15 Kasım 2018

iOS 8 İle Gelen ‘Tek Dokunuşluk’ Yenilikler

Mayıs ayının başlarında PayPal, biyometrik teknolojiyi getiren Samsung Galaxy S5’e sahip müşteriler için mobil ticarete biyometrik parmak izi tarama kontrolünü getirdi. Bu, mobil alışveriş sürecini, tüketim yapmak için gerekli bilgileri girmenin getirdiği sorunlardan kurtaran büyük bir adımdı. Parmağın üç hareketiyle PayPal siparişi tamam! Bu elbetteki e-ticaret sektörü için önemli bir olay olarak nitelendirilebilir.

Bu gelişmeye paralel olarak Apple, mobil işletme sisteminin en son sürümü iOS 8’in tanıtımını yaptı. Bu sürümle, şirketin Touch ID biyo metrik parmak izi tarayıcısını geliştiricilerle buluşturdu.

iOS 8 ile birlikte bir çok yenilik geldi ve bildirim sisteminin daha ileri seviyeye taşındı. Artık bildirimlere hızlı cevap dönmek mümkün ya da e-postaların tek sürüklemeyle işaretlenebilmesi veya silinebilmesine de olanak sağlıyor. Bu noktada iOS 8, e-ticaret sektörüne getirdiği yeniliklerle farklı bir boyut kazandırıyor.

Apple şirketi de aynı yolda ilerliyor

Apple geçtiğimiz günlerde iPhone, iPad, iPad Mini ve iPod Touch için kullanılan mobil işletim sisteminin son sürümü iOS 8’i kitlelerle tanıştırdı. Organizasyon, biyometrik parmak izi tarama teknolojisini iPhone 5S (ve akabinde iPhone 6’nın çoklu versiyonları) ile tanıtmıştı. Şimdiyse perakendeciler, gerçek bir tek dokunmalık kontrolü iOS uygulamalarına kurabiliyor. Satıcı, tüketicinin nakliyesini ve ödeme bilgilerini, o tüketicinin parmak iziyle ilişkilendirebilecek. Kontrol, tüketici “Şimdi Satın Al” tuşuna bastığı anda tek dokunuşla daha başlamadan bitecek.

Mobil uygulamalı siteler, karşılık veren tasarım siteleri ve iOS ile Android’i olan akıllı telefonlar ve tabletler için uygulamalar tasarlayan ve geliştiren bir şirket olan Prolific Interactive’in kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Bobby Emamian bu uygulama ile ilgili şunları söylüyor: “iOS 8, tüketicilerin mobil ticaret alanında markalarla nasıl etkileşime girdiği konusunda son derece önemli bir etki yaratacak. Öncelikle alışveriş yapmayı kolaylaştıracak. Şirketlerin Touch ID’yi nasıl kullanacağı konusunda gerçekten çok heyecanlıyız. İlk defa kullanıcılar, tek bir dokunuşla üçüncü şahıs uygulamalara giriş yapabilecek ve daha da önemlisi basit bir ‘satın almak için dokun’ deneyimi yaşayacak.”

E-ticarette patlama yapma fırsatı

Bunun yanında Apple, bir tüketicinin Apple cihazıyla mesaj yollayabildiği ve alabildiği (özellikle Apple’ın iMessage platformu ve bildirimleri aracılığıyla) yolları genişletiyor. Bir mobil pazarlama şirketi olan Pure Oxygen Labs’in CEO’su Brian Klais bunu şu şekilde yorumluyor: “Uygulama widget/bildirim özelliğiyle birlikte herhangi bir satıcı (The Home Depot gibi), uygulamasını kullanan bireylere satışa çıkan ürünlerden, o kişinin beğeneceğini düşündüğü ya da daha önceden bakmış olduğu ürünlerin satışa çıkıp çıkmadığından haberdar olma olanağını getiriyor.”

Klais’e göre, telefonunuza iletilmiş “RSS beslemenin kişiselleştirilmiş pazarlamayla buluştuğu” mükemmel bir gerçekleşim. Perakendeci, kullanıcıların birbirinden farklı bildirimleri (satış ürünlerini, ilgi alanlarına giren ürünleri) takip etmelerine izin verme konusunda yaratıcı olabilir. Bir markanın en değerli müşterileri, uygulama kullanıcılarıdır ve bu, onları daha fazla satın almaya, bu sürükleyici bildirilerle daha fazla alışveriş yapmaya teşvik eder.

Apple’ın ağırlıklı olarak App mağazasındaki aramalara ve keşiflere yatırım yaptığını söyleyen Klais sözlerine şu şekilde devam ediyor: “iOS uygulamalarının keşif olanakları için yaratılan yeni seçenekleri, Apple mağazasındaki “eğilimli aramalar”ı, uygulamaların video görüntülerini ve uygulamaların paket satışını içeriyor. Apple mağazası aynı zamanda “Editörün Seçimi” etiketiyle uygulamalar için kaliteli kılavuzlar da sunuyor. Tüm bu özellikler ve daha fazlası, satıcılara, Apple cihazlar aracılığıyla mobil ticarette patlama yapma fırsatı sunuyor.”

Tüm bunların yanında Apple iOS 8, bir kişi ya da ailenin sahip olduğu tüm Apple bilgisayarları ve mobil cihazları arasında sıkı bir bütünleşme sağlıyor ve yepyeni Apple uygulamalarını (bir iPhone veya iPad’i internetli cihazlara ev ya da kullanıcı üzerinden birbirine bağlama fırsatı veren HealthKit ve HomeKit gibi) içeriyor. Bu da mobil cihazları genişletilmiş internet bağlantılarının kalbine yerleştiriyor.

Platformlar arası reklamcılık şirketi olan myThings’in CEO’su Benny Arbel’e göre; iOS 8’in varlığıyla Apple’ın Mac, iPad ve iPhone arasındaki devamlılığı, reklamcılar için anahtar bir unsur olan cihazlar arası iletişimin önemini gösteriyor: “Reklamcıların tüketicilere ulaşabilmesi ve tüm cihazlar arasında sürekliliğe sahip olması gerekiyor. Çünkü bugünün müşterileri her zaman çoklu cihazlarda var olmayı tercih ediyor. iPad’in tüketilmemiş bir alışveriş kartına sahip bir müşteriyi hedeflemek, o müşterinin iPhone’unda tekrar hedeflenmeye gerek duyabilir. Bu tür bir iletişim, etkili pazarlamada oldukça önemlidir.”

iOS 8’den bazı yenilikler

iOS 8’de bulunan yeni klavye, bir sonraki kelimeler ya da cümleler için otomatiköneriler sunuyor. Örneğin bir kullanıcı “Bahçelievler Mahallesi Söğüt Caddesi No: 10”u geçmişte birkaç defa yazarsa, daha sonra “Bahçeliev” yazması yeterli olur ve tüm adresi çağırabilir. Kullanıcı adresi girmek için ekrana dokunur ve böylece zamandan tasarruf eder. Ayrıca iOS 8, Apple’ın klavyesinden farklı bir klavye kullanmak isteyenlere bu olanağı da sunuyor. Apple hesapbı olan geliştiriciler için beta sürümü şimdiden mevcut olan iOS 8 sonbaharda tüketicilerle buluşacak.

Apple hesabı olan geliştiriciler için beta sürümü şimdiden mevcut olan iOS 8 sonbaharda tüketicilerle buluşacak.

 

 Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*