21 Haziran 2018

3. Çeyrekte Online Satışlar Arttı, Online Alışveriş Yapanlar Azaldı

Online müşteri analiz firması iPerception tarafından yapılan bir araştırmaya göre, ABD’de 2011’in 3. çeyreğinde alışveriş yapan online tüketici sayısı azalırken, online harcanılan para miktarı arttı.

3. çeyrekte online ortamda 36.3 milyar doların harcandığını belirten iPerception, bu tutarın geçen senenin aynı dönemine kıyasla %13 daha yukarıda olduğunu belirtti.

2010’un 3. çeyreğinde online alışverişleri tamamlama oranının %73 olduğunu belirten araştırma yetkilileri, 2011’in 3. çeyreğinde ise bu oranın %69’a indiğini ilettiler.

iPerception, araştırmasını online satış yapan 335 mağaza ve bu mağazaları ziyaret eden 140.000 tüketici ile gerçekleştirdi.

iPerception CEO’su Claude Guay, bu azalmanın arama motoru ve web analitik çalışmalarına oldukça önem veren online mağazaların, müşterileri ile iletişimlerinin azaldığına işaret ediyor olabileceğine değinerek, mağazaların müşterileri için neyin önemli olduğuna özen göstermeleri gerektiğini belirtti.

Guay, mağazaların müşterilerinin neye tıkladıklarından çok, online alışverişlerini tamamlamak adına neye ihtiyaçları olduklarının araştırılması gerektiğini de ekledi.

Araştırma yetkilileri, online alışveriş yapmak için bir siteye tıklayıp alışverişlerini tamamlamayan kesimin %35’inin aradıkları ürünü bulamadıkları, %34’ünün aradıkları ürünün stokta olmadığı, %13’ünün fiyatların yüksekliği, %9’unun ise yetersiz bilgi nedeniyle alışverişlerini yarıda bıraktıklarını paylaştılar.

Araştırmaya göre, tüketicilerin alışveriş yaptıkları web sitelerinden duydukları memnuniyet oranı 2010’un 3. çeyreğinde %73 iken bu çeyrekte %70’e inmiş durumda. Web sitelerinin destek kısmına gelen tüketici yüzdesi ile 2010’da %4 iken, 2011’de %8’e yükseldi.

Web sitelerine arama motorlarından gelen tüketici oranının 2011’de %34’e çıktığı da araştırmada belirtilirken, bu oranın 2010 yılında %24 olduğu paylaşıldı.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*