18 Kasım 2018

iPhone 5 Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

iPhone 5’in, 12 Eylül’de yapılacak bir etkinlikle tanıtılacağını geçtiğimiz günlerde sizlerle paylaşmıştık. Bu etkinliğin ardında da iPhone 5’in 21 Eylül’de de piyasaya çıkması bekleniyor.

iPhone 5 hakkında her geçen gün yeni haberler çıkmaya devam ediyor. İnternetteki söylentilere baktığımızda, iPhone 5’in bir çok yenilik ve özellik ile beraber piyasaya çıkması beklenirken, bazı fiziksel değişimlerin de olacağı dedikodular arasında.

1 – iPhone 5’in ekranı büyüyor

Yeni iPhone‘un ekranının da 4 inç olacağı gelen bilgiler arasında. Ekranın 4 inç olması ekranda fazladan bir ikon satırı daha olmasını sağlayacak. Bu hamlesiyle iPhone, Android’in sevilen büyük ekranlı telefonlarına rakip olmayı hedefliyor.

2 – iPhone 5 ile artık NFC teknolojisi kullanılabilecek

Apple, iPhone 5’in içine ekleyeceği bir çip sayesinde NFC teknolojisini kullanıcılarının kullanımına açmayı planlıyor. Bu özellik kullanıcılara temassız işlem yapma imkanı sağlayacak. Bu da, Apple’ın sonbaharda piyasaya çıkartmayı planladığı Passbook uygulamasının da bir habercisi. Cihaza eklenen bu çip ile diğer iPhone kullanıcılarıyla video, müzik dosyaları, fotoğraf ve benzeri dosyaları NFC teknolojisiyle paylaşabileceksiniz.

3 – Yeni iPhone , 4G’yi destekleyecek

iPhone 5’in, 4G LTE ağ hızına sahip olacağı da söylentilerin arasında. Bu da, aynen kablolu ya da DSL modem hızında indirme yapabileceğiniz anlamına geliyor. Bunun yanında yeni çıkacak iPhone 5’in, iPhone 4 ve 4S’ten bile daha ince olması da beklentiler arasında.

4 – Yeni iPhone’da daha hassas dokunmatik ekran

Söylentilere göre, yeni iPhone’un ekranının dokunmatik özelliği de yenilenecek. Bu yeni dokunmatik ekranın eskisinden daha duyarlı olacağa benziyor ve bu da kullanımı daha da rahatlatacak bir özellik olarak dikkat çekiyor. Gelen bilgiler arasında iPhone 5’in dokunmatik panelinin LCD olarak üretileceği ve bu da ekranın daha ince olmasını sağlayacağı gibi ayrıntılar da mevcut.

5 – iPhone 5’in sıvı metal alaşım teknolojisiyle üretileceği düşünülüyor

Sıvı metal alaşımı çok güçlü bir madde. Doğru bir şekilde işlendiğinde titanyum ve aluminyumdan daha güçlü ve daha hafif bir madde olabiliyor. Bu teknolojiyi iPhone 3’te sim kart bölmesinde kullanan Apple’ın iPhone 5’te de yeniden bu teknolojiyi kullanması bekleniyor.

6 – Yeni iPad’in işlemcisi iPhone 5’e de uyarlanacak

iPad’te çok hızlı bir donanım ve işlemci sunan Apple, bu özelliği iPhone 5’e de uyarlamayı düşünüyor. Her çıkardığı üründe daha hızlı ve geişmiş bir teknoloji kullanan Apple’ın bu politikasını iPhone 5’te de kullanacağı kulislerde konuşulan haberler arasında.

7 – iPhone 5’in dock girişi küçülüyor

iPhone 5’in dock girişi, önceki modellerine oranla daha küçük hale getiriliyor. Apple’ın yeni ürününde 30 pinlik eski dock girişi kullanmayacağı da bir süredir konuşuluyordu. Eğer cihaz bu şekilde piyasaya çıkarsa yeni bir şarj aletine ihtiyacınız olacak; çünkü eski ara kablonuz işe yaramayacaktır. Apple’ın bundan sonra çıkaracağı iOS cihazlarında da bu yeni dock girişini kullanması bekleniyor.


8 – iPhone 5’in kamerası da yenileniyor

Dedikodular arasında yeni iPhone’un kamerasının 8 MP olacağı da var. Sony, iPhone 4 ve 4S’in kameralarını üretmişti ve şirket yeni geliştirdiği arkadan ışıklandırmalı “CMOS image sensor” ile bu sefer kameranın boyutunu da küçültmüş. Bu gelişmelerin yanında yeni iPhone 5’in ön tarafındaki kameranın da HD kalitesinde görüntü sunabileceği söylentiler arasında.

iPhone 5 ile ilgili internete sızan bilgilere baktığımızda Apple, tüketicilere birçok yenilik sunacağa benziyor. Henüz resmi bir açıklama yapmayan şirketin önümüzdeki dönemlerde bir açıklama yapması bekleniyor. O zamana kadar yeni bilgiler edindikçe, biz de sizlere iPhone 5 ile ilgili gelişmeleri paylaşmaya devam edeceğiz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. iphone çılgınlığı almış başını gidiyor, ya itibar ya da ihtiyaç diyen atlıyor hemen, sonuç milli servet akıp gidiyor, onlar sürekli tüektim için ürün faklılaştırıyor biz hemen hiç zaman kaybetmeden peşinde koşuyoruz. soruyorum ip olup da konuşmaktan başka aktif bir şekilde kullanan kaç kişi var, veya dataları izinsiz habersiz yedeklenmeyen kaç kullanıcı var.
    alalım ip5 de alalım ip7 de alalım, zaten hepsi hazır bekliyor, sonuçta teknoloji en iyi takip eden türkiye değil tüm dünya, niye sırf görüntü diye. eminim ki adamlar ürünü geliştirmiş bizde yeni aldığım ip4ü verir ip5i alırız, başka şansım var mı? yok. memlekette çoğu kentte 3g yokken, yetersiz altyapı varken biz 4g li, ltl li, dsl hızında cepsiz yaşamayız. fikrini söyle,fikrimi söylüyüm; işini en iyi yapan hep kazanır, diğerleri onu takip etmekten yorulur ömür geçer güzelim türkiye. ben söyledim teknolojiyi çok seviyoruz destekliyoruz. Tam destek hep destek.

Fikrini söyle

*