14 Kasım 2018

IPTV Teknolojisi: Televizyondan Online Alışveriş

IP TVInternet Protocol Television, bilinen ismiyle IPTV serüveni, 1994 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde başladı. İnternetin bile yeni bir inovasyon olduğu bu zamanlarda hayalci bir yaklaşımdan öteye gidemeyen IPTV, tam anlamıyla 2006 yılında 300 kanal ve 11 şehirde yayına girdi.

Nedir bu IPTV sorusunu cevaplamaya niyetlenirsek, internet üzerinden televizyon yayını olduğunu söyleyebiliriz. Dijital ve diğer yayınlardan farklı olarak interneti ana kaynak edinen IPTV, kalitenin sürekliliği anlamında başarılı bir sistemdir. Fransa ve Çin‘in önderliğinde 58,2 milyon toplam kullanıcısı sayısı bulunan bu yeni nesil televizyon seyrinin, kullanıcılara kaliteli görüntü dışında sağladığı avantajlar mevcut. ”Video on demand” sistemi şeklinde bilinen özellik sayesinde TV yayın akışı kaydedilip daha sonra izlenebiliyor. Hatta kaydedilmemiş olmasına rağmen yayın akışında belir bir zaman aralığı geri dönüp istenilen programa ulaşılabiliyor. Özetle, IPTV akışın kullanıcı tarafından belirlendiği internet protokollü bir televizyon yayınıdır.

İşin teknik tarafı ise, televizyona bağlanan ”set-top-box” kısmı ile başlıyor. Bildiğimiz basit mantıkla televizyona bağlanan bu kutu; internet, ses ve televizyon hizmetlerini tek bir kablo üzerinden elde edilmesini sağlıyor. Türkiye’de Türk Telekom’un Tivibu Ev, Digiturk’un Digiturk Plus ve Turkcell’in de TurkcellMobilTvPlus alt markalarıyla hayata geçirdikleri IPTV, herhangi bir adsl bağlantısıyla çalışabiliyor.

Bu noktaya kadar her şeyin olumlu bir görüntü çizdiğini söylemek mümkün. Ancak bu bambaşka televizyon deneyiminin tam performans çalışması için gereken internet hızı, birçok ülkede potansiyelini yansıtamamasının yegane temeli şeklinde gösterilebilir. IPTV’nin ilk katma değeri olan HD görüntüyü sağlaması için bile gereken internet hızı minimum 8 Mps’dir. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu birçok ülkede IPTV kullanma oranlarının düşüklüğü de bu sebeptendir.

TV kumandasıyla alışveriş, fütüristik bir bakış açısı değil

IP TV1Genel özellikleriyle interaktif televizyon yayını anlamına gelen IPTV ile internette dolaşmak, sosyal medya kanallarında paylaşımda bulunmak, görüntülü konuşma yapmak gibi birçok seçeneğin gerçekleşeceğinden söz edebiliriz. IPTV, sosyal ticaret, mobil ticaret hatta F-ticaret başlıklarında değişen tüketici alışkanlıklarını televizyon kumandasıyla buluşturuyor. 2010 yılında Çin’de 140 kadar markanın katılımıyla açılan IPTV online mağazası bu alışveriş deneyiminin ilk örneğini oluşturuyor. Peki bu sistem nasıl çalışıyor?

Televizyon’da yer alan üçlü uygulama ara yüzü sayesinde, IPTV dijital ortamına program yüklenebiliyor. Bu programlar aracılığıyla TV kanalı dizaynında olan online mağazalardan ürün satın alınmakla beraber, bu programa entegre biçimde çalışan ödeme sistemiyle ödeme yapılabiliyor. Bu arayüzün sağladığı ”satın al” butonuyla olacağı gibi, alışverişi hızlandırmak için hazırlanmış kumandaların ”satın al” tuşuyla da gerçekleşebiliyor.

Bir film ya da dizi izlerken başrolün üzerine yakıştırdığı ceketi, futbol maçını seyrederken tutulan takımın formasını o an satın alabilmek, IPTV’nin alışveriş deneyimine yeni soluk getirdiği fırsatlar arasında. IPTV’ye bağlı Bluetooth bağlantısı ve bir okuyucuyla basılı bir katalogdaki elbiseyi canlı bir mankenin üzerinde TV’de görüp, satın alabilmek ise, gelişmiş bir hayal gücünün eseri değil. Bir başka ifadeyle, IPTV, alışverişin geleceğine dair muhtemel trendler arasında yer alıyor.

Türkiye açısından değerlendirdiğimizde, bu deneyimlerin yakın zamanda bizimle olacağını söylemek için çok erken. Gerek IPTV’ye uygun internet alt yapı sağlanımı gerek Türk tüketicisinin online alışverişe olan tutumu, bize bu cümleyi rahatlıkla kurduruyor. Her ne kadar DigiturkPlay, TivibuEv ve TurkcellMobilTvPlus kayda değer üye sayısına sahip olsa da, kullanıcılar ”video on demand” yani yayın akışını kendilerine göre ayarlamak dışında başka uygulamalara aşina değiller.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Yeni buluşlar, geleceğe dair tahminler/öngürüleri izlemek heyecanlı bir süreç…
    Futuristler Derneği tarafından düzenlenen Gelecek Günü’nde gelecek ve teknoloji üzerine öne çıkan başlıkları aşağıda bulabilirsiniz.
    http://dijitalpano.wordpress.com/2013/03/05/gelecek-nasil-gelecek-gelecek-gununde-one-cikan-basliklar/

Fikrini söyle

*