmak mümkün.

Metro

metroMetro marketler de internet üzerinden kurban siparişlerinizi alıyorlar. Siparişi verdikten sonra dilerseniz, önceden belirlediğiniz Metro mağazasından teslim alabiliyor, veya Türkiye Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı’na (ZİÇEV) bağışlayabiliyorsunuz. Bayramın 4. günü saat 18:00’a kadar teslim alınmayan kurbanların, adınıza hayır kurumlarına bağışlanacağı bilgisi de yer alıyor. Bu yıl, Diyarbakır ve Samsun mağazalarında satış yapılmayacakmış, o yüzden buradaki okurlarımızı uyarmak istedik. Bir çok diğer kurban kesen kurumda olduğu gibi, büyük baş hayvanda 1/7 hisse ile ödeme yapabiliyorsunuz. Kurbanlarınızın tüm derileri de doğrudan türk Hava Kurumu’na bağışlanıyor, bunun için ayrıca bir talepte bulunmanıza gerek yok. Kurban kolinizi teslim alırken kimlik göstermeniz istenecek, bu yüzden yanınıza almayı unutmayın.

Migros Sanal Market

Migros Sanal Marketmigros ile de kullanıcılar kurbanlık satın alabiliyorlar. 12-14 kiloluk veya 16-18 kiloluk koç ile 18-20 kiloluk büyük baş kurban hissesi satın alınabilen Migros Sanal Market’te, kullanıcılar isterlerse migros mağazalarından kesilen kurbanlıklarını teslim alabilirler; isterlerse de bir adres vererek o adrese teslim edilmesini isteyebilirler. Tüketiciler, “İstanbul Zihinsel Engelliler için Eğitim ve Dayanışma Vakfı”na da kurbanlık bağışında bulunabiliyorlar.

Migros, kurbanlığı mağazadan teslim alan tüketicilere bir seçenek daha sağlıyor. Mağazalardan teslim alan kullanıcılar, kurbanlık etlerini diledikleri gibi parçalattırıp paketletme seçeneğine sahipler. Eve teslimlerde ise, kesilen kurbanlıklar paketlenerek koliler içinde teslim ediliyor. Teslimat ise özel soğutmalı araçlarla yapılıyor.

Migros, tüketicilere kredi kartıyla ödemenin yanısıra taksitli ödeme seçeneği de sunuyor. Bunun yanında sitede, Migros’un et muayene raporlarını görebilir, etlerin saklanma koşullarıyla ilgili genel bilgiler ve püf noktalarına göz gezdirebilirsiniz. Bunun yanında Migros’un kurbanlık kesimi ve teslimatıyla ilgili bir video da sitede bulunmakta.

OnlineKurbanlık.com

Konya’da bulunan Kılıçarslan Besicilik’in bir internet sitesi olan OnlineKurbanlık.com, paketli kurbanlık satışı yapmakta. Kesilen kurbanlıklar paketlenerek tüketiciye teslim ediliyor. Şirket, kargo ile teslimat yapmamakta. Paketlenen kurbanlıklar Konya’daki Kılıçarslan Kasabı’ndan kurban bayramının 2. günü saat 13:00’dan itibaren kullanıcılara teslim ediliyor. 6 hisseye bölünen büyük baş kurbanlıkların bir hissesinde yaklaşık 25 kg kemiksiz et bulunmakta.

Sitede internetten satış yapılmamakta. Kurbanlık almak isteyenler telefonla şirkete ulaşarak ya da şirketin mağazasında satın alma işlemlerini yapabiliyor. Site de kurban ve kurbanlıklarla ilgili farklı videolar bulunmakta. İsteyen kullanıcılar bu videoları izleyerek kurban hakkında daha detaylı bilgiye sahip olabiliyor.

Sahibinden.com

Besiciler, Sahibinden‘i da hayvanlarını satmak için kullanıyor. Hayvan sahipleri, Türkiye’nin en çok kullanılan C2C sitelerinden biri olan Sahibinden.com‘da verdikleri ilanlarda kurbanlık hayvanlarına alıcı arıyorlar. Farklı şehirlerden birçok farklı ilan burada bulunmakta. Büyük baş hayvandan küçük başıa kadar birçok kurbanlık alıcısını beklemekte. Bugün itibariyle “kurbanlık” şeklinde arattıldığında 50 safya sonuca ulaşılıyor. Birçok hayvan sahibi ürününü satmak için bu siteye başvurmuşa benziyor.

Tabi ki buradaki kurbanlıklar Sahibinden.com üzerinden satıldığı için ödemeler de satan kişilerin belirlediği koşullara göre oluyor. Teslimat ve kesim işlemleri de yine kullanıcılar arasında yapılan işlemlere göre gerçekleştiriliyor. Her ilandaki kurbanlık hayvanın ağırlığı ve fiyatı da tabi ki birbirinden farklı oluyor bu sebeple.

Kurbanlık hayvanların da internet üzerinden alıcı buluyor olmasıyla beraber internetin hayatımızdaki yeri artık yadırganamaz diyebilirim. Bu kadar geleneksel ve yıllardır süre gelen kurban pazarlarının ve klasikleşen pazarlık tokalaşmalarının yerini artık biglisayar farelerinin tıkları mı yer alacak artık diye düşünmeden edemiyorum. Bir yandan yoğun zamanlarda sadece birkaç tıkla hayatımızı oldukça kolaylaştıran internetin bir yandan da yıllardır süre gelen gelenekleri değiştiriyor olmasının toplumda nasıl bir etki bırakacağı da akıllara gelen bir diğer soru?

Sonuç olarak hayatın kaçınılmaz bir parçası olan internet bugün olmasa bile önümüzdeki dönemlerde bu konularda biraz daha hayatımıza girecek gibi görünüyor. Bu değişimin ne kadar hızlı olacağı, bir yandan şirketlerin bu sektöre ne kadar yöneleceklerine, bir de tüketicilerin geleneksel yöntemlerden vazgeçip, kurbanlık alışverişlerinde internete ne kadar yöneleceğine bağlı olarak değişecek gibi görünüyor.

Türk Kızılayı

Türk Kızılayı internet sitesinden online olarak kurban bağışı kabul ediyor. Kurban Bayramı’nda bağış yapmak isteyenler Kızılay’ın sayfasından vekalet vererek kurban bağışında bulunabiliyor. Sayfaya girenler “vekalet ver” linkine tıkladıktan sonra çıkan sayfada kaç hisselik kurban bağışında bulunmak istediklerini seçip, bağış yapan kişi bağış notu bırakmak istiyorsa burada yazabiliyor.

Bir sonraki aşamada kullanıcılar kişisel bilgilerini paylaşıyor ya da formları doldurmadan ödeme kısmına geçebiliyorlar. Kredi kartı numarası bilgilerini girerek ödeme işlemelerini bitirebiliyorlar.

Yapılan bu bağışlar, Türkiye’de ihtiyacı olan ailelere gönderiliyor. Kurban kesmeyi düşünmeyen; ama bağışlamak isteyenler internet üzerinden bu işlemi oldukça kolay bir şekilde, birkaç adımda gerçekleştirme imkanına sahipler.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Halil ibrahim der ki:

  Elinize saglik. danetevimde.com diye bir site daha var.

 2. http://www.kurbanliksatisi.net siteside kurban satışı için güzel bir site

 3. yeni keşfettiğim bu site tüm ihtiyaçları karşılayacak bir site bence.herkese tavsiye ediyorum.müthiş bir site..

 4. Hazır Kurban Bayramı yaklaşıyorken bu konuya değinmeniz çok güzel,her zamanki gibi kaliteli bir yazı.

 5. serhat eyibilir der ki:

  Merhaba CarrefourSA ile ilgili olan bilgiler eksik geçen seneki bilgiler malesef

 6. Kurbanlık için bize ulaşın sitemiz = http://ksklidenizci.wix.com/vidinelbesicilik VİDİNEL BESİCİLİK.

 7. Merhaba, kurbanlık ve adaklık koyun siparişi için bizim sayfamızı da önerebiliriz: http://www.adaklikkoyunankara.com

 8. yararlı bilgi tşkler.

 9. hazırlık aşamasında olan http://www.sanalkurban.com da listeye en iyiler arasında girecek 😉

 10. http://www.adakadaklik.com adak kurban satış ve bağış merkezi ücretsiz kesim adrese teslim kapıda ödeme

Fikrini söyle

*